Szot (taniec)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szot – polski taniec ludowy z regionu Warmii i Mazur, metrum 2/4, szybkie tempo. Taniec wirowy. Wykonywany z przyśpiewką. W Zalewie w powiecie Iławskim gminne Centrum Kultury zrealizowano nagrodzony projekt „Taniec „Szot” kultywowaniem tradycji Warmii i Mazur”.

Mazury (dawn. Mazowsze Pruskie, Mazury Pruskie, niem. Masuren) – region geograficzno-kulturowy w północno-wschodniej Polsce. Obejmuje tereny Pojezierza Mazurskiego i Pojezierza Iławskiego, administracyjnie wchodzi w skład województwa warmińsko-mazurskiego.Warmia (niem. Ermland, warm. Warńija, mazur. Warmzia, łac. Varmia, staropruskie Wormjan) – kraina historyczna w obecnym województwie warmińsko-mazurskim. Nazwę wzięła od pruskiego plemienia Warmów. Barwy historyczne Warmii to czerwień i biel. Powierzchnia Warmii wynosi 4249 km².

Historia[ | edytuj kod]

Szotami nazywano popularnie Szkotów w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Od ich nazwy nazywano tak również ludowy taniec polski z regionu Warmii i Mazur wywodzący się od walca szkockiego.

Przyśpiewka – krótka piosenka ludowa o treści okolicznościowej, często rubaszna, w Polsce śpiewana na zabawach, weselach, w czasie obrzędów dożynkowych itp.Szkoci (ang. i scots Scots, gael. Albannaich) – naród celtycki zamieszkujący Szkocję i Irlandię Północną. Mówią językami: angielskim (70% ludności), szkockim lallans (30% ludności) i celtyckim językiem gaelickim (1% ludności, głównie wyspy Hebrydy); te dwa ostatnie języki są stopniowo wypierane przez język angielski.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. MGCK w Zalewie "Taniec Szot kultywowaniem tradycji regionu Warmii i Mazur". [dostęp 2013-07-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-02-26)].
  2. Zygmunt Gloger, Encyklopedia staropolska, Warszawa 1900-1903.
Reklama