• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szybka Kolej Miejska w Warszawie  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  EW51 (przedwojenne oznaczenie E-91) – trójwagonowy elektryczny zespół trakcyjny przystosowany do wysokich peronów, wyprodukowany przez zakłady H. Cegielski Spółka Akcyjna w Poznaniu, L. Zieleniewski w Sanoku (część mechaniczna wagonów rozrządczych i doczepnych) oraz Lilpop, Rau i Loewenstein w Warszawie (część mechaniczna wagonów silnikowych) w roku 1936. Aparaturę elektryczną dostarczyła wytwórnia English Electric Co Ltd. Pojazdy przeznaczone były do ruchu podmiejskiego w aglomeracji warszawskiej. Przed wojną zespoły były podzielone na przedziały klasy 2 i 3. Ogółem wyprodukowano 76 egzemplarzy.Warszawska Kolej Dojazdowa, WKD (wcześniej Elektryczna Kolej Dojazdowa lub Elektryczne Koleje Dojazdowe – EKD) – spółka zarządzająca wydzielonym systemem kolei miejskiej wykonująca przewozy pasażerskie na linii kolei normalnotorowej na odcinku Warszawa Śródmieście WKD – Podkowa Leśna Główna – Grodzisk Mazowiecki Radońska (linia 47) z odgałęzieniem Podkowa Leśna Główna – Milanówek Grudów (linia 48). Jest to najstarszy działający obecnie w Polsce tego typu system transportu publicznego.
  SKM Warszawa
  Nowo wybudowany dworzec Warszawa Stadion. Hala główna została przebudowana w 2012.
  Zadaszenia połączone nad torami (Warszawa Powiśle)
  Wejścia do jedynej stacji podziemnej (Warszawa Śródmieście)
  Perony dworca Warszawa Śródmieście
  Warszawa Śródmieście - widok na perony 2 i 3.
  Przystanek po remoncie (Warszawa Choszczówka)
  Przystanek po remoncie (Warszawa Płudy)
  Stacja z budynkiem dworcowym (Dw. Gdański)
  Największy węzeł przesiadkowy (Dw. Gdański)
  Stacja pod wiaduktem (Warszawa Toruńska)
  Trasa jednotorowa z przejazdem samochodowym (Michałów Reginów)
  Stacja z budynkiem dworcowym (Otwock)
  Wewnątrz budynku dworcowego (Otwock)
  Warszawski biletomat
  Zabytkowe zadaszenie z lat 30. (Józefów)
  Zabytkowa poczekalnia w funkcji podpory zadaszenia (Warszawa Radość)
  Peron z lat 30. (Warszawa Anin)
  Przejście podziemne (Warszawa Wawer)
  Dawna kasa biletowa (Warszawa Gocławek)
  Stacja zimą (Warszawa Olszynka Grochowska)
  Stacja z lat 30. z oddali (Warszawa Olszynka Grochowska)
  Największy dworzec sieci SKM Warszawa (Warszawa Wschodnia Osobowa)
  Stacja z budynkiem dworcowym (Pruszków)

  Szybka Kolej Miejska w Warszawie, SKM – linie naziemnej szybkiej kolei miejskiej łączącej centrum Warszawy z jej przedmieściami i niektórymi satelickimi miejscowościami. Linie te są zaczątkiem sieci SKM (kolei aglomeracyjnej), obejmującej cały węzeł kolejowy Warszawy. Wraz z Metrem Warszawskim, mają tworzyć sieć komunikacji miejskiej w Warszawie, uzupełnioną przez Warszawską Kolej Dojazdową oraz połączenia Kolei Mazowieckich. Przewoźnikiem obsługującym poszczególne linie SKM obecnie jest Szybka Kolej Miejska Sp. z o.o., do końca 2011 były nim również Koleje Mazowieckie.

  Mińsk Mazowiecki – miasto i gmina we wschodniej Polsce, w województwie mazowieckim, siedziba powiatu mińskiego i gminy wiejskiej Mińsk Mazowiecki. Według danych z 2011 Mińsk zamieszkiwało 39 499 mieszkańców. Zaliczane do aglomeracji warszawskiej. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa siedleckiego.Warszawa Lotnisko Chopina – grupa torów stacji kolejowej Warszawa Okęcie, na terenie warszawskiej dzielnicy Włochy, obsługiwana z nastawni OKL. Umożliwia dojazd pociągiem do centrum miasta (dworce Warszawa Śródmieście i Warszawa Centralna) z Lotniska Chopina. Stacja istniała w stanie surowym od 2008 roku.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 1.1 Przed II wojną światową
 • 1.2 Po II wojnie światowej
 • 1.3 Początki XXI wieku
 • 2 Linie
 • 3 Tabor
 • 4 Rozbudowa sieci
 • 4.1 Piaseczno
 • 4.2 Lotnisko Modlin
 • 4.3 Ogólne plany
 • 4.4 Stan docelowy
 • 5 Zobacz też
 • 6 Przypisy
 • 7 Bibliografia
 • 8 Linki zewnętrzne
 • Kolej obwodowa w Warszawie – linia obwodowa w ścisłym znaczeniu biegnie na wybudowanej w roku 1876 trasie Warszawa Wola, Warszawa Kasprzaka, Warszawa Koło, Warszawa Gdańska, Warszawa Zoo.Błonie, dworzec kolejowy w Błoniu, w województwie mazowieckim, wybudowany w 1902. (Linia kolejowa Warszawa – Kutno – Poznań)


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Grodzisk Mazowiecki (do 1928 Grodzisk) – miasto na Równinie Łowicko-Błońskiej, w województwie mazowieckim, w powiecie grodziskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Grodzisk Mazowiecki.
  Nowy Dwór Mazowiecki – miasto i gmina w województwie mazowieckim, w powiecie nowodworskim, położone przy ujściu Narwi do Wisły. Położony jest 34 km od centrum Warszawy.
  Kolej średnicowa w Warszawie składa się z dwóch linii kolejowych (po dwa tory każda) łączących węzłowe dworce Warszawa Wschodnia i Warszawa Zachodnia.
  Miasto satelickie, miasto-satelita - miasto o pewnym stopniu samowystarczalności pod względem usług i zatrudnienia, ale uzależnione w zakresie usług wyższego rzędu (nauka, kultura) i administracji od innego większego pobliskiego miasta. Idea tego miasta zrodziła się w latach 20. XX w. w Wielkiej Brytanii.
  Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna (PKP S.A.) – powstała w wyniku komercjalizacji istniejącego od 1926 przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe. Ich jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa, który reprezentuje obecnie Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Spółka pełni dominującą rolę w Grupie PKP. Do jej podstawowych zadań należą:
  Koleje Mazowieckie, KM (identyfikator literowy – KMKOL) – spółka pasażerskich przewozów kolejowych utworzona wspólnie przez samorząd województwa mazowieckiego oraz Przewozy Regionalne Sp. z o.o. (obecnie bez udziałów), na bazie dotychczasowego Mazowieckiego Zakładu Przewozów Regionalnych tejże spółki. Jest to jedna z niewielu spółek kolejowych przynoszących zysk w Polsce - np. 10,28 mln PLN zysku w I półroczu 2013 roku.
  Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie, ZTM – organ samorządu Warszawy, powołany w celu organizowania, zarządzania i nadzorowania lokalnego transportu zbiorowego na terenie aglomeracji warszawskiej.

  Reklama