• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szusza


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Państwa nieuznawane (inne terminy stosowane zamiennie: państwa nieuznane, quasi-państwa, parapaństwa, państwa de facto niepodległe) – termin stosowany dla kilku jednostek politycznych świata, które pomimo braku uznania (lub z minimalnym uznaniem) na arenie międzynarodowej de facto są niepodległymi państwami.Kolatağ / Kolatak (orm. Քոլատակ) – wieś de facto w rejonie Martakert nieuznawanego Górskiego Karabachu, de iure zaś w rejonie Kəlbəcər w Azerbejdżanie. W 2005 roku liczyła 249 mieszkańców.
  Rejon Şuşa (azer. Şuşa rayonu) – rejon w zachodnim Azerbejdżanie, otaczający miasto wydzielone Şuşa. W całości okupowany przez armeńskich separatystów z Górskiego Karabachu.

  Şuşa / Szuszi (orm. Շուշի) – de facto stolica rejonu Szuszi nieuznawanego państwa Republika Górskiego Karabachu, de iure zaś stolica rejonu Şuşa w Azerbejdżanie.

  Miasto znajduje się na drodze M-12 łączącej Stepanakert z Goris, głównej drodze łączącej Górski Karabach z Armenią.

  Górski Karabach (oficjalna nazwa w języku ormiańskim Lerrnajin Gharabagh ‒ Լեռնային Ղարաբաղ ; czasem używana jest nazwa Arcach ‒ Արցախ , azer. Dağlıq Qarabağ ‒ górski czarny ogród) ‒ ormiańska enklawa będąca przedmiotem sporu pomiędzy Armenią a Azerbejdżanem. Obecnie obszar kontrolowany jest przez miejscowych Ormian wspieranych przez Republikę Armenii.Język ormiański lub armeński (Հայերեն) – język należący do rodziny języków indoeuropejskich z grupy satem, stanowi jednak w niej samodzielną gałąź. Obecnie używany jest w Republice Armenii i Republice Górskiego Karabachu (De iure: Azerbejdżan), gdzie jest językiem urzędowym, a także w Gruzji, Iranie, Syrii, Rosji w Libanie i 24 innych państwach przez około 6 milionów ludzi.

  Klimat[]

  Klimat umiarkowany ciepły. Opady deszczu są znaczące, występują nawet podczas suchych miesięcy. Klasyfikacja klimatu Köppena-Geigera Cfb. Na tym obszarze średnia temperatura wynosi 9,7 °C. W ciągu roku średnie opady wynoszą 599 mm. Najsuchszym miesiącem jest grudzień z opadami na poziomie 21 mm. W maju opady osiągają wartość szczytową ze średnią 110 mm. Różnica w opadach pomiędzy najsuchszym a najbardziej mokrym miesiącem wynosi 89 mm. Najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec ze średnią temperaturą 20,9 °C, z kolei najzimniejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą -1,4 °C. Wahania roczne temperatur wynoszą 23,3 °C.

  Rejon Szuszi — jednostka podziału administracyjnego Republiki Górskiego Karabachu od 1991, a w latach 1923-1991 – Nagorno-Karabachskiego Obwodu Autonomicznego. Rejon Szuszi RGK poza obszarem rejonu Szuszi dawnego NKOA obejmuje również część rejonu Laçın Azerbejdżanu.Erywań (orm.: Երևան [jɛɾɛˈvɑn])) – stolica i największe miasto Armenii. Jeden z głównych ośrodków przemysłowych, naukowych i kulturalnych Zakaukazia.

  Turystyka[]

  Miasto znajduje się na trasie znakowanego szlaku turystycznego Dżanapar (HadrutKolatak).

  Galeria[]

 • Meczet Yukhari Govhar Agha

 • Katedra Chrystusa Zbawiciela

 • Dzwonnica katedry

 • Plac miejski

 • Pomnik - ławka

 • Twierdza

  Armenia, Republika Armenii (Հայաստան - Hajastạn, Հայաստանի Հանրապետություն - Hajastani Hanrapetutjun) – państwo w Azji na Kaukazie Południowym. Armenia graniczy od północy z Gruzją, od południa z Iranem i z azerską eksklawą Nachiczewan, od wschodu z Azerbejdżanem, od zachodu z Turcją. Niepodległość uzyskała w 1991 r. w związku z rozpadem ZSRR. Armenia nie ma dostępu do morza. Stolicą Armenii jest obecnie Erywań, który jest też największym miastem w kraju. Od 1991 roku Armenia należy do Wspólnoty Niepodległych Państw.Azerbejdżan, Republika Azerbejdżanu (azer. Azərbaycan, Azərbaycan Respublikası) – państwo w Azji nad Morzem Kaspijskim, graniczące z Rosją, Gruzją, Armenią, Iranem oraz Turcją.
 • Twierdza

 • Przypisy

  1. Republic of Nagorno-Karabakh: De Facto and De Jure Population by Administrative Territorial Distribution and Sex (ang.). 2005. [dostęp 2015-02-11].
  2. G. Beglaryan: The roads of Armenia. Erywań: Collage LLC, 2013, s. 24. ISBN 978-99930-981-7-1.
  3. KLIMAT: SHUSHA / SHUSHI (pol.). climate-data.org. [dostęp 2015-02-11].
  4. Janapar Trail Descriptions (ang.). www.janapar.org. [dostęp 2015-02-11].

  Linki zewnętrzne[]

 • Zdjęcia z Szuszy
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Goris - miasto w Armenii, w prowincji Sjunik. Według danych szacunkowych na rok 2008 liczy 21 935 mieszkańców. Ośrodek przemysłowy.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hadrut (orm. Gadrut, Հադրութ) - miasto w Azerbejdżanie; w rejonie Xocavənd, należące do Górskiego Karabachu. Według danych szacunkowych na rok 2010 liczy 2617 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.