• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szymon Harnam

  Przeczytaj także...
  Samuel Engel ps. Samek (ur. 17 listopada 1904 w Bełchatowie, zm. 17 maja 1924 w Łodzi) – polski działacz komunistyczny i robotniczy żydowskiego pochodzenia.Prasa (łac. presso tłoczyć) – określenie dzienników, czasopism i "środków masowego przekazywania powstałych w wyniku postępu technicznego" o charakterze informacyjnym, wydawanych periodycznie, nie rzadziej niż raz do roku, wyróżniających się stałym tytułem i kolejnym numerem. Określenie "prasa" pochodzi od nazwy maszyny drukarskiej i sposobu powstawania "prasy", który polega na odciskaniu znaków na papierze. Informacja jest podawana za pomocą pisma i obrazu stałego lub, w przypadku mediów elektronicznych, za pomocą dźwięku, wizji lub innej metody przekazywania informacji. Prasa zalicza się do mediów jednokierunkowych, co oznacza pewną pasywność i powoduje brak bezpośredniej reakcji odbiorcy w stronę nadawcy.
  Maria Nartonowicz-Kot, (ur. 23 stycznia 1950 roku w Tomaszowie Mazowieckim) – historyk, nauczyciel akademicki, profesor Uniwersytetu Łódzkiego, dyrektor Instytutu Historii UŁ, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego, redaktor czasopisma naukowego Rocznik Łódzki.

  Szymon Harnam, właściwie Charnam Szaja, ps. Szajek (ur. 22 listopada 1908, zm. 25 października 1929 w Łodzi) – czołowy działacz Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej.

  Ulica na Starym Mieście w Łodzi

  Kolportował prasę komunistyczną, malował hasła na murach oraz wykonywał inne prace techniczne i propagandowe. Zastrzelony przez policjanta podczas przemawiania na wiecu do robotników fabryki włókienniczej Biedermanna, którą po II wojnie światowej nazwano jego imieniem. Został pochowany na Cmentarzu Doły w Łodzi (kwatera VII, rząd 5, grób 25).

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Zespół Tańca Ludowego "Harnam", (Reprezentacyjny Zespół Województwa Łódzkiego) – najstarszy zespół folklorystyczny w Polsce, założony w 1947 roku przez Jadwigę Hryniewiecką. Siedziba zespołu mieści się przy ul. Piotrkowskiej 282a w pofabrycznym kompleksie Białej Fabryki Ludwika Geyera w Łodzi.

  Poetka i rewolucjonistka łódzka Włada Bytomska podczas pobytu w więzieniu ułożyła wiersz ku czci Harnama.

  Pięść się zaciska, gromadzi się gniew.

  Znów się polała robotnicza krew.

  Towarzysz Harnam na straży zmarł nam.

  Od faszystowskiej kuli padł

  nieustraszony

  Cmentarz Doły – jedna z najważniejszych i największych nekropolii Łodzi. Znajduje się we wschodniej części dzielnicy Bałuty, po obu stronach ulicy Smutnej.Komunistyczny Związek Młodzieży Polskiej (KZMP) – komunistyczna organizacja młodzieży, działająca w Polsce w latach 1922–1938. Kierowana przez Komunistyczną Partię Polski.

  żołnierz czerwony.

  Przez wiele lat jego nazwisko mylnie pisano przez "H" i nadal utrzymuje się ta tradycja, mimo że poprawnie powinno być Szyja (Szaja) Charnam.

  Harnam jest patronem jednej z ulic na Starym Mieście w Łodzi oraz Zespołu Tańca Ludowego. Był ponadto patronem fabryki, w której zginął.

  Bibliografia[]

 • Jarosław Kita, Maria Nartonowicz-Kot, Patroni łódzkich ulic, Łódź 2012, Księży Młyn Dom Wydawniczy, ISBN 978-83-7729-155-9, s. 157.
 • Pseudonim (z stgr. ψευδώνυμος pseudonymos, dosł. "pod fałszywym imieniem") – indywidualna nazwa danej osoby, inna niż oficjalne imię i nazwisko.Jarosław Jerzy Kita (ur. 18 grudnia 1960 w Ostrowcu Świętokrzyskim) - polski historyk, od 2008 roku profesor UŁ i wicedyrektor Instytutu Historii tejże uczelni. Specjalista w zakresu prasoznawstwa, historii ziem polskich w XIX wieku, historiografii i biografistyki.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  25 października jest 298. (w latach przestępnych 299.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 67 dni.
  Robert Biedermann (ur. 21 sierpnia 1836 roku w Zduńskiej Woli, zm. w 10 września 1899 w Łodzi) – jeden z pionierów rozwoju przemysłu w Łodzi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.