• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sztuka współczesna  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Biuro Wystaw Artystycznych w Jeleniej Górze – galeria sztuki współczesnej założona w 1976 r. Samorządowa instytucja kultury. Od 1998 r. funkcjonuje jako galeria państwowa, od 1999 r. jako galeria miasta Jelenia Góra. Przestrzeń wystawiennicza galerii to dwie sale o powierzchni 100m² i 50m², antresola, piwniczka oraz otwarta klatka schodowa. Galeria prowadzi działalność wydawniczą oraz edukacyjną, jest miejscem niekomercyjnego podejścia do sztuki, żywo reagującym na zjawiska aktualne, preferującym różnorodność programową.Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek powstało 1 lipca 2010 roku w wyniku połączenia Górnośląskiego Centrum Kultury i Estrady Śląskiej. Nowo powstała instytucja kontynuować ma misję zarówno Górnośląskiego Centrum Kultury, jak i Estrady Śląskiej, stawiając sobie za cel:
  Richard Serra

  Sztuka współczesna – aktualny okres w dziejach sztuki, którego początek umownie wyznaczono na połowę XX wieku (po II wojnie światowej). Nie podlega on jeszcze ustalonym, czasowym podziałom. Na skomplikowany obraz tej sztuki składają się: ruchy artystyczne, tendencje i manifesty.

  Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” – galeria w Krakowie, powstała w roku 1965, zaliczana do najważniejszych polskich instytucji prezentujących sztukę współczesną. Jest to artystycznie niezależna instytucja kultury, finansowana przez Miasto Kraków.Awangarda (franc. avant garde – "straż przednia") – zespół tendencji i trendów w sztuce XX wieku odrzucający dotychczasowe style, kreujący własny świat, nie naśladujący rzeczywistości, szukający odrębnego języka wyrazu.

  Początku sztuki współczesnej upatruje się w działalności dadaistów, czyli w początkach XX wieku.

  Od czasu, gdy artysta przestał być rzemieślnikiem w dziedzinie dekoracji i architektury, a stał się interpretatorem świata, twórcą szukającym odpowiedzi na istotne pytania epistemologiczne rozwiązującym własne problemy wewnętrzne – rola sztuki uległa zmianie. Estetyczne satysfakcje odbiorcy coraz rzadziej motywują twórców. Hasło "sztuka dla sztuki" – chociaż nie było pierwszym przykładem odchodzenia od służebnej roli sztuki – było pierwszym sztandarowym wezwaniem do wyzwolenia sztuki od uzależnień rynkowych.

  Galeria Rondo Sztuki − galeria wystawiennicza zlokalizowana na górnym piętrze nowoczesnego budynku o kształcie kopuły z 2007, który znajduje się na katowickim rondzie gen. J. Ziętka. Jest to galeria Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.Fluxus (od łac. płynący) – międzynarodowy ruch artystyczny w sztuce XX wieku patronujący działaniom wielu dziedzin (sztuki wizualne, poezja, muzyka) i artystom o różnych postawach i doświadczeniach sztuki, ale charakteryzujących się przekraczaniem wąskich specjalności, specyficznym humorem, dystansem do tradycyjnej sztuki. Nawiązywali do ruchu dada, inspiracją był dla nich Marcel Duchamp, a także John Cage.

  W obecnej dobie rozwoju cywilizacji nie można zamknąć sztuki współczesnej w jednolitych formułach. Sztuka poprzez dzieła artystów reaguje na ogromny potencjał, możliwości i zagrożenia otaczającego świata. Artyści dla swoich poszukiwań znajdują różne środki wyrazu. Do najwcześniej wprowadzonych nowatorskich rozwiązań – przez pierwszą awangardę – należą abstrakcje, collage, fotomontaż, manifest, obiekt, w czasach drugiej awangardy (neoawangardy) pojawia się także instalacje, happening, fluxus, videoinstalacje, performance. Nie istnieją żadne zauważalne dla współczesnego odbiorcy ograniczenia estetyczne czy techniczne w wypowiedzi artystycznej.

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Galeria Starmach – galeria sztuki w Krakowie, założona w roku 1989 przez małżeństwo historyków sztuki: Teresę i Andrzeja Starmachów. Pierwszą siedzibą galerii była kamienica Pod Orłem przy Rynku Głównym. W tym okresie działalności galeria miała kilkadziesiąt wystaw, m.in.: Tadeusza Kantora, Jerzego Nowosielskiego, Romana Opałki, Andrzeja Pawłowskiego, Marii Stangret czy Jonasza Sterna.

  Spis treści

 • 1 Galerie sztuki współczesnej w Polsce
 • 1.1 Centra Sztuki Współczesnej
 • 1.2 Wybrane galerie niekomercyjne
 • 1.3 Wybrane galerie komercyjne
 • 1.4 Inne
 • 2 Czasopisma poświęcone sztuce współczesnej
 • 3 Nagrody i konkursy
 • 3.1 w Polsce
 • 3.2 za granicą
 • 4 Kierunki
 • 4.1 Abstrakcja niegeometryczna
 • 4.2 Abstrakcja geometryczna
 • 4.3 "Sztuka żywa"
 • 5 Bibliografia
 • 6 Przypisy
 • 7 Zobacz też
 • 8 Linki zewnętrzne
 • Centrum Kultury w Lublinie - jedna z największych samorządowych instytucji kulturalno-edukacyjnych Lublina. Swoją siedzibę ma w późnobarokowym kompleksie poklasztornym ss. Wizytek, zlokalizowanym w samym centrum miasta, na ul. Peowiaków 12.Galeria Biała w Lublinie – niekomercyjna, autorska galeria sztuki prowadzona przez Annę Nawrot i Jana Grykę. Od 1985 roku w ramach Centrum Kultury w Lublinie.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Galeria Sektor I – instytucja założona w 1998 przez Leszka Lewandowskiego, która zajmuje się popularyzacją sztuki współczesnej.
  Galeria Sztuki Współczesnej „Kersten” – galeria sztuki założona w 1995 w Krakowie, mieszcząca się w budynku Hotelu Grand. Instytucja współpracuje z Akademią Sztuk Pięknych ułatwiając promocję najbardziej utalentowanych absolwentów. Od 2006 przy ulicy św. Jana 9 funkcjonuje filia galerii.
  Galeria PROGRAM / Fundacja Promocji Sztuki Współczesnej – galeria sztuki współczesnej w Warszawie, na ulicy Gen. Andersa 13; istniejąca od 2002 r. Dyrektorami są Aneta Marcinkowska-Muszyńska i Marcin Muszyński.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Bytom (łac. Bitom, Bithom, niem. Beuthen, śl-niem. Beuthn, śląs. Bytůń) – miasto na prawach powiatu, położone w południowej Polsce, na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, na Wyżynie Śląskiej, w centrum konurbacji górnośląskiej.
  Obieg – polskie czasopismo o sztuce współczesnej, ukazujące się od 1987 roku. Do 1994 roku okazało się 65 numerów, po czym zaprzestało działalności. W 2004 roku wznowiono wydawanie czasopisma, które w zamysłach miało być kwartalnikiem, jednak od 2005 roku Obieg ukazuje się raz w roku.
  Jej początki datuje się na około 50 tys. lat p.n.e. Wyróżniamy sztukę kultur paleolitu, mezolitu, neolitu, epoki brązu, epoki żelaza.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.