• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szopienice-Burowiec  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Kościół Zbawiciela w Katowicach-Szopienicach (niem. Erlöserkirche) − kościół ewangelicki Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Szopienicach. Zbudowany w latach 1899−1901 w stylu neogotyckim przy ul. ks. bpa H. Bednorza (ówczesna Schulstrasse).Biedronka – sieć sklepów dyskontowych należących do spółki akcyjnej Jeronimo Martins Polska (JMP), której właścicielem jest portugalskie konsorcjum Jerónimo Martins.

  Szopienice-Burowiec (niem. Schoppinitz-Burowietz) − jednostka pomocnicza Katowic na wschodzie miasta, o typowo przemysłowym charakterze. Położona jest nad rzeką Rawą, 8 km na wschód od centrum miasta. Składa się z dwóch dzielnicBurowca i Szopienic, a w jej skład wchodzą m.in. kolonie i osiedla Roździeń, Kolonia Wilhelmina, Kolonia Bagno, Kolonia Morawa, Borki i Szabelnia.

  Ulica Wandy w Katowicach − jedna z ulic w katowickiej dzielnicy Szopienice-Burowiec. Ulica rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania z ulicą generała Józefa Hallera. Następnie krzyżuje się z drogą dojazdową do ulicy Siewnej. Kończy swój bieg przy skrzyżowaniu z ulicą Janusza Korczaka.Wojny husyckie – wojny religijne toczone pomiędzy husytami a Luksemburgami w Królestwie Czech w latach 1419-1436. Były one prowadzone przez czeskich husytów (głównie taborytów i Sierotki) przeciwko krucjatom organizowanym przez cesarza Zygmunta Luksemburskiego przy poparciu papiestwa.

  Opis[ | edytuj kod]

  Tablica z nazwą jednostki na budynku przy ul. Wiosny Ludów 24

  Ta część Katowic ma powierzchnię 8,47 km i 17 139 mieszkańców. Jej północno-zachodnia granica biegnie wzdłuż alei Roździeńskiego. Od północnego wschodu Szopienice graniczą z Sosnowcem, a od wschodu z Mysłowicami. Granica południowa biegnie wzdłuż ulicy Bagiennej, a od zachodu, wzdłuż dawnej linii kolei piaskowej, dzielnica ta sąsiaduje z Zawodziem.

  Hodowla – zespół zabiegów i procesów w wytwarzanych sztucznie optymalnych warunkach dla rozwoju hodowanego zwierzęcia bądź rośliny, mający na celu otrzymanie w warunkach stworzonych przez człowieka organizmów żywych (np. doświadczalnych w nauce).Tarnowskie Góry (śl. Tarnowský Góry, niem. Tarnowitz, czes.: Tarnovské Hory, Tarnovice, łac. Montes Tarnovicenses) – miasto i gmina w południowo-zachodniej Polsce, w województwie śląskim, siedziba powiatu tarnogórskiego, na północnym krańcu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP), historycznie na Górnym Śląsku. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa katowickiego.

  Od 29 września 1997 jest statutową jednostką pomocniczą w zespole dzielnic wschodnich i stanowi 15 jednostkę pomocniczą miasta Katowic. Funkcjonuje tu rada jednostki pomocniczej (tzw. "rada dzielnicy"), w której skład wchodzi 15 osób. Dla wyboru Rady Miasta dzielnica należy do okręgu nr 2 (Dąbrówka Mała, Szopienice, Burowiec, Janów, Nikiszowiec, Giszowiec). W latach 2006−2010 przedstawicielami tego okręgu w radzie byli: Adam Depta, Jerzy Forajter, Dariusz Łyczko, Adam Warzecha, Ryszard Willner-Paster, a w latach 2010−2014: Jerzy Forajter, Dariusz Łyczko, Adam Warzecha, Maria Sokół i Elżbieta Zacher.

  Podnoszenie ciężarów − dyscyplina ciężkiej atletyki, polegająca na podnoszeniu przez zawodnika sztangi o określonej masie.Targ – forma sprzedaży i kupna towarów, która odbywa się na wydzielonej przestrzeni, w określonym czasie. Często związana z pewną tradycją lub formalnymi zasadami handlowymi. Miejsce gdzie odbywa się targ nazywane jest targowiskiem, placem targowym lub targiem.

  Na terenie jednostki pomocniczej działa portal informacyjno-kulturalny Szopienice.org, a także funkcjonują lokalne miesięczniki „Roździeń” (w latach 1995–2017) i „Miesięcznik Roździeński” (od 2018).

  Komunikacja[ | edytuj kod]

  Do tej dzielnicy można dojechać liniami tramwajowymi o numerach: 14, 15, 20 oraz liniami autobusowymi ZTM o numerach: 44, 70, 72, 74, 108, 109, 695, 906N, 920, które zapewniają komunikację z innymi rejonami Katowic oraz Mysłowicami, Siemianowicami Śląskimi, Chorzowem, Sosnowcem i Mikołowem.

  Ulica księdza biskupa Herberta Bednorza w Katowicach − jedna z historycznych ulic w katowickiej dzielnicy Szopienice-Burowiec. Jest to jeden z najważniejszych szlaków komunikacyjnych w Szopienicach.Wieża wodna przy ul. Janusza Korczaka w Katowicach − wieża ciśnień, zlokalizowana przy ul. Janusza Korczaka w katowickiej dzielnicy Szopienice-Burowiec, w sąsiedztwie kolonii Borki.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ulica Obrońców Westerplatte w Katowicach − jedna z ważniejszych ulic, łącząca dzielnicę Szopienice-Burowiec i Roździeń z Zawodziem oraz jedna z głównych ulic w Szopienicach.
  Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Szopienice-Borki” – założony w roku 2000, zespół przyrodniczo-krajobrazowy, położony jest w północno-wschodniej części Katowic. Zespół obejmuje ok. 157 z obszaru ok. 200 ha stawów i ich otoczenia, usytuowanych w dolnych odcinkach dolin rzecznych Brynicy i Rawy, mieszczących się w granicach administracyjnych Katowic, Sosnowca i Mysłowic. Nazwa zespołu pochodzi od Szopienic i Borków, historycznych części Katowic.
  Anton Uthemann (ur. 12 kwietnia 1862 w Monschau, zm. 9 lipca 1935 w Bad Lauterberg im Harz) − górnik z wykształcenia, niemiecki tajny radca górniczy, generalny dyrektor koncernu Georg von Giesches Erben, jeden z budowniczych Giszowca i Nikiszowca (obecnie dzielnice Katowic).
  Na mapach: 50°15′41,4025″N 19°04′37,6914″E/50,261501 19,077137 Kolonia Bagno − dawna kolonia na terenie obecnych Katowic, powstała w XIX wieku w rejonie bagnistych terenów wsi Roździeń. Początkowo zamieszkana przez górników kopalń "Elfriede" i "Vitus", które działały w pobliżu, później dołączyli do nich hutnicy z powstałej w 1897 roku huty cynku "Bernhardi". Zabudowę kolonii tworzyły typowe familoki pozbawione wodociągu i kanalizacji. W latach 1929−1930 działała biblioteka towarzystwa "Nasza Czytelnia", z której mogli korzystać robotnicy i ich rodziny. Od 1926 Bagno należało do gminy Szopienice-Roździeń, zaś w 1960 wraz z całą gminą zostało przyłączone do Katowic. W roku 1978 na terenie Bagna zbudowano węzeł drogowy i kolonia praktycznie przestała istnieć. Dawne jej tereny to obecnie okolice ulicy Bagiennej na odcinku od końca ul. 1 Maja oraz pomiędzy al. Walentego Roździeńskiego a linią kolejową Katowice-Janów.
  Stop metali (dawniej także: aliaż) – tworzywo o właściwościach metalicznych, w którego strukturze metal jest osnową, a poza nim występuje co najmniej jeden dodatkowy składnik, zwany dodatkiem stopowym. Dodatki są wprowadzane w celu poprawienia wytrzymałościowych właściwości materiału. Zwykle pogarszają plastyczność, przewodnictwo elektryczne, przewodnictwo cieplne. Często zmniejszają również odporność na korozję.
  Kolonia Wilhelmina − kolonia robotnicza dla pracowników nieistniejącej już huty cynku "Wilhelmina", uruchomionej w 1834 przez koncern Giesches Erben. Powstała w latach 40. XIX wieku przy nowo wybudowanej drodze łączącej Katowice z Mysłowicami, wiodącej obok huty (obecnie ulica Bagienna). Huta zakończyła działalność w 1928 roku. Obecnie Wilhelmina administracyjnie wchodzi w skład katowickiej dzielnicy Szopienice-Burowiec.
  Bytom (łac. Bitom, Bithom, niem. Beuthen, śl-niem. Beuthn, śląs. Bytůń) – miasto na prawach powiatu, położone w południowej Polsce, na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, na Wyżynie Śląskiej, w centrum konurbacji górnośląskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.068 sek.