• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • T-raperzy znad Wisły

  Przeczytaj także...
  Zygmunt "Muniek" Marek Staszczyk (ur. 5 listopada 1963 w Częstochowie) – współzałożyciel, lider, wokalista, autor tekstów, w początkowym okresie także basista zespołu T.Love. Współpracował z wieloma artystami i zespołami, jak Maanam, Kasia Nosowska, Pidżama Porno, Zipera, Habakuk. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Beat (ang. rytm), także bit – podkład muzyczny najczęściej spotykany wśród utworów rapowych. Podstawowe tempo to około 96 bpm. Podstawową częścią beatu jest perkusja. W Polsce często zapisuje się wyraz beat fonetycznie, tj. bit.
  KOC – Komiczny Odcinek Cykliczny – telewizyjny program satyryczny autorstwa Sławomira Szczęśniaka i Grzegorza Wasowskiego, nadawany w Programie Drugim Telewizji Polskiej w latach 1995-2000.

  T-raperzy znad Wisły – polski zespół muzyczny założony przez Grzegorza Wasowskiego, Sławomira Szczęśniaka, Lucynę Malec i Andrzeja Butruka. Jest to zespół, który w latach 1995-2000 był nieodłączną częścią programu telewizyjnego Komiczny Odcinek Cykliczny. Utwory przez nich tworzone kwalifikują się do hip-hopu komediowego. Ich utwory mają charakter satyryczny, niegdyś też były tworzone nie w stylu rap, a disco. Do listopada 2009 roku zespół wydał 6 płyt.

  Fisz, właściwie Bartosz Waglewski (ur. 19 marca 1978 w Warszawie) – polski muzyk, kompozytor, wokalista i instrumentalista, a także producent muzyczny. Pisze teksty, zwykle oparte na zabawie słowem. Zajmuje się także malarstwem. Członek zespołów Tworzywo Sztuczne, Bassisters Orchestra i Kim Nowak. Wraz z ojcem - Wojciechem Waglewskim prowadzi audycję "Magiel Wagli" w Programie Trzecim Polskiego Radia.Aga Zaryan właściwie Agnieszka Czulak z domu Skrzypek (ur. 17 stycznia 1976 w Warszawie) − polska wokalistka jazzowa. Zadebiutowała w 2002 roku albumem solowym pt. My Lullaby, który uzyskał status złotej płyty. Ostatni album wokalistki zatytułowany Księga olśnień ukazał się w 2011 roku nakładem wytwórni muzycznej Blue Note Records.

  Każda rapowana piosenka zespołu dotyczy albo konkretnego władcy, albo stanowi streszczenie znanej lektury. Poczet Królów Polskich zawiera 18 utworów, każdy, chronologicznie, opowiada o najważniejszych władcach Polski. Każda z nich posiada życiorys, oraz najważniejsze daty z życia omawianego króla. Inne utwory to zabawne streszczenia znanych lektur tj. Lalka, Potop, czy Pan Tadeusz.

  Katarzyna Nosowska (ur. 30 sierpnia 1971 roku w Szczecinie) – wokalistka znana z zespołu Hey oraz dokonań solowych, autorka tekstów.Disco, znane także pod nazwą muzyka dyskotekowa – gatunek muzyki popularnej, głównie, choć nie wyłącznie, przeznaczony do tańca w dyskotekach. Szczególnie popularny w drugiej połowie lat siedemdziesiątych XX wieku.

  Najpopularniejszym utworem grupy T-raperzy znad Wisły jest "Mieszko" - pierwsza pozycja z Pocztu Królów Polskich, opowiadająca o historii pierwszego władcy Polski. Słynny refren brzmiący: "Mieszko Mieszko, mój koleżko" był wykorzystany w serialu Rodzina zastępcza oraz w piosence o tym samym tytule zespołu Grupa Operacyjna.

  Anna Maria Jopek (ur. 14 grudnia 1970 w Warszawie) – polska wokalistka, pianistka, kompozytorka, autorka tekstów piosenek, producentka nagrań. Jest zdobywczynią 9 płyt złotych i 7 platynowych.Sławomir Szczęśniak – polski dziennikarz, piosenkarz, autor programów telewizyjnych. Urodzony 27 września 1961 roku w Warszawie.

  20 listopada 2009 roku zespół, po równo 11-letniej przerwie wydał nowy album pt. Ekshumacja 2, na którym znajdują się piosenki z Pocztu Królów Polskich, lecz uaktualnione i z nowymi beatami. Prócz tego znajduje się nowa piosenka "Startest", na której występują, razem z T-Raperami, tacy artyści jak Edyta Geppert, Stanisław Soyka, Aga Zaryan, Fisz, Kasia Nosowska, Łona, Anna Maria Jopek, Muniek Staszczyk, Dorota Miśkiewicz, Lech Janerka czy Marek Kondrat.

  Pan Tadeusz, czyli Ostatni zajazd na Litwie – poemat Adama Mickiewicza wydany w dwóch tomach w 1834 w Paryżu przez Aleksandra Jełowickiego.Rodzina zastępcza (od 2004 r. Rodzina zastępcza plus) – polski serial komediowy emitowany przez telewizję Polsat w niedzielne popołudnia od 23 lutego 1999 do 20 grudnia 2009. Jest to jeden z najdłużej wyświetlanych polskich seriali: przez prawie 11 lat wyemitowano 329 odcinków w 18 seriach. Od 4 czerwca 2012 roku emitowany jest na Comedy Central Polska. Od 2 października 2012 roku serial jest nadawany na kanale Nickelodeon Polska.

  O oprawę muzyczną do nowej płyty Ekshumacja 2 zadbali bracia Michał i Marcin Baryccy.

  Dyskografia[]

  Albumy

  Przypisy

  1. Ekshumacja T-Raperów znad Wisły. [dostęp 2009-11-21].
  2. Radio WNET - STARtEST- otwiera nową płytę
  3. https://www.discogs.com/T-Raperzy-Znad-Wis%C5%82y-Poczet-Kr%C3%B3l%C3%B3w-Polskich/release/1451479
  4. http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/zlote-plyty-gorszej-proby
  5. Listy bestsellerów, wyróżnienia :: Związek Producentów Audio-Video
  6. http://www.discogs.com/T-Raperzy-znad-Wisły-Dyskoteka-Szarego-Człowieka-czyli-T-Raperów-Lista-Szlagierów/release/1455233
  7. http://www.discogs.com/T-Raperzy-znad-Wisły-LEKTURY-LITERATURY-czyli-Bryki-z-towarzyszeniem-muzyki/release/1455256
  8. http://www.discogs.com/T-Raperzy-znad-Wisły-Dyskoteka-Szarego-Człowieka-cz2/release/1456225
  9. http://www.discogs.com/T-Raperzy-znad-Wisły-Spis-Przebojów-Ścisły-T-raperów-znad-Wisły/release/1456244
  10. Płyta T-Raperzy Znad Wisły - "Ekshumacja 2" - Onet Muzyka
  11. Listy bestsellerów, wyróżnienia :: Związek Producentów Audio-Video
  12. http://www.discogs.com/T-Raperzy-znad-Wisły-Poczet-Królów-Polskich/release/1450922
  13. http://www.discogs.com/T-Raperzy-znad-Wisły-Maxi-Kaz/release/1455245
  14. Archiwum Listy Przebojów Programu Trzeciego: Taki ze mnie Maxi Kaz.
  15. http://www.discogs.com/T-Raperzy-znad-Wisły-Pan-Tadeusz/release/1455265
  16. http://www.discogs.com/T-Raperzy-znad-Wisły-Doręczyciel-uwodziciel/release/1455271
  17. Archiwum Listy Przebojów Programu Trzeciego: Doręczyciel uwodziciel.
  18. http://www.discogs.com/T-Raperzy-znad-Wisły-Święta-w-górach/release/1455274
  19. Archiwum Listy Przebojów Programu Trzeciego: Święta w górach.
  20. http://www.discogs.com/T-Raperzy-znad-Wisły-ERO-DISCO/release/1455278
  21. Archiwum Listy Przebojów Programu Trzeciego: Ero-Disco.
  22. Szczecińska Lista Przebojów
  23. Archiwum Listy Przebojów Programu Trzeciego: Startest.
  Rap lub rapowanie (melorecytacja) – rodzaj ekspresji wokalnej polegający na rytmicznym i ekspresyjnym wypowiadaniu słów i ich rymowaniu do zapętlonego podkładu instrumentalnego. Element kultury hip-hopowej. Rap często zamiennie z wyrażeniem hip-hop określany jest jako odrębny gatunek muzyczny powstały we wczesnych latach 70 XX wieku w Stanach Zjednoczonych Ameryki wśród czarnych mieszkańców. Chociaż rap powszechnie uważany jest za muzykę, to wielu naukowców wskazuje na jego bliskie pokrewieństwo z poezją.Grupa Operacyjna – polska grupa muzyczna wykonująca hip-hop komediowy. Powstała w 1996 roku w Zielonej Górze jako grupa czteroosobowa. Rok później formacja została rozwiązana. W 2000 roku Ziemowit Brodzikowski nawiązał współpracę z Mieszkiem Sibilskim. Nagrali wspólnie solowe demo Sibilskiego zatytułowane Świat Foxa (wówczas Sibilski posługiwał się pseudonimem - "Fox", natomiast Ziemowit - "Andruss"). Grupa debiutowała albumem Terapia szokowa wydanym w 2005 roku.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hip-hop komediowy (ang. comedy hip hop) – podgatunek muzyki hip-hop, który ukształtował się w latach 90. w Detroit w USA.
  Potop – występująca w wielu dawno powstałych wierzeniach wielka powódź zesłana przez Boga lub bogów i obejmująca całą Ziemię. Najbardziej znana w Europie opowieść o potopie pochodzi z Biblii. Istnieje wiele podań o potopie znajdujących się w tradycji ludów ze wszystkich stale zamieszkanych kontynentów. Opowieści te niejednokrotnie różnią się od siebie w opisie kataklizmu, ale mają i elementy wspólne.
  Stanisław Sojka, Soyka (ur. 26 kwietnia 1959 w Żorach) – polski wokalista jazzowy i popowy, pianista, gitarzysta, skrzypek, kompozytor, aranżer.
  Lech Andrzej Janerka (ur. 2 maja 1953 we Wrocławiu) – polski muzyk rockowy, kompozytor, basista i autor tekstów. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.
  Dorota Anna Miśkiewicz (ur. 12 września 1973) – polska wokalistka jazzowa, skrzypaczka, kompozytorka, autorka tekstów.
  Marek Kondrat (ur. 18 października 1950 w Krakowie) – polski aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, reżyser, właściciel firmy Kondrat Wina Wybrane.
  Łona, właściwie Adam Zieliński (ur. 21 maja 1982 w Szczecinie) – polski raper i producent muzyczny. Rapować zaczynał w szczecińskiej audycji radiowej WuDoo autorstwa Joanny Tyszkiewicz (członkini grupy Snuz), najczęściej kojarzony jest z nieistniejącą już szczecińską grupą muzyczną Wiele C.T. (wtedy jeszcze jako Do You Wanna, z którego wyewoluował jego dzisiejszy pseudonim artystyczny), wraz z którą wydał nielegal zatytułowany Owoce miasta (1999).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.