Sztum (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Sztumgmina miejsko-wiejska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim. W latach 1975–1998 gmina administracyjnie należała do województwa elbląskiego.

Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Gmina Pelplin – to gmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.

Pod względem przynależności regionalnej Miasto i Gmina Sztum należy do subregionu nadwiślańskiego. Według regionalizacji geograficznej Sztum należy do zachodniej części Pojezierza Iławskiego.

W skład gminy wchodzi 18 sołectw: Barlewice, Biała Góra, Czernin, Gościszewo, Gronajny, Kępina, Koniecwałd, Koślinka, Nowa Wieś, Parowy, Piekło, Pietrzwałd, Postolin, Sztumska Wieś, Sztumskie Pole, Uśnice, Zajezierze i sołectwo ulicy Domańskiego.

Siedzibą gminy i powiatu sztumskiego jest miasto Sztum. W średniowieczu Sztum był wyspą – ośrodkiem włości Aliem, wchodzącej w skład Pomezanii. Obecnie Sztum umiejscowiony jest pomiędzy dwoma jeziorami: Zajezierskim (tzw. Sztumskim) oraz Barlewickim. Na terenie gminy występują również jeziora Dąbrówka i Parleta.

Rezerwat przyrody Las Mątawski – leśny rezerwat przyrody w województwie pomorskim, w powiecie malborskim, w gminie Miłoradz oraz wąski pas w gminie Sztum. Jest izolowany wśród trenów polno-łąkowych (utworzony w 2005 r., o powierzchni 231,78 ha). Rezerwat obejmuje obszar przyłączonych rezerwatów Las Łęgowy nad Nogatem i Mątowy jak również nowych połaci leśnych znajdujących się poza dotychczasowymi rezerwatami (m.in. Cypel Mątowski).Dąbrówka – jezioro przepływowe w Polsce położone w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Sztum na obszarze Pojezierza Iławskiego. Przez jezioro przepływa Młynówka Malborska.

Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

Według danych z roku 2002 gmina Sztum ma obszar 180,84 km², w tym:

 • użytki rolne: 61%
 • użytki leśne: 25%
 • Gmina stanowi 24,74% powierzchni powiatu.

  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.Województwo elbląskie – województwo w latach 1975-1998. Powstało na podstawie reformy podziału administracyjnego Polski dokonanego przez władze PRL. W wyniku tego z dotychczasowych 17 powstało 49 nowych województw, wśród nich także elbląskie. Stolicą województwa był Elbląg, największe miasto na tym terenie, ośrodek administracyjny i przemysłowy.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 31 grudnia 2017:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Sztum w 2014 roku:

 • Piramida wieku Gmina Sztum.png

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat malborski – powiat w Polsce (województwo pomorskie), utworzony w 1999 w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Malbork. W 2002 z części obszaru powiatu malborskiego utworzono powiat sztumski.
  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².
  rezerwat przyrody Biała Góra – rezerwat florystyczny obejmujący obszar ochronny w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Sztum (o powierzchni 3,47 ha, ustanowiony w roku 1968). Ochronie rezerwatu podlegają stanowiska roślin ciepłolubnych (wężymord stepowy, lepnica wąskopłatkowa, lepnica zielonawa,ciemiężyk białokwiatowy, bodziszek czerwony, strzęplica sina, pięciornik piaskowy, smagliczka górska, jastrzębiec żmijowcowaty, pajęcznica gałęzista, traganek piaskowy i driakiew żółta). Najbliższe miejscowości to Benowo i Biała Góra.
  Gmina Gniew – gmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim.
  Biała Góra (niem. Weissenberg) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Sztum przy drodze wojewódzkiej nr 603.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Zajezierze (dawniej niem. Hintersee) - wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie sztumskim, w gminie Sztum.

  Reklama