• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szybowisko

  Przeczytaj także...
  Jeżów Sudecki (niem. Grunau) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim, w gminie Jeżów Sudecki, na pograniczu Gór Kaczawskich i Kotliny Jeleniogórskiej w Sudetach Zachodnich.Ustjanowa Górna – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie bieszczadzkim, w gminie Ustrzyki Dolne. Przez miejscowość przechodzi droga krajowa nr 84 i linia kolejowa nr 108 Stróże – Krościenko.
  Leszno (łac. Lessna Polonorum, niem. Lissa) – miasto na prawach powiatu w województwie wielkopolskim, położone w zachodniej części Polski, pomiędzy dwoma dużymi centrami gospodarczymi – Poznaniem i Wrocławiem. Zamieszkuje je 64 722 mieszkańców, na powierzchni 31,86 km²; co daje miastu siódmą lokatę pod względem wielkości w województwie.
  Szybowisko Żar

  Szybowisko – lotnisko przeznaczone do startów i lądowań szybowców. Mogą z niego korzystać także lekkie samoloty pasażerskie. Kluczową rolę przy wyborze miejsca na szybowisko odgrywają warunki terenowe i termiczne, które w jak największym stopniu powinny sprzyjać lotom na szybowcach.

  Szybowiec – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), o stałych powierzchniach nośnych, zdolny do długotrwałego lotu ślizgowego bez użycia własnego napędu. Lisie Kąty – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie grudziądzkim, w gminie Grudziądz. W Lisich Kątach znajduje się lotnisko i ma tutaj swoją siedzibę Aeroklub Nadwiślański.

  Przed II wojną światową najbardziej znane polskie szybowiska znajdowały się w Bezmiechowej Górnej i Ustjanowej Górnej.

  W okresie powojennym największymi szybowiskami stały się Leszno, Lisie Kąty, Żar, Jeżów Sudecki.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Ilustrowany Leksykon Lotniczy Technika Lotnicza, Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa 1988 ​ISBN 83-206-0633-0
 • Warto wiedzieć że... beta

  Bezmiechowa Górna dawniej też Bezmichowa Górna – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Lesko.
  Lotnisko Żar (kod ICAO: EPZR) – lotnisko sportowe położone u stóp Góry Żar w Międzybrodziu Żywieckim, przy Górskiej Szkole Szybowcowej, ok 12 km na północ od Żywca.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.753 sek.