• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szombierki Bytom  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Marek Krzysztof Koniarek (ur. 29 maja 1962 w Katowicach) – polski piłkarz (występujący na pozycji napastnika) i trener piłkarski.Hubert Józef Banisz (ur. 16 lutego 1928 w Piekarach Śląskich, zm. 19 marca 1983 w Bytomiu) – piłkarz, reprezentant polski, olimpijczyk.

  GKS Szombierki Bytom – klub sportowy powstały jako Poniatowski w 1919 roku w Szombierkach. Obecnie działa tylko sekcja piłkarska.

  Historia[ | edytuj kod]

  Klub powstał jesienią 1919 roku w Szombierkach, późniejszej dzielnicy Bytomia. Spotkanie założycielskie odbyło się w listopadzie w mieszkaniu Wiktora Maksa. Jego założycielami byli: Wiktor Maks (Prezes), Wiktor Kostka, Józef Matusik, Ignacy Tyrol II, Jan Pakuła, Jan Skrzypek, Robert Kostoń. Natomiast 21 lutego 1920 roku odbyło się walne zebranie członków klubu, które oficjalnie zatwierdziło istniejące już Towarzystwo Sportowe Poniatowski. Pierwszy mecz Szombierki rozegrały wiosną 1920 roku pokonując Polonię Bytom 4:1. Mecz odbył się na boisku gdzie obecnie znajduje się plac Jana III Sobieskiego. Klub grał w regularnych rozgrywkach zorganizowanych w 1920 roku na terenie Śląska. Po wygraniu grupy Obwodu Bytomskiego, Poniatowski awansował do A-klasy, w której udział brały po dwie najlepsze drużyny z poszczególnych obwodów.

  Helmut Karol Nowak (ur. 20 stycznia 1938) - polski piłkarz, występujący na pozycji pomocnika, 2-krotny reprezentant Polski.Bytom (łac. Bitom, Bithom, niem. Beuthen, śl-niem. Beuthn, śląs. Bytůń) – miasto na prawach powiatu, położone w południowej Polsce, na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, na Wyżynie Śląskiej, w centrum konurbacji górnośląskiej.

  Po wybuchu III Powstania Śląskiego część działaczy i zawodników Poniatowskiego wzięła w nim udział, a kilku z nich poległo na polach walk. Ostatecznie Poniatowski został rozwiązany w 1922 roku przez administrację niemiecką po plebiscycie, który przesądził o tym, że Szombierki znalazły się w granicach Niemiec.

  30 listopada jest 334. (w latach przestępnych 335.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 31 dni. Pandemia COVID-19 – pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Epidemia rozpoczęła się 17 listopada 2019 w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach, a 11 marca 2020 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię.

  W roku 1922 w Szombierkach został założony niemiecki klub SV Schomberg 22, który grał na boisku Poniatowskiego. Nowo powstały klub nie miał jednak nic wspólnego (poza boiskiem) z Poniatowskim, bowiem był to klub niemiecki (w przeciwieństwie do Poniatowskiego, który na każdym kroku podkreślał swą polskość, przybierając nawet biało-czerwone barwy).

  Polonia Bytom (pełna nazwa: Klub Sportowy Polonia Bytom Spółka Akcyjna) – polski klub piłkarski, występujący w rozgrywkach II Ligi. Spotkania w roli gospodarza drużyna rozgrywa na Stadionie imienia Edwarda Szymkowiaka, położonym w pobliżu Śródmieścia.I liga polska w piłce nożnej (w latach 1949–2008 II liga polska) – druga w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce. Nazywana zwyczajowo „zapleczem ekstraklasy”, stanowi pośredni szczebel rozgrywkowy między Ekstraklasą a II ligą polską (dawną III ligą polską), będąc jednocześnie drugim szczeblem centralnym (II poziom ligowy). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym i przeznaczone są dla 18 polskich klubów piłkarskich. Czołowe drużyny I ligi polskiej uzyskują awans do Ekstraklasy, zaś najsłabsze zespoły relegowane są do II ligi polskiej. Od samego początku do dziś zarządzana przez Polski Związek Piłki Nożnej. Od 2002 do udziału w jej rozgrywkach zostają dopuszczone wyłącznie kluby posiadające status profesjonalny (tj. działające w formie spółki akcyjnej), które – po spełnieniu wszelkich niezbędnych kryteriów – otrzymały roczną licencję na występy na tym szczeblu. W sezonie 2009/2010 przez kilka miesięcy sponsorem tytularnym ligi została szwedzka firma bukmacherska Unibet, jednakże z powodu uchwalenia przez polski rząd ustawy antyhazardowej, współpracę zakończono.

  Po wojnie – w 1945 roku klub reaktywowano pod nazwą Robotniczy Klub Sportowy Szombierki. Pierwszy raz w polskiej, I lidze klub wystąpił w sezonie 1949. 20 marca w pierwszej kolejce Szombierki spotkały się z warszawską Legią, z którą przegrały 1:2, a premierowego gola w lidze zdobył Fuchs. W tym samym roku miał miejsce mecz klubu z Wisłą Kraków. Jedenastka Szombierek w pierwszych minutach zdobyła dwie bramki, które przesądziły o losach pojedynku. Mecz ten wywołał rekordowe zainteresowanie wśród załogi kopalni. Zanosiło się nawet na to, że kopalnia będzie musiała całkowicie stanąć i kierownictwo szukało rozwiązania wybrnięcia z tej sytuacji. Postanowiono zapewnić górnikom, pracującym w podziemiach, bieżącą informację za pośrednictwem specjalnej transmisji. Była to najprawdopodobniej pierwsza w dziejach górnictwa transmisja sportowa. W sezonie 1964/1965 klub wywalczył wicemistrzostwo Polski. 15 lat później klub w sezonie 1979/1980 sięgnął po tytuł Mistrza Polski, natomiast rok później – w sezonie 1980/1981 zdobywa 3 miejsce. Pierwszy mecz o Superpuchar Polski planowano zorganizować 22 czerwca 1980 roku, w którym miała zagrać drużyna Szombierek Bytom (Mistrz Polski) oraz Legii Warszawa (zdobywca Pucharu Polski). Ostatecznie jednak – z nie do końca jasnych dziś powodów – do niego nie doszło. Ogólnie drużyna Szombierek Bytom grała w ekstraklasie 25 sezonów, rozegrała 702 mecze, z których 235 wygrała. Jest na 18 miejscu w tabeli wszech czasów polskiej ekstraklasy.

  Roman Grzegorz Ogaza (ur. 17 listopada 1952 w Lędzinach; zmarł 5 marca 2006 w Forbach koło Metz we Francji) – polski piłkarz (179 cm, 76 kg) grający na pozycji środkowego napastnika.Tabela wszech czasów Ekstraklasy w piłce nożnej obejmuje podsumowanie sezonów 1927 – 2013/2014 najwyższej klasy rozgrywkowej tej dyscypliny w Polsce.

  7 lipca 1997 z inicjatywy władz miasta i szefów Bytomskiej Spółki Węglowej doszło do połączenia sekcji piłkarskich Szombierek z lokalnym rywalem – Polonią. Na bazie tych dwóch utytułowanych klubów miał powstać jeden silny. Niestety, wewnątrz władz nowego tworu szybko doszło do konfliktów i 30 listopada 1998 postanowiono o ponownym rozłączeniu klubów. W 2005 roku wskutek problemów finansowych i kadrowych klubu planowano kolejną fuzję – tym razem z GKS Katowice, do której jednak nie doszło. 16 marca 2007, z powodów finansowych i braku zaangażowania ze strony piłkarzy, zarząd klubu wycofał drużynę seniorów z rozgrywek klasy okręgowej i skupił się wyłącznie na szkoleniu młodzieży. 4 lipca 2007 nastąpiło przejęcie obiektów sportowych przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu. TS Szombierki dalej będzie korzystało z części obiektów w formie wypożyczenia. Nastąpiła reaktywacja drużyny seniorów – skład został zgłoszony do B-klasy.

  Król strzelców – tytuł przyznawany piłkarzowi lub piłkarce, którzy w jakichkolwiek rozgrywkach typu mistrzowskiego (mundial, mistrzostwa kontynentu, klubowe rozgrywki pucharowe, rozgrywki ligowe, turnieje towarzyskie) zdobyli najwięcej goli dla swojego zespołu spośród wszystkich piłkarzy grających na mistrzostwach. Tytuły króla strzelców są przyznawane w różnych dyscyplinach sportowych, np. w hokeju na lodzie.Szombierki (niem. Schomberg) – od 1951 roku dzielnica Bytomia, wcześniej siedziba gminy Chruszczów w powiecie bytomskim. Położone są 1,5 km na południowy zachód od centrum miasta wzdłuż szosy prowadzącej z Bytomia do Rudy Śląskiej i Zabrza.

  Sukcesy[ | edytuj kod]

 • Mistrzostwo Polski – 1980
 • Wicemistrzostwo Polski – 1965
 • 3 miejsce w I lidze – 1981
 • 1/2 finału Pucharu Polski (5x) – 1952, 1963, 1966 (rezerwy), 1973, 1979
 • Wicemistrzostwo Polski juniorów U-19 (2x) – 1954, 1974
 • Europejskie Puchary:

 • PEMK - II runda 1980/81
 • Puchar UEFA - I runda 1981/82
 • Puchar INTERTOTO - II runda 1964/65


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Warto wiedzieć że... beta

  Mistrzostwa Polski w piłce nożnej mężczyzn (oficjalny skrót MP) – rozgrywki piłkarskie, prowadzone cyklicznie - corocznie lub cosezonowo (na przełomie dwóch lat kalendarzowych) - mające na celu wyłonienie najlepszej męskiej drużyny w Polsce.
  Stadion Szombierek Bytom – stadion piłkarski znajdujący się na Szombierkach, dzielnicy Bytomia. Obiekt nie posiada oświetlenia, wymiary boiska to 105 na 68 metrów.
  Jerzy Wilibald Krasówka (ur. 17 sierpnia 1924 w Gliwicach, zm. 11 kwietnia 2001 w Wetzlar, Niemcy) – polski piłkarz, napastnik. Olimpijczyk. Długoletni zawodnik Szombierek Bytom.
  Superpuchar Ekstraklasy S.A. (oficjalny skrót SESA, do 2006 Superpuchar Polski) – mecz piłkarski, organizowany nieregularnie w latach 1980 (1983) – 2004 przez Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN), a od 2006 przez Ekstraklasę S.A., w którym udział biorą: aktualny Mistrz Polski oraz zdobywca Pucharu Polski w danym sezonie (jeżeli ta sama drużyna wywalczyła zarówno mistrzostwo, jak i Puchar kraju – jej przeciwnikiem zostaje finalista Pucharu Polski). Od 2006 spotkanie posiada swój stały termin – trzeci weekend lipca, na tydzień przed inauguracją ligi – i rozpoczyna sezon piłkarski w Polsce.
  Wisła Kraków Spółka Akcyjna – polski klub piłkarski z siedzibą w Krakowie. Spadkobierca tradycji wielosekcyjnego TS Wisła Kraków, z którego w grudniu 1997 wydzielono sekcję piłki nożnej mężczyzn tworząc sportową spółkę akcyjną (SSA), której właścicielem został Bogusław Cupiał. Od tego czasu Wisła wywalczyła 8 tytułów Mistrza Polski, 4 tytuły Wicemistrza Polski, 2 Puchary Polski oraz Superpuchar Polski, co czyni klub najbardziej utytułowanym klubem piłkarskim XXI wieku w Polsce. Wisła regularnie występuje w europejskich pucharach, a najlepszy wynik osiągnęła w sezonie 2002/2003 docierając do 1/8 finału Pucharu UEFA. Wisła wyeliminowała w tym sezonie takie kluby jak AC Parma (1:2, 4:1 po dogrywce), Schalke 04 (1:1, 4:1), ostatecznie odpadając po zaciętym dwumeczu z Lazio Rzym (3:3, 1:2). W sezonie 2011/2012 Wisła dotarła do 1/16 finału Ligi Europy, wychodząc ze swojej grupy z 2. miejsca (Twente, Wisła, Fulham, Odense BK). W 1/16 nie poradziła sobie jednak z belgijskim zespołem Standard Liège, odpadając po dwóch remisach (1:1 0:0).
  Legia Warszawa – polski klub piłkarski z siedzibą w Warszawie, aktualny mistrz Polski. Od 9 kwietnia 2004 stanowi część holdingu Grupa ITI, kontynuator tradycji – powołanej w marcu 1916 w Kostiuchnówce pod Maniewiczami na Wołyniu – piłkarskiej Drużyny Legjonowej LEGIA, reaktywowanej 14 marca 1920 w Warszawie. Od lat 90. XX wieku zajmuje 1. miejsce w tabeli wszech czasów polskiej ekstraklasy, będąc zarazem jednym z najbardziej utytułowanych polskich klubów piłkarskich na arenie międzynarodowej (m.in. półfinalista Pucharu Europy Mistrzów Krajowych 1969/70 i Pucharu Europy Zdobywców Pucharów 1990/91, a także ćwierćfinalista Ligi Mistrzów 1995/96).
  XV Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1952 roku w Helsinkach (Finlandia). Ofertę organizacji zgłosił również Amsterdam oraz pięć miast amerykańskich. W Helsinkach miały się odbyć igrzyska w 1940 roku, jednak odwołano je z powodu wybuchu II wojny światowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.