• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szwedzki Komitet Olimpijski

  Przeczytaj także...
  Igrzyska olimpijskie – najstarsza i zarazem największa międzynarodowa impreza sportowa organizowana co 2 lata (na przemian letnie i zimowe) w różnych krajach, pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa i braterstwa wszystkich narodów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Gustaw VI Adolf , właśc. Oscar Fredrik Wilhelm Olaf Gustaf Adolf Bernadotte (ur. 11 listopada 1882 w Sztokholmie, zm. 15 września 1973 w Helsingborgu) – król Szwecji w latach 1950–1973 z dynastii Bernadotte. Syn króla Szwecji Gustawa V Bernadotte i Wiktorii Badeńskiej, córki wielkiego księcia Badenii Fryderyka I Badeńskiego.
  Narodowy komitet olimpijski – organizacja krajowa podległa Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu. Celem narodowego komitetu olimpijskiego jest wystawianie reprezentacji danego kraju na igrzyskach olimpijskich, a w czasie pomiędzy igrzyskami dbanie o upowszechnianie idei olimpijskiej i czuwanie nad szkoleniem sportowców. Narodowy komitet olimpijski ma również prawo zgłaszać kandydatury miast do organizacji igrzysk olimpijskich.

  Szwedzki Komitet Olimpijski (szw. Sveriges Olympiska Kommitté), SOK – organizacja sportowa koordynująca szwedzkie organizacje sportowe, funkcjonująca jako Narodowy Komitet Olimpijski Szwecji oraz Narodowy Komitet Paraolimpijski Szwecji.

  Komitet zrzesza 36 szwedzkich federacji sportowych jako członków stałych i 14 federacji sportowych reprezentujących sporty nieolimpijskie.

  Między 1896 a 1912 rokiem, Szwecja nie posiadała narodowego komitetu olimpijskiego. Na I Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1896 roku w Atenach za start zawodników szwedzkich odpowiedzialna była Svenska Gymnastikförbundet (Szwedzka Federacja Gimnastyczna), zaś na II Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1900 roku w Paryżu — Sveriges Allmänna Idrottsförbund. Przed startami na Igrzyskach w Londynie w 1908 roku i Igrzyskach w Sztokholmie w 1912 roku za starty reprezentacji Szwecji były odpowiedzialne specjalnie stworzone komitety sportowe. Samo powstanie SOK w 1913 roku było rezultatem V Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1912 roku, których Szwecja była organizatorem.

  Język szwedzki (szw. svenska språket, svenska) – język północnogermański wschodni (wschodnioskandynawski), używany głównie w Szwecji i częściach Finlandii, przez ok. 9 mln ludzi. W Finlandii język szwedzki jest, obok fińskiego, językiem urzędowym, z uwagi na 5% szwedzkojęzycznych obywateli Finlandii zamieszkałych głównie na wybrzeżach tego kraju. Szwedzki jest dość dobrze zrozumiały dla Norwegów i w mniejszym stopniu także dla Duńczyków. Język standardowy w Szwecji, tzw. rikssvenska (szwedzki państwowy) oparty jest na dialektach regionu sztokholmskiego.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Prezesi Szwedzkiego Komitetu[ | edytuj kod]

 • 1913 - 1933 Gustaw VI Adolf
 • 1933 - 1947 Gustaw Adolf, książę Västerbotten
 • 1947 - 1997 Bertil, książę Halland
 • od 1997 Carl-Gustav Anderberg
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • igrzyska olimpijskie
 • Szwecja na letnich igrzyskach olimpijskich
 • Szwecja na zimowych igrzyskach olimpijskich
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Szwedzkiego Komitetu Olimpijskiego
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  II Letnie Igrzyska Olimpijskie (oficjalnie Igrzyska II Olimpiady) odbyły się w 1900 roku w Paryżu we Francji. Patronem igrzysk był Alexandre Millerand.
  Bertil Bernadotte, książę Halland (Bertil Gustaf Oskar Carl Eugén Bernadotte, ur. 28 lutego 1912 w Sztokholmie, zm. 5 stycznia 1997 w Djurgården) – członek szwedzkiej rodziny królewskiej, syn króla Szwecji Gustawa VI Adolfa Bernadotte i jego pierwszej żony, księżnej Małgorzaty Bernadotte.
  Ateny (nowogr. Αθήνα = Athina, st.gr. Ἀθῆναι = Athenai, łac. Athenae) – stolica i największe miasto Grecji. Jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Europy z zabytkami kultury antycznej.
  Gustaw Adolf Bernadotte, książę Västerbotten (Gustaw Adolf Oskar Fryderyk Artur Edmund Bernadotte, ur. 22 kwietnia 1906 w Sztokholmie, zg. 26 stycznia 1947 w Kastrup, Dania) - członek szwedzkiej rodziny królewskiej, najstarszy syn króla Gustawa VI Adolfa Bernadotte i jego pierwszej żony, księżnej Małgorzaty Bernadotte.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.