• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szombierki Bytom  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Marek Krzysztof Koniarek (ur. 29 maja 1962 w Katowicach) – polski piłkarz (występujący na pozycji napastnika) i trener piłkarski.Hubert Józef Banisz (ur. 16 lutego 1928 w Piekarach Śląskich, zm. 19 marca 1983 w Bytomiu) – piłkarz, reprezentant polski, olimpijczyk.

  Szombierki Bytom – klub sportowy powstały jako Poniatowski w 1919 roku w Szombierkach. Obecnie działa tylko sekcja piłkarska.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Sukcesy
 • 3 Sezon po sezonie (od 1949)
 • 4 Piłkarze klubu w reprezentacji Polski
 • 5 Skład obecny
 • 5.1 Pierwsza drużyna
 • 6 Zobacz też
 • 7 Przypisy
 • Historia[]

  Klub powstał jesienią 1919 roku w Szombierkach, późniejszej dzielnicy Bytomia. Spotkanie założycielskie odbyło się w listopadzie w mieszkaniu Wiktora Maksa. Jego założycielami byli: Wiktor Maks (Prezes), Wiktor Kostka, Józef Matusik, Ignacy Tyrol II, Jan Pakuła, Jan Skrzypek, Robert Kostoń. Natomiast 21 lutego 1920 roku odbyło się walne zebranie członków klubu, które oficjalnie zatwierdziło istniejące już Towarzystwo Sportowe Poniatowski. Pierwszy mecz Szombierki rozegrały wiosną 1920 roku pokonując Polonię Bytom 4:1. Mecz odbył się na boisku gdzie obecnie znajduje się plac Jana III Sobieskiego. Klub początkowo grał w rozgrywkach niemieckich na niższym szczeblu. Do końca II wojny światowej został zamknięty. Po wojnie – w 1945 roku klub reaktywowano pod nazwą Robotniczy Klub Sportowy Szombierki. Pierwszy raz w polskiej I lidze klub wystąpił w sezonie 1949. 20 marca w pierwszej kolejce Szombierki spotkały się z warszawską Legią, z którą przegrały 1:2, a premierowego gola w lidze zdobył Fuchs. W tym samym roku miał miejsce mecz klubu z Wisłą Kraków. Jedenastka Szombierek w pierwszych minutach zdobyła dwie bramki, które przesądziły o losach pojedynku. Mecz ten wywołał rekordowe zainteresowanie wśród załogi kopalni. Zanosiło się nawet na to, że kopalnia będzie musiała całkowicie stanąć i kierownictwo szukało rozwiązania wybrnięcia z tej sytuacji. Postanowiono zapewnić górnikom pracującym w podziemiach bieżącą informację za pośrednictwem specjalnej transmisji. Była to najprawdopodobniej pierwsza w dziejach górnictwa transmisja sportowa. W sezonie 1964/1965 klub wywalczył wicemistrzostwo Polski. 15 lat później klub w sezonie 1979/1980 sięga po Mistrza Polski, natomiast rok później – w sezonie 1980/1981 zdobywa 3 miejsce. Pierwszy mecz o Superpucharu Polski planowano zorganizować 22 czerwca 1980 roku, w którym miała zagrać drużyna Szombierki Bytom (Mistrz Polski) oraz Legia Warszawa (zdobywca Pucharu Polski). Ostatecznie jednak – z nie do końca jasnych dziś powodów – do niego nie doszło. Ogólnie drużyna Szombierki Bytom grała w ekstraklasie 25 sezonów, rozegrała 702 mecze i 235 razy zwyciężyła. Jest na 17 miejscu w tabeli wszech czasów polskiej ekstraklasy.

  Helmut Karol Nowak (ur. 20 stycznia 1938) - polski piłkarz, występujący na pozycji pomocnika, 2-krotny reprezentant Polski.Bytom (łac. Bitom, Bithom, niem. Beuthen, śl-niem. Beuthn, śląs. Bytůń) – miasto na prawach powiatu, położone w południowej Polsce, na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, na Wyżynie Śląskiej, w centrum konurbacji górnośląskiej.

  7 lipca 1997 z inicjatywy władz miasta i szefów Bytomskiej Spółki Węglowej doszło do połączenia sekcji piłkarskich Szombierek z lokalnym rywalem – Polonią. Na bazie tych dwóch utytułowanych klubów miał powstać jeden silny. Niestety, wewnątrz władz nowego tworu szybko doszło do konfliktów i 30 listopada 1998 fuzja dobiegła końca. W 2005 roku wskutek problemów finansowych i kadrowych klubu planowano kolejną fuzję – tym razem z GKS Katowice, do której nie doszło. 16 marca 2007 z powodów finansowych i braku zaangażowania ze strony piłkarzy, Zarząd klubu wycofał drużynę seniorów z rozgrywek klasy okręgowej i skupił się wyłącznie na szkoleniu młodzieży. 4 lipca 2007 nastąpiło przejęcie obiektów sportowych przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu TS Szombierki dalej będzie korzystał z części obiektów w formie wypożyczenia. Nastąpiła reaktywacja drużyny seniorów – skład zgłoszony do B-klasy.

  Polonia Bytom (pełna nazwa: Klub Sportowy Polonia Bytom Spółka Akcyjna) – polski klub piłkarski, występujący w rozgrywkach II Ligi. Spotkania w roli gospodarza drużyna rozgrywa na Stadionie imienia Edwarda Szymkowiaka, położonym w pobliżu Śródmieścia.Klub Sportowy Nart Wodnych Zefir Bytom - jeden z pierwszych tego rodzaju klubów sportowych w Polsce, który był pionierem w rozwoju nart wodnych w Polsce.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  I liga polska w piłce nożnej (w latach 1949–2008 II liga polska) – druga w hierarchii klasa męskich ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce. Nazywana zwyczajowo „zapleczem ekstraklasy”, stanowi pośredni szczebel rozgrywkowy między Ekstraklasą a II ligą polską (dawną III ligą polską), będąc jednocześnie drugim szczeblem centralnym (II poziom ligowy). Zmagania w jej ramach toczą się cyklicznie (co sezon) systemem kołowym i przeznaczone są dla 18 polskich klubów piłkarskich. Czołowe drużyny I ligi polskiej uzyskują awans do Ekstraklasy, zaś najsłabsze zespoły relegowane są do II ligi polskiej. Od samego początku do dziś zarządzana przez Polski Związek Piłki Nożnej. Od 2002 do udziału w jej rozgrywkach zostają dopuszczone wyłącznie kluby posiadające status profesjonalny (tj. działające w formie spółki akcyjnej), które – po spełnieniu wszelkich niezbędnych kryteriów – otrzymały roczną licencję na występy na tym szczeblu. W sezonie 2009/2010 przez kilka miesięcy sponsorem tytularnym ligi została szwedzka firma bukmacherska Unibet, jednakże z powodu uchwalenia przez polski rząd ustawy antyhazardowej, współpracę zakończono.
  Roman Grzegorz Ogaza (ur. 17 listopada 1952 w Lędzinach; zmarł 5 marca 2006 w Forbach koło Metz we Francji) – polski piłkarz (179 cm, 76 kg) grający na pozycji środkowego napastnika.
  Tabela wszech czasów Ekstraklasy w piłce nożnej obejmuje podsumowanie sezonów 1927 – 2013/2014 najwyższej klasy rozgrywkowej tej dyscypliny w Polsce.
  Król strzelców – tytuł przyznawany piłkarzowi lub piłkarce, którzy w jakichkolwiek rozgrywkach typu mistrzowskiego (mundial, mistrzostwa kontynentu, klubowe rozgrywki pucharowe, rozgrywki ligowe, turnieje towarzyskie) zdobyli najwięcej goli dla swojego zespołu spośród wszystkich piłkarzy grających na mistrzostwach. Tytuły króla strzelców są przyznawane w różnych dyscyplinach sportowych, np. w hokeju na lodzie.
  Szombierki (niem. Schomberg) – od 1951 roku dzielnica Bytomia, wcześniej siedziba gminy Chruszczów w powiecie bytomskim. Położone są 1,5 km na południowy zachód od centrum miasta wzdłuż szosy prowadzącej z Bytomia do Rudy Śląskiej i Zabrza.
  Klub Sportowy "Silesia" Miechowice – śląski klub piłkarski z Bytomia założony w 1912 roku oraz Bytomskie Towarzystwo Tenisa Stołowego "Silesia" Miechowice – śląski klub tenisa stołowego z Bytomia założony w 2007 roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.