• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szybki tramwaj w Bergen

  Przeczytaj także...
  Most – rodzaj przeprawy w postaci budowli inżynierskiej, której konstrukcja pozwala na pokonanie przeszkody wodnej (rzeki, jeziora, zatoki, morskiej cieśniny itp.)Port lotniczy Bergen-Flesland (w jęz. norw.: bokmål - Bergen lufthavn, Flesland, nynorsk - Bergen lufthamn, Flesland; kod IATA: BGO, kod ICAO: ENBR) – lotnisko położone 19 km na południe od miasta Bergen (Norwegia). Wybudowany został z funduszy NATO w 1955, od chwili otwarcia służy zarówno potrzebom cywilnym, jak wojskowym.
  Tramwaj (z ang. tramway – linia tramwajowa, tram – tramwaj) – pasażerski lub towarowy pojazd szynowy zaprojektowany do eksploatacji na linii tramwajowej.
  .mw-parser-output table.transport-autobus td.naglowek{color:white!important;background:#007c06!important}.mw-parser-output table.transport-trolejbus td.naglowek{color:white!important;background:#0432c8!important}.mw-parser-output table.transport-tramwaj td.naglowek{color:white!important;background:#c80404!important}.mw-parser-output table.transport-metro td.naglowek{color:black!important;background:#7d7d7d!important}.mw-parser-output table.transport-kolej td.naglowek{color:white!important;background:green!important}.mw-parser-output table.transport-wodny td.naglowek{color:white!important;background:blue!important}

  Tramwaje w Bergen (norw. Bybanen i Bergen) – system tramwajowy działający w norweskim mieście Bergen.

  Tunel – budowla komunikacyjna w postaci długiego korytarza, podziemna lub podwodna, wykonana metodą odkrywkową lub drążenia, umiejscowiona pod przeszkodą. Tunele to najczęściej budowle geotechniczne mające swoje wyloty na powierzchni ziemi.Keolis – francuska firma transportowa, obecna również na kilkunastu innych rynkach. Według jej własnych danych, jest największym operatorem zbiorowego transportu publicznego we Francji.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwsze tramwaje na ulice Bergen wyjechały w 1897 r. Rozbudowa systemu trwała do 1915, kiedy to wybudowano czwartą linię. W 1950 rozpoczęto likwidację sieci tramwajowej, a zakończono ją w 1965 r. Po likwidacji w 1970 roku zaproponowano budowę sieci szybkiej kolei. Planów tych nie zrealizowano ze względu na wysokie koszty.

  Zajezdnia (tramwajowa, trolejbusowa, autobusowa, mikrobusowa, kolejowa, metra, samochodowa) – baza, zakład eksploatacji pojazdów, szczególnie miejskich.Szybka kolej miejska (w skrócie SKM) – rodzaj systemu transportu kolejowego, dysponujący bezkolizyjnym torowiskiem albo torowiskiem prowadzonym we własnym korytarzu (z pełnym uprzywilejowaniem na skrzyżowaniach), wyspecjalizowany do obsługi ruchu miejskiego dzięki odpowiedniej lokalizacji stacji, specyficznemu taborowi i wysokiej częstotliwości obsługi.

  Tramwaje do Bergen powróciły za sprawą uruchomienia w 1993 roku w dzielnicy Møhlenpris 300 m linii turystycznej mającej na celu promowanie tego środka transportu. Pierwsze propozycje budowy lekkiej kolei padły w 1995 roku. Jednak dopiero w 2002 roku zadecydowano o budowie tramwaju, a finansowanie budowy zapewniono w 2005 r. Budowa linii ruszyła pod koniec 2007 roku. 22 czerwca 2010 roku otwarto pierwszy odcinek linii tramwajowej liczący 9,8 km (łączący Bergen z Nesttun). Do 2017 roku z opcją przedłużenia o kolejne dwa lata, operatorem linii jest konsorcjum firm Fjord1 Nordvestlandske i Keolis. Po zakończeniu budowy pierwszego odcinka rozpoczęto prace nad drugim z Nesttun do Lagunen z pięcioma przystankami na trasie. Odcinek ten został ukończony w 2013. Trzeci etap obejmujący trasę z Lagunen do lotniska Bergen oraz docelową zajezdnię ma zostać ukończony do 2016 r.

  Norges Statsbaner - norweski narodowy przewoźnik kolejowy z siedzibą w Oslo. Przedsiębiorstwo zostało założone w 1854, a obecnie zatrudnia 10 646 osób (2006).Kolej miejska (również lekka kolej) – kolej przeznaczona do transportu pasażerów, często składająca się z szynowych wagonów o napędzie elektrycznym, poruszających się pojedynczo lub w krótkich zespołach po nieruchomych podwójnych szynach. Odległość między stacjami/przystankami wynosi ogólnie mniej niż 1200 m.

  Linia[ | edytuj kod]

  Na linii o długości 13,4 km, która łączy Bergen z Lagunen, znajduje się 20 przystanków, jeden most oraz sześć tuneli. W godzinach szczytu tramwaje kursują co 6 minut (7:00-9:20, 13:30-18:00), a poza nimi co 7 (9:30-13:30), 10 (6:00-7:00, 18:00-23:00) lub 15 minut (23:00-0:40). Przejazd całą linią zajmuje 32 minuty. W przyszłości w godzinach szczytu część tramwajów ma kursować w trybie przyspieszonym, zatrzymując się tylko na niektórych przystankach.

  Stadler Rail – szwajcarski producent pojazdów szynowych, w tym elektrycznych zespołów trakcyjnych. Siedziba znajduje się w Bussnang, w Szwajcarii. Firma została założona w roku 1942 przez inżyniera Ernsta Stadlera. W oddziałach należących do przedsiębiorstwa jest zatrudnionych 5 tys. osób, w tym około 3 tys. w Szwajcarii i ponad 1 tys. w Niemczech.

  Zajezdnia[ | edytuj kod]

  W ramach pierwszego etapu inwestycji na terenach byłych warsztatów kolejowych przewoźnika NSB powstała tymczasowa zajezdnia tramwajowa. Na terenie zajezdni wybudowano dwie hale: pierwsza jest dwutorowa i służy do napraw taboru, druga ma trzy tory odstawcze. Łącznie na terenie zajezdni może zmieścić się 16 tramwajów o długości 40 m. Docelowa zajezdnia ma powstać w ramach trzeciego etapu inwestycji, w pobliżu lotniska.

  Tabor[ | edytuj kod]

  Do obsługi trasy szybkiego tramwaju zamówiono 18 dwukierunkowych tramwajów Variobahn produkcji Stadler Pankow. Tramwaje są pięcioczłonowe o długości 32,18 m i szerokości 2,65 m. Mogą zabrać 212 pasażerów w tym 84 na miejscach siedzących. Istnieje możliwość wydłużenia ich o dwa człony do 42 m.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rutetabell for Bybanen (norw.). Skyss. [dostęp 2015-10-26].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Infotram: Tramwaje w Bergen (pol.). infotram.pl. [dostęp 2011-04-20].
 • Bybanen: Mapa przebiegu linii szybkiej kolei w Bergen (norw.). bybanen.no. [dostęp 2015-10-26]. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.