• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szyna Picatinny

  Przeczytaj także...
  Replika – powtórne wykonanie dzieła sztuki, pojazdu, samolotu itp. z możliwie wiernym odtworzeniem oryginału. Czasem tylko wyglądu albo motywu.SIG SG 550 - szwajcarski karabin automatyczny zasilany amunicją 5,6 Gw Pat 90 (zamienną z 5,56 × 45 mm NATO) produkowany przez firmę Swiss Arms AG (dawniej Schweizerische Industrie Gesellschaft). Karabin konstrukcyjnie oparty jest na modelu SG 540. Poza fabryczną nazwą SG 550 znany także pod wojskowymi desygnatami Fass 90 oraz Stgw 90. Podstawowy karabin automatyczny armii szwajcarskiej.
  Air Soft Gun (ASG, BB-guns, także broń ASG lub replika ASG) – repliki broni palnej przeważnie w skali 1:1 (choć istnieją także repliki robione w skal 1:3 lub inne) strzelające najczęściej plastikowymi kulkami 6 lub 8 mm (BB) o wadze 0,11 do 0,50 w przypadku kalibru 6 mm i od 0,20 do 0,80 przy kalibrze 8 mm. Istnieją też kulki metalowe, jednak są rzadko używane ze względu na dużą masę i ich właściwości balistyczne, co powoduje, że w większości środowisk i przeważającej większości imprez airsoftowych są one zakazane. Repliki te wykorzystywane są podczas rozgrywek airsoftowych, ćwiczeń taktycznych, jak i treningów grup paramilitarnych takich jak np. Strzelec.
  Szyna Picatinny zamontowana na karabinie automatycznym SIG SG 550

  Szyna Picatinny, szyna STANAG 2324 – uniwersalna szyna montażowa stosowana w broni palnej, pneumatycznej oraz w replikach ASG. Umożliwia stosowanie celowników optycznych, noktowizyjnych, oświetlenia taktycznego, laserowych wskaźników celu, dwójnogów i uchwytów pionowych i składanych oraz innych akcesoriów.

  Broń strzelecka jest to broń palna przystosowana do amunicji strzeleckiej, której kaliber nie przekracza na ogół (z wyjątkiem wyspecjalizowanych środków np. granatników, rusznic przeciwpancernych) 20 mm. Do broni strzeleckiej zaliczamy także granaty ręczne.RIS (ang. Rail Interface System) - podstawowa metoda mocowania akcesoriów dla małych broni, takich jak karabiny szturmowe i lekkie karabiny maszynowe.

  Powstała w Picatinny Arsenal, ośrodku badawczym Armii Amerykańskiej w stanie New Jersey. W USA nosi oficjalną nazwę MIL-STD-1913 (zatwierdzona 3 lutego 1995) i STANAG 2324 w NATO.

  Karabinek automatyczny M4A1 z zestawem SOPMOD, w skład którego wchodzą: czteroszynowy moduł Rail Interface System i celownik Trijicon ACOG o powiększeniu 4x . Lufa długości 14.5 cala. Widoczny uchwyt przedni pionowy, na dolnej szynie akcesoryjnej i nakładki na trzech pozostałych szynach

  Zwykle główna szyna Picatinny umieszczona jest na komorze zamkowej broni (lub wsporniku nad komorą zamkową) i umożliwia zamontowanie celownika kolimatorowego, optycznego lub noktowizyjnego. Dodatkowe szyny (od 1 do 4) stosuje się z przodu broni zamiast łoża i umożliwiają one zastosowanie chwytów pionowych, oświetlenia taktycznego i laserowego wskaźnika lub oświetlacza celu. Aby wygodnie użytkować broń z szynami przednimi stosuje się nakładki chroniące dłonie strzelca przed poranieniem o ostre krawędzie szyny.

  STANAG to skrót NATO oznaczający Standardization Agreement, a więc Umowę Standaryzacyjną, która określa procesy, procedury, pojęcia i warunki dla wspólnych wojskowych lub technicznych procedur i wyposażenia dla krajów członkowskich tego związku. Każdy członek NATO ratyfikuje STANAG i wprowadza go w swojej własnej armii. Celem jest zapewnienie wspólnych operacyjnych i administracyjnych procedur oraz logistyki, tak by armia jednego państwa zrzeszonego mogła korzystać z zasobów i wsparcia armii innego państwa zrzeszonego. Umowy STANAG tworzą też podstawę technicznej zgodności dla różnorodnych systemów komunikacyjnych i informacyjnych (CIS), niezbędnych dla NATO i prowadzonych wspólnie operacji.SOPMOD – zestaw akcesoriów dodatkowych do karabinku szturmowego M4A1 używanego przez Dowództwo Sił Specjalnych Stanów Zjednoczonych, takich jak:

  Akcesoria dopasowane do szyny Picatinny są częściowo kompatybilne z szyną Weavera. Z powodu różnej szerokości rowków przeciwdziałających przesuwaniu się akcesoriów przy odrzucie broni akcesoria Weavera pasują na szyny Picatinny, lecz akcesoria Picatinny nie zawsze pasują na szyny Weavera.

  Latarka taktyczna – rodzaj latarki elektrycznej emitującej skupione światło punktowe. Latarki taktyczne używane są jako wyposażenie broni palnej - używa się ich do oświetlania celu lub jego oślepiania (taktyka "oślep i zabij"). Mogą być przymocowane do szkieletu lub lufy broni albo trzymane przez strzelca.United States Army (Armia Stanów Zjednoczonych) – wojska lądowe Stanów Zjednoczonych, jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych.

  Podobną szyną jest szyna RIS (Rail Interface System) stosowana w Colt M16 i jego cywilnej wersji AR-15. Większość dobrej jakości akcesoriów RIS pasuje wymiennie na szynę Picatinny. Szyna RIS stosowana jest powszechnie w akcesoriach do ASG, które są zwykle mniej wytrzymałe na odrzut broni i stosowanie ich na broń palną może być problematyczne.

  Celownik noktowizyjny to urządzenie elektrooptyczne umożliwiające celowanie w ciemności. Jest to noktowizor wyposażony w siatkę celowniczą (z mechanizmem kalibracji) i szynę montażową dzięki którym może pełnić role celownika. Celowniki noktowizyjne są wykorzystywane przez wojsko, policję i oddziały paramilitarne, a w niektórych krajach także przez myśliwych (w Polsce zabronione jest używanie celowników noktowizyjnych na broni palnej). Dzięki celownikom noktowizyjnym żołnierze są w stanie w nocy dostrzec i unieszkodliwić przeciwników bez używania oświetlenia i zdradzania swojej pozycji.Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (OTP, ang. North Atlantic Treaty Organization, NATO, fr. Organisation du Traité de l’Atlantique Nord, OTAN) – organizacja polityczno-wojskowa powstała 24 sierpnia 1949 na mocy podpisanego 4 kwietnia 1949 Traktatu Północnoatlantyckiego. Początkowym celem istnienia NATO była obrona militarna przed atakiem ze strony Związku Radzieckiego i jego satelitów, z czasem jednak organizacja stała się elementem utrzymania równowagi strategicznej między Wschodem i Zachodem. Po rozpadzie Układu Warszawskiego pełni rolę stabilizacyjną, podejmując działania zapobiegające rozprzestrzenianiu konfliktów regionalnych.
 • Podjęto standaryzację szyn do akcesoriów dla całej organizacji NATO - norma STANAG 4694.
 • Warto wiedzieć że... beta

  Laserowy wskaźnik celu – rodzaj lasera niewielkiej mocy. Laserowe wskaźniki celu używane są jako wyposażenie broni palnej, pneumatycznej a nawet kusz - używa się ich do wskazywania (i czasami oświetlania celu). Zwykle są to niewielkie urządzenia montowane na szynach akcesoryjnych broni: Picatinny, Weaver lub RIS.
  Celownik kolimatorowy – rodzaj celownika wykorzystującego zjawisko kolimacji, czyli uzyskiwania wiązki światła o niskiej rozbieżności. Pierwszy taki celownik opracował w latach 60. XX w. szwedzki wynalazca N. Ruder. Był to celownik określany obecnie jako nieprzezroczysty celownik kolimatorowy.
  Dwójnóg – rodzaj podstawy broni strzeleckiej mającej postać dwóch nóżek. Dwójnóg jest mocowany do lufy, jej osłony lub łoża lub może być wkomponowany w dodatkowy uchwyt broni. Długość nóżek może być regulowana, lub jest stała, a na ich końcu mogą znajdować się ostrogi i lemiesze ułatwiające stabilne zakotwiczenie w gruncie. Dwójnogi początkowo stanowiły wyposażenie ręcznych i lekkich karabinów maszynowych, a ich podstawowym zadaniem była stabilizacja broni przy strzelaniu seriami. Obecnie dwójnogi stanowią wyposażenie karabinów wyborowych i automatycznych.
  Karabin (Karabinek) automatyczny – rodzaj broni strzeleckiej mogącej strzelać ogniem pojedynczym i seriami, strzelającej nabojem pośrednim lub karabinowym, nazywany też karabinem (karabinkiem) szturmowym. Według ustanowionej 5 marca 2004 Polskiej Normy „PN-V-01016:2004. Broń strzelecka. Terminologia” – zastępującej wcześniejsze normy „WBN-90/0402-14 (Broń strzelecka. Terminologia)” i „WBN-91/0402-29 (Mechanizmy i części broni strzeleckiej. Terminologia)” – oficjalne nazewnictwo techniczne konstrukcji strzelającej nabojem pośrednim to karabinek automatyczny zaś nabojem karabinowym to karabin automatyczny. Skrócone odmiany broni, noszą nazwy, odpowiednio, subkarabinek i subkarabin.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.646 sek.