• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • T. Rex

  Przeczytaj także...
  Glam rock (także glitter rock) – styl w muzyce rockowej. Nazwa stylu wywodzi się z angielskiego glamour (urok, atrakcyjność). Styl ten powstał w Wielkiej Brytanii na początku lat 70. Wykonujący w tym stylu muzycy przykładali dużo wagi do własnego wizerunku. wywołując często kontrowersje. Wykonawcy glamrockowi ubierali się w barwne uniformy, zakładali wysokie buty, nakładali ostry makijaż. Muzycy glam rockowi grali zazwyczaj piosenki łagodne, trafiające do większego grona odbiorców. Często refreny piosenek miały zawarte w sobie podteksty seksualne.Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.
  Jimi Hendrix, właśc. James Marshall Hendrix (ur. 27 listopada 1942 w Seattle w stanie Waszyngton w USA, zm. 18 września 1970 w Londynie w Anglii) – amerykański gitarzysta, wokalista, kompozytor, autor tekstów.

  T. Rex (początkowo znana jako Tyrannosaurus Rex) – brytyjska grupa rockowa założona przez Marca Bolana. Powstała w Londynie w latach sześćdziesiątych, a zyskała sławę w latach siedemdziesiątych XX w. jako grupa glamrockowa. Tworzyła m. in. pod wpływem muzyki Jimiego Hendrixa.

  Rock and Roll Hall of Fame – muzeum rock and rolla i rocka oraz hall of fame honorująca artystów rockowych i inne osoby, które wniosły zasadniczy wkład w rozwój tych gatunków muzyki.Marc Bolan, właściwie Mark Feld (ur. 30 września 1947 roku w Londynie, zm. 16 września 1977 roku w Barnes Common) - brytyjski wokalista, gitarzysta i tekściarz zespołu Tyrannosaurus Rex. Przez wielu uważany bywa za twórcę glam rocka, uznawany jest jako jeden z jego najsłynniejszych przedstawicieli. Często bywa również kojarzony z protopunkiem i pop rockiem.

  Grupę charakteryzuje wysoki, żywiołowy śpiew wokalisty, któremu towarzyszy ciężkie gitarowe brzmienie. Teksty są zazwyczaj krótkie, pozbawione głębszych treści, za to doskonale dostosowane do melodyki utworu oraz dające możliwość pokazania kunsztu wokalnego. Zespół stanowił inspirację dla twórców wielu późniejszych gatunków muzycznych, m.in. punk rocka (zobacz proto punk) i brit popu (np. dla grupy Oasis).

  Przebojem "Get It On" grupa została włączona do Rock and Roll Hall of Fame w kategorii 150 najbardziej znaczących piosenek rockowych.

  Grupa zakończyła działalność w 1977 r. w związku z tragiczną śmiercią lidera - kompozytora, wokalisty i gitarzysty Marca Bolana, który zginął w wypadku samochodowym.

  Mickey Finn's T. Rex - grupa stworzona przez Mickey Finna, bębniarza T. Rex, w 1997 z okazji 20 rocznicy śmierci Bolana, na czele z Robem Bensonem - wokalistą o głosie prawie identycznym z głosem Bolana, wystąpiła w 2008 i 2009 roku na Festiwalu Legend Rocka w Dolinie Charlotty.

  Dyskografia[]

  Albumy studyjne[]

  Jako Tyrannosaurus Rex Jako T.Rex

  Kompilacje[]

  Single[]

  Jako Tyrannosaurus Rex Jako T.Rex

  Przypisy

  1. Jimi Hendrix Biography by RU & SW (ang.). allmusic.com. [dostęp 2009-11-15].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.