• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sztuka iluzji  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Tomasz Chełmiński (Salvano) (ur. 17 września 1929, zm. 11 kwietnia 2006) polski iluzjonista. Sztuką iluzji zaczął zajmować się w wieku 16 lat. Zdobył ogromną sławę i występował na całym świecie; jako jedyny polski iluzjonista w Las Vegas. Słynął ze swoich perfekcyjnie dopracowanych efektów z dziedziny manipulacji.Lot Davida Copperfielda – efekt iluzjonistyczny zaprezentowany przez Davida Copperfielda, a stworzony przez Johna Gaughana. W przeciwieństwie do poprzednich trików z lewitacją, takich jak np. Lewitacja Balducci lot Copperfielda odbywał się na wysokości kilku metrów oraz na różnych płaszczyznach (w innych tego rodzaju sztuczkach iluzjonista unosił się jedynie w płaszczyźnie pionowej). Oprócz lotu ponad sceną Copperfield zaprezentował również przelot pomiędzy kręcącymi się pierścieniami oraz unoszenie się wewnątrz wielkiego pudła z pleksiglasu, co miałoby wykluczyć użycie linek do wykonania iluzji. Podczas pokazu David wziął na ręce kobietę wybraną z widowni i uniósł się razem z nią. Sztuczka działa w oparciu o patent USA nr 5354238, w którym wyjaśniony jest mechanizm triku.

  Sztuka iluzji – gałąź sztuki estradowej, w której środki wyrazu artystycznego tworzone są w oparciu o umiejętności wywoływania zjawisk pozornie sprzecznych z prawami fizyki, przy zastosowaniu różnorakich sposobów odwracania uwagi widzów od właściwych działań artysty, szczególnie poprzez zakłócenie logicznego wnioskowania z sugerowanych przez artystę czynności.

  Iluzja uliczna – rodzaj sztuki iluzji łączącej mentalizm, iluzję i prestidigitatorię, wykonywana podczas przedstawień w plenerze.Asystent iluzjonisty jest osobą czynnie biorącą udział w pokazie iluzjonistycznym. W większości przypadków jest osobą, bez której nie jest możliwe uzyskanie efektu iluzjonistycznego. Zadaniem asystentów jest umożliwienie iluzjoniście dokonania iluzji.

  Reprezentantami sztuki iluzji są: iluzjoniści, mentaliści oraz prestidigitatorzy (manipulatorzy), jednak każdego z nich ogólnie nazywa się iluzjonistą. W języku potocznym reprezentantów sztuki iluzji nazywa się, błędnie, magikami.

  Historia[ | edytuj kod]

  Hieronymus Bosch, „Iluzjonista” (1475–1480)
  Jean Eugène Robert-Houdin, pierwszy nowoczesny iluzjonista

  Historia sztuki iluzji sięga czasów przed naszą erą, już w starożytnym Egipcie znana była m. in sztuczka z trzema piłkami i kubeczkami. W średniowieczu iluzjoniści bywali posądzani o kontakty z siłami nadprzyrodzonymi. Czasem triki wykorzystywane były do oszustw, przede wszystkim w grach karcianych.

  Manipulacja - dziedzina sztuki iluzji scenicznej polegająca na wywoływaniu efektów iluzjonistycznych przede wszystkim zręcznością dłoni i odpowiednią mimiką. Najpopularniejsze efekty manipulacyjne, to pojawianie i multiplikacja piłeczek ("Chicago") oraz pojawianie i manipulacje kartami. Iluzję manipulacyjną prezentuje się wyłącznie na scenie.Magia, czary, czarostwo – ogół wierzeń i praktyk opartych na przekonaniu o istnieniu sił nadprzyrodzonych, które można opanować za pomocą odpowiednich zaklęć i czynności.

  Współcześnie rozumiana iluzja rozwinęła się w XIX wieku n.e. Przełomem okazała się działalność Jeana Roberta-Houdina, który wprowadził do sztuki urządzenia mechaniczne, rozwinął triki związane ze sprawną manipulacją dłońmi i przedmiotami.

  Również w XIX wieku działał Harry Houdini (jego artystyczny pseudonim nawiązuje do nazwiska Jeana Roberta-Houdina), zasłynął przede wszystkim spektakularnymi ucieczkami z niebezpiecznych sytuacji (np. zatopionej skrzyni).

  W XX wieku iluzja stała się popularna i przeniknęła jako rozrywka do kultury masowej. W latach 80. i 90. XX wieku w telewizji popularne stały się wysokobudżetowe przedstawienia dla dużej publiczności – symbolem tego okresu stał się David Copperfield.

  Fédération Internationale des Sociétés Magiques (FISM; ang. International Federation of Magic Societies) – Światowa Federacja Stowarzyszeń Iluzjonistycznych z siedzibą w Hadze.Iluzja sceniczna - kategoria sztuki iluzji, której efekty są wywoływane niewielkim nakładem zręczności, przy pomocy specjalnie skonstruowanych rekwizytów (nierzadko z użyciem luster, zapadni), błędnie określana jako "magia ogólna".

  Współcześnie iluzja jest popularna na komercyjnych przyjęciach, festynach i innych masowych imprezach.

  Tajemnica[ | edytuj kod]

  Sztuka iluzji swój sukces opiera na zaskoczeniu i zadziwieniu widza. Dlatego ważne jest zachowania sekretu wykonania triku, który nie może być znany publiczności. Zawodowi iluzjoniści nie ujawniają sekretów swoich trików.

  W 1998 roku amerykańska telewizja FOX wyemitowała cykl programów ujawniających sekrety niektórych trików (program Magia bez tajemnic emitowany w Polsce w 2006 roku w telewizji Polsat), co wzbudziło liczne kontrowersje w świecie iluzjonistów. W programie Zamaskowany Magik (którego tożsamość została na koniec ujawniona – był nim Val Valentino) wyjawił sekrety wielu znanych – lecz tylko klasycznych trików. Powodem jego decyzji była podobno chęć wymuszenia na iluzjonistach większej kreatywności w tworzeniu nowych trików, ponieważ znaczna część współczesnej iluzji to patenty stworzone jeszcze w XIX i XX wieku.

  Przepiłowanie kobiety na pół – jeden z klasycznych efektów iluzjonistycznych, który posiada wiele różnych wariantów wykonania. Głównym celem jest wyeliminowanie wszelkich zasłon, w celu wywołania u widza wrażenia, że w rzeczywistości następuje przecięcie człowieka.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W środowisku iluzjonistów są jednak nie tylko przeciwnicy ujawniania sekretów pracy, lecz także obrońcy.

  Argumenty przeciwników:

 • atrakcyjność pokazu iluzjonisty spada, ponieważ widzowie tracą poczucie zaskoczenia i nie doznają złudzenia
 • ujawnienie sekretów powoduje zmniejszenie możliwości rozwoju zawodowego iluzjonistów – amatorów, ponieważ wymyślanie nowych trików i rutyn jest trudne
 • ujawniając sekrety łamane są prawa autorskie – triki są własnością iluzjonistów którzy je stworzyli, upublicznienie sekretu to kradzież własności intelektualnej
 • jeśli masowa publiczność pozna sekrety, wówczas podczas pokazów iluzjonistycznych widzowie mogą psuć występ (np. głośno wyjaśniać trik itp.).
 • Argumenty obrońców:

  MTV Polska – muzyczno-rozrywkowa stacja telewizyjna powstała 7 lipca 2000 roku z połączenia filii MTV na Europę oraz polskiej telewizji muzycznej Atomic TV.Kaftan bezpieczeństwa − specjalny typ ubioru wykonany z mocnej i wytrzymałej tkaniny z rozpięciem z tyłu oraz długimi rękawami (o wiele dłuższymi niż ręce "użytkownika"), które zawija się wokół osoby krępowanej i wiąże z tyłu w supeł (lub mocuje za pomocą specjalnych pasów). Jest to jeden ze środków przymusu bezpośredniego.
 • ujawnienie sztuczek zwiększa kreatywność iluzjonistów w wymyślaniu nowych trików; często stare sztuczki – których sekret publiczność podejrzewa, że zna – realizowane są w odmienny sposób
 • w sztuce iluzji liczy się nie tylko wyjaśnienie sztuczki, gdyż nawet znając sekret widzowie nie są w stanie powtórzyć większości trików samodzielnie
 • nawet ujawnione triki nadal są popularne
 • zwiększenie dostępu do sztuki iluzji powoduje wzrost zainteresowania nią większą grupę ludzi i co za tym idzie – zwiększa się ilość nowych iluzjonistów
 • sposób wykonania triku iluzjonistycznego nie jest utworem w rozumieniu prawa autorskiego: utworami są natomiast nagrania pokazów iluzjonistycznych (Ochroną objęty może być wyłącznie sposób wyrażenia; nie są objęte ochroną odkrycia, idee, procedury, metody i zasady działania oraz koncepcje matematyczne).
 • Mikroiluzja – kategoria sztuki iluzji obejmująca prezentacje efektów iluzjonistycznych z zastosowaniem małych rekwizytów, najczęściej przedmiotów codziennego użytku, w małym gronie osób, najczęściej przy stoliku.Sławomir Piestrzeniewicz (ur. 21 marca 1955 w Łodzi), znany jako Arsène Lupin (pseudonim artystyczny) - jeden z czołowych polskich iluzjonistów, jeden z najlepszych na świecie.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Val Valentino (właściwie Leonard Monatono, ur. 14 czerwca 1956 w Los Angeles) – amerykański iluzjonista, który zyskał sławę dzięki programowi telewizyjnemu Magia bez tajemnic, w którym jako Magik w masce ujawniał sekrety magicznych sztuczek.
  Polsat – polski komercyjny kanał telewizyjny, który jako pierwszy w kraju otrzymał koncesję na nadawanie ogólnopolskie. Rozpoczął nadawanie 5 grudnia 1992 o 16:30. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.
  Hieronim Bosch, właśc. Jheronimus Bosch [wym. ɦijeːˈɾoːnimʏs ˈbɔs] (ur. ok. 1450 w ’s-Hertogenbosch, poch. 9 sierpnia 1516 tamże) – niderlandzki malarz i rysownik przełomu późnego gotyku i wczesnego renesansu północnego, kontynuator stylu malarskiego ostatniej generacji prymitywistów flamandzkich.
  Krajowy Klub Iluzjonistów (KKI), dobrowolna organizacja polskich iluzjonistów profesjonalnych i amatorów, powstała w 1976 roku przy Łódzkim Domu Kultury. Jej założycielami byli: były dyr. ŁDK Jan Jakubiszyn, Jerzy Mecwaldowski, Waldemar Wagner i Krystyna Lewicka. Klub ma własny organ prasowy pt. "Hokus Pokus" - poradnik o charakterze materiałów instruktażowych, ukazujący się cztery razy w roku w objętości 44 stron. Raz w roku, Klub organizuje Kongresy Iluzjonistów o charakterze międzynarodowym. Do roku 2007 odbyło się 29 Kongresów. W ramach Kongresów organizowane są przeglądy konkursowe, w których o palmę pierwszeństwa walczą iluzjoniści polscy i zagraniczni. Przewodniczącym KKI jest mgr Jerzy Stanek. Siedziba Klubu mieści się w Widzewskich Domach Kultury w Łodzi przy Al. J. Piłsudskiego 133.
  David Blaine (właściwie David Blaine White; ur. 4 kwietnia 1973 roku w Brooklynie, w stanie Nowego Jorku) – amerykański iluzjonista i kaskader.
  Derren Brown (ur. 27 lutego 1971 r.) – osobowość telewizyjna, showman lubiący określać swój zawód jako "psychologiczny iluzjonista". Urodził się w Croydon, w południowym Londynie, gdzie uczęszczał do szkoły, w której jego ojciec był instruktorem pływania. Studiował prawo i filologię germańską na uniwersytecie w Bristolu, gdzie w 1996 roku rozpoczął serię występów jako hipnotyzer sceniczny.
  Jean Eugène Robert-Houdin (ur. 7 grudnia 1805 w Blois, zm. 13 czerwca 1871 w Saint-Gervais-la-Forêt) – uznawany za pierwszego nowożytnego iluzjonistę.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.