• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sztukmistrz z Lublina

  Przeczytaj także...
  Jidyszייִדיש (dosłownie: żydowski – od pierwotnego określenia w tym języku ייִדיש־טײַטש jidisz-tajcz; żydowski niemiecki) – język Żydów aszkenazyjskich, powstały ok. X wieku w południowych Niemczech na bazie dialektu średnio-wysokoniemieckiego (Mittelhochdeutsch) z dodatkiem elementów hebrajskich, słowiańskich i romańskich.Michał Komar (ur. 28 sierpnia 1946 w Warszawie) - scenarzysta i krytyk filmowy, autor sztuk teatralnych, wydawca i publicysta.
  Nagroda Nobla w dziedzinie literatury – nagroda uważana za najbardziej prestiżową międzynarodową nagrodę literacką na świecie. Ustanowiona razem z czterema innymi nagrodami przez Alfreda Nobla w testamencie z 1895, jest przyznawana od 1901.

  Sztukmistrz z Lublina (jid. ‏דער קונצנמאַכער פֿון לובלין‎ Der kuncnmacher fun Lublin) – powieść autorstwa noblisty Isaaca Bashevis Singera wydana po raz pierwszy w 1960 roku, napisana w języku jidysz.

  Losy tytułowego sztukmistrza Jaszy Mazura zostały w roku 1979 zekranizowane przez Menahema Golana w dramacie pod tym samym tytułem.

  Fabuła[ | edytuj kod]

  Sztukmistrz z Lublina opowiada o obyczajowym i religijnym kodeksie tradycji, o wierze i rytuałach żydowskich, o obyczajach, jakie stanowią o przynależności kulturowej.

  Menahem Golan; właściwie Menahem Globus (w hebr. מנחם גולן; ur. 31 maja 1929 w Tyberiadzie; wówczas Brytyjski Mandat Palestyny, obecnie Izrael) – izraelski producent i reżyser filmowy; syn Żydów z Polski osiadłych na terenie dzisiejszego Izraela.Song (ang. song czyli pieśń, piosenka) utwór wykonywany podczas występu estradowego, zawiera elementy satyry społecznej lub politycznej, dotyczącej aktualnej sytuacji państwa. Często pojawia się w utworach dramatycznych w formie piosenki komentującej akcję zgodnie z poglądami politycznymi autora.

  Według Jana Szurmieja jest to spektakl magiczny, metafizyczny, którego główny bohater Jasza, jak demiurg, wyzwala umarły świat po to, by raz jeszcze przeżyć życie.

  Spektakle Sztukmistrza z Lublina[ | edytuj kod]

  Duże znaczenie dla styku kultur żydowskiej i polskiej mają spektakle Sztukmistrza z Lublina zrealizowane w teatrach przez Jana Szurmieja.

  Pierwszą inscenizację zrealizował w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. Premiera odbyła się w dniu 12 grudnia 1986 roku. Adaptację powieści Singera dla potrzeb teatru, dokonaną przez Jana Szurmieja i Michała Komara, wzbogaciła muzyka Zygmunta Koniecznego oraz songi, do których teksty napisała Agnieszka Osiecka. Główną rolę w spektaklu zagrał Maciej Tomaszewski, który za kreację Jaszy otrzymał Nagrodę im. Stanisława Wyspiańskiego.

  Sztukmistrz z Lublina (The Magician of Lublin) – dramat oparty na powieści noblisty Isaaca Bashevis Singera pod tym samym tytułem. Film w koprodukcji izraelsko-niemieckiej powstał w 1979 roku.Teatr Współczesny we Wrocławiu (dawniej pod nazwą Teatr Młodego Widza oraz Teatr Rozmaitości ) - wrocławski teatr, usytuowany w centrum miasta przy ulicy Rzeźniczej 12, powstały w 1948 roku pod nazwą Teatr Młodego Widza.

  Osiemnaście lat później Jan Szurmiej wrócił do spektaklu i reżyserował Sztukmistrza z Lublina w Teatrze Rampa w Warszawie.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Kanon na koniec wieku „Rzeczpospolitej”
 • Warto wiedzieć że... beta

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Isaac Bashevis Singer (jidysz: יצחק באַשעוויס זינגער, ur. 21 listopada 1902 w Leoncinie, zm. 24 lipca 1991 w Miami) – pisarz żydowski tworzący głównie w języku jidysz, dziennikarz. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1978.
  Kanon na koniec wieku – seria 25 (później rozszerzona do 40) najważniejszych książek XX wieku, wybranych w plebiscycie czytelników „Rzeczypospolitej” wydanych przez Porozumienie Wydawców składające się z ośmiu oficyn wydawniczych: Domu Wydawniczego Bellona, Domu Wydawniczego Rebis, MUZA SA, Państwowego Instytutu Wydawniczego, Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak, Wydawnictwa Dolnośląskiego, Wydawnictwa Literackiego oraz Wydawnictwa Naukowego PWN. Książki ukazywały się co dwa tygodnie od września 1999 do września 2000. W 2001 roku na życzenie czytelników zdecydowano o wydaniu dodatkowych 15 pozycji w serii, które ukazywały się od września 2001 do końca 2002 roku.
  Agnieszka Osiecka (ur. 9 października 1936 w Warszawie, zm. 7 marca 1997 tamże) – polska poetka, autorka tekstów piosenek, pisarka, reżyser teatralny i telewizyjny, dziennikarka.
  Zygmunt Konieczny (ur. 3 stycznia 1937 w Krakowie) – polski kompozytor piosenki literackiej, muzyki teatralnej i muzyki filmowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.