• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szpital św. Ducha w Warszawie - ul. Elektoralna 12

  Przeczytaj także...
  Leon Piotr Nencki (ur. 28 czerwca 1848 w Boczkach, zm. 22 maja 1904 w Warszawie), polski lekarz, chemik, bakteriolog i propagator higieny społecznej, brat Marcelego Nenckiego.Vilém Dušan Lambl, Wilhelm Duszan Lambl (ur. 5 grudnia 1824 w Letinach, zm. 12 lutego 1895 w Warszawie) – czeski lekarz, językoznawca, profesor na Uniwersytecie w Charkowie i Uniwersytecie Warszawskim. Pracował też w szpitalu dziecięcym Löschnera w Pradze.
  Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.

  Szpital św. Duchawarszawski szpital powstały w 1442 r. przy kościele św. Marcina (ul. Piwna). Założony przez ks. Annę Holszańską jako przytułek dla najuboższych. Następnie przeniesiony na ul. Elektoralną 12.

  Historia[]

  Gmach przy przy ul. Elektoralnej 12 został wzniesiony w latach 1859-1861 (w miejscu manufaktury Dangla, zajmującej się produkcją powozów i karet według wzoru londyńskiego) według projektu Józefa Orłowskiego jako budynek neorenesansowy. Był to pierwszy szpital w Warszawie z wolno stojącymi pawilonami. Od 1861 roku do II wojny światowej był to jeden z najnowocześniejszych szpitali w mieście. 25 września 1939 r. został zbombardowany, dalsze zniszczenia nastąpiły podczas powstania warszawskiego.

  Samuel Goldflam (hebr. שמואל גולדפלם, ur. 3 lutego/15 lutego 1852 w Warszawie, zm. 26 sierpnia 1932 w Otwocku) – polski lekarz neurolog. Opisał miastenię (znaną też jako choroba Erba-Goldflama) i chromanie przestankowe, z jego nazwiskiem związany jest objaw Goldflama. Działacz społeczny, kolekcjoner i mecenas sztuki. Właściciel bezpłatnej polikliniki dla ubogich chorych działającej w Warszawie od 1883 do 1922. Współzałożyciel i dyrektor od 1908 do 1926 Zakładu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Żydów „Zofiówka” w Otwocku. Członek wielu towarzystw naukowych i dobroczynnych. Autor około stu publikacji.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Przed wojną klinikę chorób wewnętrznych prowadził Vilém Dušan Lambl; jego asystentem był Samuel Goldflam. W 1881 r. kierownikiem pracowni chemiczno-bakteriologicznej został Leon Nencki.

  Szpital wielokrotnie przenoszono: najpierw znajdował się przy ul. Piwnej, potem na Przyrynku, ul. Konwiktorskiej, Elektoralnej i w 1940 r. na ul. Dworskiej (teren Szpitala Wolskiego). W 1941 r. oba szpitale przeniesiono na Pragę do budynków Gminy Żydowskiej, w opuszczonych budynkach urządzono niemiecki szpital wojskowy. W 1946 r. ocalałe po wojnie zabudowania przy Dworskiej zajął ponownie Szpital św. Ducha. W 1957 r. zmieniono mu nazwę na Szpital Miejski nr 1.

  Ulica Piwna w Warszawie – najdłuższa ulica Starego Miasta w Warszawie, biegnąca od Placu Zamkowego do ul. Wąski Dunaj.Mazowiecki Instytut Kultury (dawniej MCKiS) – instytucja kultury Samorządu Województwa Mazowieckiego powołana  w 2014 roku.

  W 1953 r. budynek przy ul. Elektoralnej odbudowano z przeznaczeniem na Dom Kultury. Najpierw obiekt zajmowały Związki Zawodowe, później mieścił się w nim Warszawski Ośrodek Kultury. Obecnie znajdują się tutaj:

 • Mazowiecki Instytut Kultury - dawniej MCKiS (Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki), w latach 90. XX w. powstałe z połączenia WOK (Warszawskiego Ośrodka Kultury) z KBK (Krajowym Biurem Koncertowym) oraz Stołecznym Biurem Wystaw Artystycznych;
 • Zespół Szkół Specjalnych nr 63;
 • Szkoła Podstawowa nr 213 - przeniesiona na ul. Elektoralną 12/14 we wrześniu 1969 r.;
 • Gimnazjum nr 62;
 • Zespół Szkół Specjalnych nr 85 - przeniesiony na ul. Elektoralną 12/14 w 1975 r.;
 • Szkoła Podstawowa Specjalna nr 243;
 • Gimnazjum Specjalne nr 146;
 • Trzyletnia Szkoła Przysposabiająca do Pracy nr 5;
 • pomnik przyrody: (jesion wyniosły).
 • Na budynku znajduje się tablica Miejskiego Systemu Informacji o treści:

  Józef Orłowski (ur. 1819 w Piotrkowie, zm. 6 stycznia 1880 w Warszawie), architekt polski. Od r. 1838 pracował w Warszawie, (1850—1858) w Piotrkowie, 1858 został budowniczym miasta Warszawy. Był członkiem petersburskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prace Orłowskiego związane są głównie z Warszawą: restauracja Zamku królewskiego (w l. 1862—1863), szpital św. Ducha przy ul. Elektoralnej (1857—1861), kościół św. Stanisława na Woli, dom straży ogniowej na Pradze, kilka domów prywatnych, wśród nich własny przy ulicy Marszałkowskiej. Poza tym dwór w Brzezinach.Jesion wyniosły (Fraxinus excelsior L.) – gatunek drzewa należący do rodziny oliwkowatych. Występuje naturalnie na większości obszaru Europy i w Azji Zachodniej (Liban, Syria oraz Kaukaz i Zakaukazie). W Polsce jest pospolity na całym obszarze.

  Gmach szpitala św. Ducha. Szpital założony w XV w. przy kościele św. Marcina, ul. Piwna. Budynek wzniesiony w I. 1859-1861, proj. Józef Orłowski. Neorenesansowy. Pierwszy szpital warszawski z wolno stojącymi pawilonami. Spalony w 1939 r., odbudowany po 1945 r.

  Zobacz też[]

 • Szpital św. Ducha w Warszawie (ul. Długa 3)
 • Szpital Wolski
 • Mazowiecki Instytut Kultury
 • Przypisy

  Szpital Wolski im. dr Anny Gostyńskiej. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej – szpital w Warszawie mieszczący się przy ul. Kasprzaka 17 na Woli.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Szpital – jedna z najważniejszych jednostek organizacyjnych w systemie opieki zdrowotnej. W szpitalu udziela się świadczeń zdrowotnych w warunkach zamkniętych. Najważniejszym zadaniem szpitali jest leczenie pacjentów, ale oprócz tego zajmują się opieką zdrowotną ludzi zdrowych, np. szpitale położnicze.
  Szpital św. Ducha - warszawski szpital powstały przed 1388 r. przy Kaplicy św. Ducha (znajdującej się przy skrzyżowaniu ulic: Nowomiejskiej i Podwale).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.