• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szpiegu, do dzieła

  Przeczytaj także...
  John Bluthal (ur. 12 sierpnia 1929) – brytyjski aktor o polsko-żydowskich korzeniach, znany przede wszystkim ze swoich ról komediowych, w szczególności w serialu Pastor na obcasach.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Gerald Thomas (ur. 10 grudnia 1920 - zm. 9 listopada 1993) - brytyjski reżyser filmowy, pamiętany przede wszystkim z 30 komedii zrealizowanych w cyklu Cała naprzód. Szesnaście spośród nich zostało w Polsce wydanych na DVD.

  Szpiegu, do dzieła (Carry On Spying) - brytyjska komedia filmowa z 1964 roku w reżyserii Geralda Thomasa i ze scenariuszem Talbota Rothwella i Sida Colina. Jest dziewiątym filmem z cyklu Cała naprzód i zarazem ostatnim zrealizowanym na czarno-białej taśmie. Stanowi parodię kina szpiegowskiego.

  Jim Dale (właśc. James Smith, ur. 15 sierpnia 1935 w Rothwell) - brytyjski aktor, piosenkarz i autor piosenek. Znany m.in. z występów w jedenastu filmach z cyklu Cała naprzód, a także z roli narratora w serialu Gdzie pachną stokrotki.Dilys Laye, właśc. Dilys Lay (ur. 11 marca 1934 w Londynie, zm. 13 lutego 2009) – brytyjska aktorka, współcześnie pamiętana przede wszystkim ze swoich ról komediowych z lat 60., zwłaszcza w czterech filmach z cyklu Cała naprzód.

  Fabuła[]

  Groźna organizacja terrorystyczna wykrada ściśle tajną formułę chemiczną, której niewłaściwe użycie może mieć katastrofalne skutki. Sprawą postanawia zająć się brytyjski wywiad, jednak ze względu na niedobory kadrowe dowódca tej elitarnej jednostki jest zmuszony postawić na czele akcji agenta Simpkinsa, przemądrzałego fajtłapę, zajmującego się dotąd głównie pracą biurową. Ma mu towarzyszyć trójka początkujących agentów, dopiero co przyjętych do służby.

  Kenneth Williams (ur. 22 lutego 1926 w Londynie, zm. 15 kwietnia 1988 tamże) - brytyjski aktor i komik. Współcześnie pamiętany jest przede wszystkim ze swojej kariery filmowej, zwłaszcza występów w 26 filmach z popularnej serii Cała naprzód, jednak regularnie pracował również w radiu, telewizji i teatrze.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Obsada[]

 • Kenneth Williams jako agent Desmond Simpkins
 • Barbara Windsor jako agentka Daphne Honeybutt
 • Charles Hawtrey jako agent Charlie Bind
 • Bernard Cribbins jako agent Harold Crump
 • Jim Dale jako agent Carstairs
 • Dilys Laye jako Lila
 • Eric Barker jako Szef
 • Richard Wattis jako agent Cobley
 • Eric Pohlmann jako Grubas
 • Victor Maddern jako Mleczarz
 • Judith Furse jako doktor Crow (głos podłożył John Bluthal)
 • i inni

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Cała naprzód (Carry On..., czasem określana po polsku jako cykl "Do dzieła") - cykl 30 brytyjskich komedii filmowych produkowanych w latach 1958-78 i ponownie w 1992 roku. Pomysłodawcą serii i producentem wszystkich filmów był Peter Rogers, a reżyserował je Gerald Thomas. Głównymi scenarzystami byli Norman Hudis (1958-62) i Talbot Rothwell (1963-74). Były to niskobudżetowe filmy, pełne rubasznego humoru, parodii, farsy, a z czasem również coraz bardziej śmiałych odniesień seksualnych. Większość z nich odniosła duży sukces frekwencyjny i komercyjny, co miało decydujący wpływ na długowieczność cyklu i liczbę nakręconych filmów.

  Produkcja[]

  Pomijając przebitki z ujęciami miast, bez udziału aktorów, film został zrealizowany w całości na terenie Pinewood Studios pod Londynem. Ośrodek ten był stałym miejscem kręcenia filmów z cyklu Cała naprzód, ale także (co w tym przypadku nie bez znaczenia) filmów o Jamesie Bondzie. Okres zdjęciowy trwał od 8 lutego do 13 marca 1964 roku.

  Charles Hawtrey (właśc. George Frederick Joffre Hartree, ur. 30 listopada 1914 w Hounslow, zm. 27 października 1988 w Deal) – brytyjski aktor komediowy. Jego filmowy pseudonim pochodzi od teatralnej postaci, rycerza Sir Charlesa Hawtreya.Bernard Cribbins (ur. 29 grudnia 1928 w Oldham) – brytyjski aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i głosowy. W 2011 roku został oficerem Orderu Imperium Brytyjskiego.

  Bibliografia[]

 • Szpiegu, do dzieła w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Szpiegu, do dzieła w bazie filmweb.pl
 • Opis filmu w serwisie The Whippit Inn (ang.) [dostęp 2011-08-18]
 • Szpiegu, do dzieła w bazie Brytyjskiego Instytutu Filmowego (ang.) [dostęp 2011-08-18]
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  James Bond (pseudonim Agent 007) – postać fikcyjna agenta Jej królewskiej Mości, w służbie brytyjskiego wywiadu wojskowego – MI6, stworzona przez pisarza Iana Fleminga. Bond jest protagonistą w wielu powieściach i opowiadaniach Fleminga, po śmierci autora dalsze przygody Bonda opisywali Kingsley Amis, John Gardner, Christopher Wood, Raymond Benson, Sebastian Faulks i Jeffery Deaver.Barbara Windsor, właśc. Barbara Ann Deeks (ur. 6 sierpnia 1937 w Londynie) – brytyjska aktorka, znana przede wszystkim ze swoich występów w komediach filmowych z lat 50., 60. i 70. oraz ze swojej późniejszej pracy w telewizji, w szczególności w operze mydlanej EastEnders.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pinewood Studios - kompleks budynków służących produkcji filmowej i telewizyjnej, zlokalizowany w miejscowości Iver Heath w hrabstwie Buckinghamshire, ok. 30 km na zachód od centrum Londynu. Obok Shepperton Studios stanowi najbardziej znany kompleks studyjny w Wielkiej Brytanii. Od 2001 oba ośrodki tworzą jedną firmę, Pinewood Shepperton plc, notowaną na London Stock Exchange.
  Talbot Rothwell (ur. 12 listopada 1916 w Bromley - zm. 28 lutego 1981 w Worthing) - brytyjski scenarzysta filmowy i telewizyjny, najbardziej znany jako autor scenariusza do dwudziestu filmów z popularnej serii komediowej Cała naprzód.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.