• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szpryca cukiernicza

  Przeczytaj także...
  Tort - wyrób ciastkarski, który został przyrządzony z ciasta, najczęściej z ciasta biszkoptowego, jest rodzajem wykwintnego deseru. Podstawą tortu jest ciasto przekładane masą, często nasączane alkoholem lub aromatem. Całość jest polewana i zdobiona.Cukiernictwo – dział wytwórczości obejmujący wyrób produktów cukierniczych trwałych, pieczywa cukierniczego trwałego, oraz produktów cukierniczych nietrwałych. Przemysł cukierniczy produkuje trwałe wyroby, czyli takie, które nie ulegają istotnym zmianom chemicznym i fizycznym w okresie, co najmniej 1 miesiąca od daty wyprodukowania.
  Pasta kanapkowa - rodzaj produktu spożywczego służącego do smarowania kanapek. Pasty kanapkowe przeważnie mają konsystencję stałą, ale bez określonego kształtu. Są złożone z wielu składników, często rozdrobnionych. Najpopularniejszymi pastami kanapkowymi są pasty rybne i jajeczne. Pasty te są szeroko dostępne w sprzedaży, lecz można je także łatwo przyrządzić samodzielnie.
  Szpryca cukiernicza (ok. 1930)

  Szpryca cukiernicza (dekorator, strzykawka dekoracyjna) – ręczny przyrząd kuchenny; rodzaj dużej strzykawki służącej do wyciskania półpłynnej masy.

  Za pomocą szprycy możliwe jest zdobienie (wykańczanie) wyrobów cukierniczych (tortów, mazurków, kruchych babeczek, deserów i in.) tworząc zdobienia oraz małe detale z przeciśniętego, gęstego lukru, kremu lub innej masy ciastkarskiej. Narzędzia tego można używać także do nadawania estetycznych i dekoracyjnych kształtów majonezowi dekoracyjnemu oraz rozmaitym wytrawnym pastom, np. masom na jajka faszerowane, pastom kanapkowym, oraz innym przeznaczonym do dekoracji przystawek, sałatek, galaret itd.

  Sałatka – potrawa sporządzana głównie ze świeżych warzyw, często z dodatkiem innych składników, także poddanych uprzednio obróbce cieplnej, oraz przypraw, z dodatkiem sosu na bazie majonezu, oliwy, śmietany czy specjalnych sosów (dressingów).Strzykawka − instrument medyczny z pojemnikiem z podziałką i tłokiem, służący do wykonywania zastrzyków lub do pobierania płynów ustrojowych (np. krwi).

  Posługując się szprycą można formować ciasto na drobne wypieki (np. groszek ptysiowy, drobne ciasteczka), elementy dekoracyjne mazurków (kratki, rozteki) itp. Narzędzie to służy także do nadziewania wypieków takich jak pączki, babeczki.

  Szpryca zwykle wyposażona jest w kilka wymiennych końcówek (dyfuzorów), dobieranych w zależności od tego, jaką grubość i jaki kształt (wzór) ma przybrać strumień przeciśniętej masy. Do nadziewania wypieków przeznaczone są specjalne, długie końcówki.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • rękaw cukierniczy
 • pistolet cukierniczy
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. „Rozdział VII. Rozmaite dodatki do zup”, przepis „22. Groszek ptysiowy”. W: Marya Ochorowicz-Monatowa: Uniwersalna książka kucharska. Wyd. trzecie znacznie powiększone. Warszawa – Lwów: Księgarnia E. Wende i S-ka, 1913, s. 189. Cytat: Z tego ciasta robić maleńkie kuleczki jak orzech laskowy (...) lub ze szprycki spuszczać na wysmarowaną blachę i piec w miernym piecu. Podawać je można do rosołu i wszystkich zup klarownych..
  Galaretka – wyrób spożywczy o galaretowatej konsystencji, powstały dzięki właściwościom żelującym dodatków - żelatyny, pektyny lub agaru. Podawany zawsze na zimno, gdyż pod wpływem wysokiej temperatury galaretka upłynnia się. Skrobia, jako zagęstnik zastępujący żelatynę, nie ma pożądanych właściwości - produkt nią zagęszczony traci przezroczystość, która jest podstawową cechą estetyczną galaretki.Pączek – (śl. Krepel, niem. Donut, ang. Donut) - pulchne ciastko drożdżowe z mąki pszennej w kształcie nieco spłaszczonej kuli, smażone na kolor ciemno-złoty, na głębokim tłuszczu – smalcu, oleju lub ceresie, dawniej też na klarowanym maśle. Tradycyjnie napełnia się pączki nadzieniem (marmoladą) przed smażeniem. Obecnie często jednak są nadziewane dopiero po usmażeniu konfiturą różaną lub owocami, ale też likierem, budyniem, a nawet serem. Gotowy jest zwykle lukrowany lub obsypywany cukrem pudrem, może być też posypany kandyzowaną skórką pomarańczową lub polany czekoladą.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sos majonezowy, potocznie majonez (z fr. sauce mayonnaise) to zimny, emulsyjny sos, o szerokim zastosowaniu, jeden z sosów podstawowych.
  Lukier - polewa z cukru rozprowadzonego wodą lub sokiem owocowym (najczęściej cytrynowym), często barwiona. Służy do ozdabiania (lukrowania) wszelkiego rodzaju ciast: tortów, pierników itp.
  Rękaw cukierniczy (także: kornet) – narzędzie kuchenne służące przede wszystkim do dekorowania ciast za pomocą kremów i innych mas cukierniczych. Może też służyć do wyciskania majonezu, pasty wasabi, ziemniaczanego purée i innych przypraw o podobnej konsystencji.
  Deser (pochodzi od francuskiego desservir - "czyścić stół") – potrawa jadana zazwyczaj na zakończenie posiłku głównego lub na podwieczorek czy drugie śniadanie. Najczęściej potrawa słodka.
  Ciastko - rodzaj słodkiego wyrobu cukierniczego o różnorodnych kształtach, smakach, wielkości i sposobach przygotowywania. Ciastka są mniejsze od ciast i przeznaczone na jedną porcję.
  Groszek ptysiowy – drobny wypiek z ciasta parzonego w kształcie dużych „groszków” lub dużych ziaren ciecierzycy. Produkt z rodziny „groszków” do zup (niekoniecznie z ciasta parzonego) popularnych w krajach Europy Środkowej, zwłaszcza w Austrii i Niemczech.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.