• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Täby

  Przeczytaj także...
  Sztokholm to jeden z 21 szwedzkich regionów terytorialnych (szw. län). Graniczy z regionami Uppsala i Södermanland oraz z Morzem Bałtyckim. Siedziba władz regionu – Sztokholm – jest jednocześnie stolicą Szwecji.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
  Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.

  Täby – miejscowość (tätort) w Szwecji, siedziba władz administracyjnych gminy Täby, w regionie Sztokholm, liczące około 58 593 tys.. mieszkańców (2005). Ośrodek przemysłowy. Leży 15 kilometrów na północny wschód od Sztokholmu. Przez miasto przechodzi trasa europejska E18

  Tätort (ze szw. dosłownie „gęsto (zabudowana) miejscowość”; fiń. taajama; duń. byområde; norw.: bokmål tettsted, nynorsk tettstad; tłumaczenie ang. urban area lub locality) – termin używany w Szwecji, Finlandii, Danii i Norwegii na określenie miejscowości o liczbie mieszkańców 200 lub więcej, gdzie odległość między zabudowaniami mieszkalnymi nie przekracza 200 m oraz gdzie odsetek domów letniskowych nie jest większy niż 50%.Reinbek (dolnoniem. Reinbeek) – miasto w północnych Niemczech, w kraju związkowym Szlezwik-Holsztyn, w powiecie Stormarn, położone nad rzeką Bille. Liczba ludności 25 671 (2008), powierzchnia 31,23 km².

  Miasta partnerskie[]

 • Niemcy Reinbek, Niemcy
 • Przypisy

  1. Szwedzki Urząd Statystyczny SCB (szw.). [dostęp 5 września 2009].
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Gmina Täby (szw. Täby kommun) – jedna z 290 szwedzkich gmin. Gmina położona jest w regionie Sztokholm (region), siedzibą jej władz jest Täby.E18 - oznaczenie europejskiej trasy pośredniej, biegnącej przez południową Skandynawię. Długość trasy wynosi 1890 km.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.