• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szudziałowo - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Chmielowszczyzna – kolonia wsi Chmielowszczyzna w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, w gminie Szudziałowo.
  Gmina Supraśl – gmina miejsko-wiejska w województwie podlaskim, w powiecie białostockim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim.
  Urząd gminy w Szudziałowie

  Szudziałowogmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie białostockim.

  Siedziba gminy to Szudziałowo.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 3517 osób.

  Rezerwat przyrody Góra Pieszczana - rezerwat przyrody położony na terenie gminy Szudziałowo w województwie podlaskim.Województwo białostockie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975–1998, położone w północno-wschodniej Polsce.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Szudziałowo ma obszar 301,64 km², w tym:

 • użytki rolne: 48%
 • użytki leśne: 46%
 • Gmina stanowi 14,68% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

  Gmina Gródek – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie białostockim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim.Brzozowy Hrud – kolonia wsi Wierzchlesie w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, w gminie Szudziałowo.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Szudziałowo w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Szudzialowo.png

  Sołectwa[]

  Babiki, Boratyńszczyzna, Chmielowszczyzna, Grzybowszczyzna, Harkawicze, Horczaki, Knyszewicze, Kozłowy Ług, Lipowy Most, Łaźnisko, Minkowce, Miszkieniki Wielkie, Nowe Trzciano, Nowinka, Nowy Ostrów, Ostrówek, Ostrów Północny, Pierożki, Poczopek-Markowy Wygon, Rowek-Jeziorek, Słoja, Słójka, Słójka-Borowszczyzna, Sosnowik, Suchynicze, Sukowicze, Szczęsnowicze, Szudziałowo, Talkowszczyzna, Usnarz Górny, Wierzchlesie, Wojnowce, Zubrzyca Mała, Zubrzyca Wielka.

  Miszkieniki Wielkie – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, w gminie Szudziałowo.Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.

  Pozostałe miejscowości[]

  Aleksandrówka, Biały Ług, Brzozowy Hrud, Chmielowszczyzna (kolonia), Dziewiczy Ług, Grodzisko, Hały-Ług, Iwniki, Klin, Knyszewicze Małe, Litwinowy Ług, Miszkieniki Małe, Pierekał, Pisarzowce, Samogród, Stare Trzciano, Suchy Hrud, Tołkacze, Zubowszczyzna.

  Słójka-Borowszczyzna – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, w gminie Szudziałowo.Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.

  Sąsiednie gminy[]

  Gródek, Krynki, Sokółka, Supraśl. Gmina sąsiaduje z Białorusią.

  Zobacz też[]

 • Rezerwat przyrody Góra Pieszczana
 • Przypisy

  Minkowce – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, w gminie Szudziałowo przy granicy z Białorusią.Gmina Sokółka – gmina miejsko-wiejska w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo podlaskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw. Położone jest w północno-wschodniej części kraju, w geograficznym środku Europy. Przez jego środek przepływa Narew. Stolicą jest Białystok.
  Miszkieniki Małe – kolonia w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, w gminie Szudziałowo.
  Aleksandrówka – kolonia wsi Pierożki w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, w gminie Szudziałowo.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Szudziałowo – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, w gminie Szudziałowo, w dolinie polodowcowej między wzgórzami morenowymi.
  Powiat sokólski - powiat w Polsce (województwo podlaskie), utworzony w 1807 roku, reaktywowany w ramach reformy administracyjnej w roku 1999. Jego siedzibą jest miasto Sokółka.
  Ostrów Północny – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, w gminie Szudziałowo.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.063 sek.