• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szwajcarskie Centrum Nauki Technorama

  Przeczytaj także...
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Centrum nauki (oboczne nazwy: muzeum edukacyjne lub muzeum nauki) – instytucja promująca nowoczesną komunikację naukową. Jej celem jest m.in. rozbudzanie zainteresowania nauką w społeczeństwie, inicjowanie debaty na związane z nauka tematy, wspomaganie samodzielnego uczenia się oraz wspieranie systemu szkolnictwa.

  Szwajcarskie Centrum Nauki Technorama - centrum nauki w gminie Winterthur w kantonie Zurychu w Szwajcarii.

  Opis[ | edytuj kod]

  Pierwsza wystawa, jeszcze o muzealnym charakterze, otwarta została dla publiczności w roku 1982. W kolejnych latach tematyka wystaw obejmowała m.in. prezentację przetwórstwa żelaza, techniki kowalskie itp.(np. ekspozycja z 1988 r.).

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  W 1990 roku Technorama zmieniła charakter i z muzeum techniki została przekształcona na wzór anglosaskich centrów nauki, w szczególności bazując na koncepcji Exploratorium w San Francisco.

  Wystawy produkowane przez Technoramę gościły w wielu innych centrach nauki, m.in. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

  Galeria[ | edytuj kod]

 • 201707 Swiss Science Center Technorama 05.jpg
 • Technorama Lab.JPG
 • 201707 Swiss Science Center Technorama 06.jpg
 • 201707 Swiss Science Center Technorama 15.jpg
 • 201707 Swiss Science Center Technorama 14.jpg
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona internetowa
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Technorama - Was ist das Technorama?, www.technorama.ch [dostęp 2019-04-05] (niem.).
  2. Darwin Porter, Danforth Prince, Frommer's Switzerland, wyd. 8th ed, New York, N.Y.: Macmillan USA, 1998, ISBN 0-02-862083-6, OCLC 38918880 [dostęp 2019-04-07].
  3. „Materiały archeologiczne”, 26-28, 1991, s. 27.
  4. Żegnamy Remo Besio – twórcę Centrum Nauki Technorama, Centrum Nauki Kopernik [dostęp 2019-04-05].
  5. Lustra - nowa wystawa czasowa w Centrum Nauki Kopernik | Polska Agencja Prasowa SA, www.pap.pl [dostęp 2019-04-05].
  6. Zmierz się w Centrum Nauki Kopernik, www.rmfclassic.pl [dostęp 2019-04-07].
  San Francisco – miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie otoczonym przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. San Francisco jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area, którego liczba ludności przekracza 7,2 miliona.Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.
  Warto wiedzieć że... beta

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Centrum Nauki Kopernik – centrum nauki znajdujące się przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 w Warszawie, którego celem jest promowanie i popularyzacja nowoczesnej komunikacji naukowej. Zwiedzający mogą poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Centrum jest instytucją, powołaną i finansowaną przez Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.
  Zurych (niem. Zürich, fr. Zurich, wł. Zurigo, ret. Turitg) - kanton w północno-wschodniej Szwajcarii. Zurych dołączył do Konfederacji Szwajcarskiej w 1351 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.819 sek.