• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szyling Somalilandu

  Przeczytaj także...
  Hargejsa (som. Hargeysa, arab. هرجيسا) – drugie co do wielkości miasto w Somalii, od 1991 stolica i największe miasto nieuznawanego na arenie międzynarodowej Somalilandu. W latach 1941-1960 stolica brytyjskiego protektoratu – Somali Brytyjskiego. Całkowicie zniszczona przez rząd w bombardowaniach i ostrzale artyleryjskim w 1988 roku, odbudowana.Awers i rewers (łac.) to dwie strony jakiegoś zdobionego przedmiotu płaskiego, pokrytego jedno- lub dwustronnie malowidłem, grafiką lub drukiem, zawierającego płaskorzeźbę, wizerunek wykonany metodą rycia, kucia lub zdobionego w jeszcze inny sposób. Oba pojęcia funkcjonują wyłącznie razem, gdy w danym przedmiocie występuje swobodny dostęp do obu jego powierzchni, przy czym jedna z nich jest wyłączną lub główną stroną zawierającą przedstawiane treści.
  Awers i rewers (łac.) to dwie strony jakiegoś zdobionego przedmiotu płaskiego, pokrytego jedno- lub dwustronnie malowidłem, grafiką lub drukiem, zawierającego płaskorzeźbę, wizerunek wykonany metodą rycia, kucia lub zdobionego w jeszcze inny sposób. Oba pojęcia funkcjonują wyłącznie razem, gdy w danym przedmiocie występuje swobodny dostęp do obu jego powierzchni, przy czym jedna z nich jest wyłączną lub główną stroną zawierającą przedstawiane treści.

  Szyling Somalilandu – oficjalna jednostka płatnicza samozwańczej republiki Somaliland.

  Szyling został wprowadzony w październiku 1994 roku. Wypuszczono wówczas nominały 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000, 5000 szylingów. Awers banknotów przedstawia budynek Banku Somalilandu (Baanka Somaaliland) w Hargejsie, natomiast rewers wyobrażenie dwóch wzgórz, charakterystycznego punktu krajobrazowego w okolicach Hargejsy oraz trzy wielbłądy prowadzone przez chłopca.

  Somalia (som. Soomaaliya; arab. الصومال, As-Sumal, Aş-Şūmāl), Federalna Republika Somalii – państwo w północno-wschodniej części Afryki położone na Półwyspie Somalijskim (zwanym „Rogiem Afryki”). Przylega do Oceanu Indyjskiego i Zatoki Adeńskiej. Na północnym zachodzie graniczy z Dżibuti, na zachodzie z Etiopią, zaś na południowym zachodzie z Kenią.Somaliland (Republika Somalilandu, som. Soomaaliland, arab.Ard as-Sūmāl, ang. Somaliland) – islamska republika, nieuznawana przez społeczność międzynarodową, leżąca we wschodniej Afryce nad Zatoką Adeńską. Somaliland ogłosił secesję od Somalii w 1991 roku i od tamtej pory zdołał zbudować funkcjonujący organizm państwowy z demokratycznie wybieranym prezydentem i parlamentem. Graniczy z Dżibuti, Etiopią i Puntlandem - inną częścią Somalii.
  Wymiana pieniędzy na ulicach Hargejsy, stolicy Somalilandu

  Nazwa waluty nawiązuje do jednostki płatniczej obowiązującej na tych terenach przed uzyskaniem niepodległości przez Somalię.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Szylingi Somalilandu (banknoty)
 • Szylingi Somalilandu stare i współczesne

 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.