• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sztabka złota

  Przeczytaj także...
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Sztaba – wyrób hutniczy, w postaci którego dostarczany jest metal do dalszej obróbki. Sztaba ma zwykle kształt prostopadłościenny lub do niego zbliżony. Sztaba lub sztabka jest także formą, w jakiej dostarczane i przechowywane są metale szlachetne.
  Złoto (Au, łac. aurum) – pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 79. Złoto jest ciężkim, miękkim i błyszczącym metalem, będącym najbardziej kowalnym i ciągliwym spośród wszystkich znanych metali. Czyste złoto ma jasnożółty kolor i wyraźny połysk, nie utlenia się w wodzie czy powietrzu. Chemicznie złoto należy do metali przejściowych i pierwiastków grupy 11. Z wyjątkiem helowców (tzw. gazów szlachetnych) złoto jest najmniej reaktywnym pierwiastkiem. Złoto długo przed okresem spisanej historii było drogocennym i poszukiwanym metalem szlachetnym używanym w biciu monet, jubilerstwie, sztuce i zdobieniach.
  Standardowe 400-uncjowe sztabki złota
  Jednokilogramowe sztabki złota
  Największa sztaba złota o masie 250 kg w Muzeum Złota w Toi

  Sztabka złota – regularna bryła złota kształtu zbliżonego do prostopadłościanu. Mogą składać się z czystego złota (o zawartości zanieczyszczeń 1:1000 lub nawet 1:10 000) lub ze stopu z innym metalem.

  Próba złota – sposób określenia zawartości złota w stopie wyrażonej w promilach, np. jeśli stop zawiera 50% czystego złota jest ono próby 500.Kilogram – jednostka masy, jednostka podstawowa układu SI, oznaczana kg. Jest to masa międzynarodowego wzorca (walca o wysokości i średnicy podstawy 39 mm wykonanego ze stopu platyny z irydem) przechowywanego w Międzynarodowym Biurze Miar i Wag w Sèvres koło Paryża. Wzorzec kilograma został usankcjonowany uchwałą I Generalnej Konferencji Miar (Conférence Générale des Poids et Mesures, CGPM) w 1889.

  Standardowe sztabki Good Delivery[]

  Najczęściej spotykane są sztabki o wadze 400 uncji jubilerskich trojańskich (400 × 31,1 gramów = 12,44 kg). Podstawowa jednostka rozliczeniowa w międzybankowym (i międzynarodowym) obrocie złotem. Tę samą jednostkę stosuje się również na giełdach.

  Moneta – przeważnie metalowy znak pieniężny, o określonej formie, opatrzony znakiem emitenta. Emitent gwarantował umowną wartość monety. Pierwotnie wartość ta zbliżona była do rynkowej wartości kruszców zawartych w monecie.Uncja (skrót: oz, od starego włoskiego słowa onza, teraz wymawianego oncia; symbol aptekarski: ) – pozaukładowa jednostka masy bądź objętości płynów stosowana w starożytnym Rzymie i krajach anglosaskich. Waga uncji może być różna w zależności od systemu wagowego.

  Sztabki złota o masie 400 uncji spełniają tzw. standard Good Delivery. Jest to standard ustalony przez organizację London Bullion Market Association, który wymaga m.in. aby sztabki miały masę pomiędzy 350 a 420 uncji i próbę co najmniej 995. W takiej właśnie postaci fizyczne złoto wymieniane jest pomiędzy bankami i dużymi instytucjami handlującymi metalami szlachetnymi.

  Monety bulionowe (monety lokacyjne, inwestycyjne) – monety z metali szlachetnych (głównie ze złota, srebra, platyny) bite na cele inwestycyjne, czyli lokatę kapitału – zobacz: bulionizm. Monety te niekiedy nie mają zadeklarowanej wartości nominalnej, a zamiast nominału podana jest zawartość kruszcu, np. 1 uncja (t oz). Nakład zwykle nie jest ograniczony i zależy od popytu.

  Inne sztabki[]

  Spotykane są także sztabki o innej masie, np. 1 kg. W ostatnich latach w krajach, gdzie wprowadzono metryczny system miar spotyka się sztabki o masie podanej w gramach, np. 1 g, 5 g, 50 g, 250 g.

  W krajach arabskich, Indiach i Singapurze popularne są sztabki o masie wyrażanej w tradycyjnej jednostce 1 tola, ustandaryzowanej jako 5/8 uncji trojańskiej.

  W krajach arabskich spotykane są także sztabki o masie 1 dinar, równej standardowo 1/7 uncji trojańskiej.

  Sztabki okrągłe[]

  Istnieją również okrągłe wyroby ze złota przypominające monetę, jednak niespełniające prawnej definicji monety i z tego względu nazywane sztabkami okrągłymi (ang. round bar). Nie jest to sztaba w sensie hutnicznym. Są one potocznie nazywane monetami i handluje się nimi na równi z monetami bulionowymi. Sztabki takie mają na ogół wagę będącą podwielokrotnością uncji trojańskiej (jak monety bulionowe), np. 1oz, 1/2oz, 1/4oz, 1/10oz.

  Rekordowa sztaba[]

  Największa sztaba złota na świecie ma masę 250 kg i próbę 999,9. Została wytopiona w 2005 roku w Japonii przez Mitsubishi Materials Corporation. Sztaba ma 19,5 cm szerokości, 40,5 cm długości i 16 cm wysokości. Znajduje się w Muzeum Złota w Toi (obecnie Izu).

  Zobacz też[]

 • Moneta bulionowa
 • Sztaba (wyrób hutniczy)
 • Przypisy

  1. Mitsubishi makes record-size gold bar. Japan Times, 17 czerwca 2005. [dostęp 2011-06-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-16)].
  2. Three Diamonds Cast Gold-Medal Gold Bar. The Japan Journal, 2005. [dostęp 2011-06-29].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.