• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szybownictwo  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Hipoksja – niedobór tlenu w tkankach powstający w wyniku zmniejszonej dyfuzji tlenu w płucach (hipoksja hipoksemiczna) lub zaburzenia transportu tlenu przez krew do tkanek (hipoksja ischemiczna).Andy (hiszp. Los Andes, Cordillera de los Andes) – góry fałdowe znajdujące się w Ameryce Południowej na terenie Wenezueli, Kolumbii, Ekwadoru, Peru, Boliwii, Chile oraz Argentyny. Góry ciągną się wzdłuż Oceanu Spokojnego od zatoki Paria na północy po Ziemię Ognistą na południu, na przestrzeni ponad 9000 km, co sprawia, że jest to najdłuższy łańcuch górski na Ziemi. Szerokość Andów wynosi 200–800 km. Najwyższe szczyty to Aconcagua (6962 m n.p.m.), Ojos del Salado (6893 m n.p.m.) oraz Nevado Pissis (6793 m n.p.m.).
  Trening przed zawodami Grand Prix w Andach. Szybowiec Diana 2. Zdjęcie wykonane z rywalizującego szybowca.

  Szybownictwo – dyscyplina lotnictwa sportowego wykonywana na szybowcach.

  Konkurencje szybowcowe[ | edytuj kod]

  Akrobacyjny szybowiec S-1 Swift

  Przeloty[ | edytuj kod]

   Główny artykuł: przeloty szybowcowe.

  Zawodnicy walczą o najwyższą średnią prędkość osiągniętą wzdłuż ustalonej trasy. Piloci mają możliwość (w oknie kilku godzin) indywidualnie wyboru najkorzystniejszego momentu startu. W niektórych formatach konkurencji piloci mogą modyfikować trasę w pewnych granicach (liczy się średnia prędkość na wybranej trasie). W pewnych sytuacjach (przedwczesne lądowanie w terenie przygodnym) liczy się przeleciana odległość. Możliwe są też konkurencje czysto odległościowe (kto dalej zaleci), ale obecnie raczej niespotykane z przyczyn logistycznych (konieczność przewozu z powrotem szybowca setki kilometrów do lotniska z którego zawodnicy startują).

  MDM-1 Fox – polski, dwumiejscowy, szybowiec akrobacyjny wykonany z laminatu szklano-epoksydowego ze stałym podwoziem. Mistrzostwa świata w szybownictwie rozegrane zostały po raz pierwszy w 1937 w Wasserkuppe, Niemcy. Organizacją mistrzostw zajmuje się Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI).

  Akrobacja[ | edytuj kod]

   Główny artykuł: akrobacja szybowcowa.

  Piloci wykonują (w serii lotów) przepisane i/lub własnej kompozycji wiązanki figur akrobatycznych. Punktacja przez sędziów na podstawie dokładności wykonania figur.

  Wyścigi (Grand Prix)[ | edytuj kod]

   Główny artykuł: Wyścigi szybowcowe.

  Piloci, z jednoczesnego lotnego startu, ścigają się po ustalonej trasie. Decyduje kolejność na mecie.

  Lot termiczny - to lot szybowca, lotni, paralotni w warunkach prądów wznoszących w słoneczne letnie dni. W wyniku nasłonecznienia terenu następuje jego nierównomierne nagrzanie. W miejscach gdzie teren nagrzewa się najmocniej również najintensywniej ogrzewa się od niego powietrze, które unosi się do góry w formie wznoszącego się wirującego słupa cieplejszego powietrza "tzw. komina termicznego" i tę właściwość wykorzystują szybownicy, lotniarze i paralotniarze celem nabierania i uzupełniania wysokości dla bezpiecznych i długich lotów. Komin termiczny zwykle zwieńcza chmura typu cumulus co wynika z przekroczenia przez wznoszące i stopnowo ochładzające się powietrze poziomu kondensacji.Fordońska Szkoła Szybowcowa im. Czesława Tańskiego – jeden z większych w Polsce północnej ośrodków szkolenia szybowcowego, istniejący w latach 1933-1963 na wzgórzach koło Fordonu (Bydgoszczy).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Lot żaglowy –- lot z wykorzystaniem prądów wznoszących wynikajacych z odchylenia do góry wiatru wiejącego poprzecznie do przeszkody terenowej w postaci zbocza góry, pasma górskiego, czy klifu nadmorskiego. Odchylenie to powstaje po stronie nawietrznej - w przeciwieństwie do fali powstającej po stronie zawietrznej.
  SZD-56 Diana - polski, jednomiejscowy szybowiec zawodniczy. Zaprojektowany w Szybowcowych Zakładach Doświadczalnych w Bielsku-Białej. SZD-56 Diana jest najnowocześniejszą polską konstrukcją, do której wykorzystano najnowsze materiały kompozytowe.
  Szybowiec – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), o stałych powierzchniach nośnych, zdolny do długotrwałego lotu ślizgowego bez użycia własnego napędu.
  Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI - Fédération Aéronautique Internationale) – międzynarodowa federacja zrzeszająca aerokluby narodowe, założona w 1905 roku w Paryżu.
  Aconcagua, Cerro Aconcagua (w języku keczua: Acconcahuac – Kamienny Strażnik) – najwyższy szczyt Andów, Ameryki Południowej oraz całej Ameryki (także półkul zachodniej i południowej) o wysokości 6961 m n.p.m. Leży w Andach Południowych, w Kordylierze Głównej, na obszarze Argentyny, nieco ponad 110 km na północny zachód od miasta Mendoza. Aconcagua tworzy rozległy masyw (o długości 60 km), zbudowany głównie z granitów, pochodzenia wulkanicznego. Jest pokryty wiecznymi śniegami i lodowcami, z których 7 spływa na wysokość 3900 m n.p.m.
  Komin termiczny - pionowy, wznoszący prąd powietrza, wywołany na przykład nierównomiernym nagrzaniem podłoża przez słońce. Częstą oznaką występowania kominów termicznych są chmury cumulus, tworzące się gdy wznoszące się powietrze ochłodzi się poniżej punktu rosy. Kominy termiczne często "pochylają się wraz z wiatrem", czyli komin na ogół wypiętrza się na ukos w górę, pochylony w kierunku wiatru. Kominy termiczne wykorzystują szybownicy, krążąc w nich nabierają wysokości. W kominie termicznym zachodzi cyrkulacja powietrza, ciepłe powietrze idzie ku chmurze, natomiast obok zimne zmierza ku ziemi.
  Figury akrobacji lotniczej - zaplanowane i celowe działania pilota mające na celu wykonanie przez samolot akrobacyjny, lub szybowiec akrobacyjny manewru o określonym torze i kształcie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.749 sek.