• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szoham

  Przeczytaj także...
  Samorząd regionu w Izraelu - organ samorządowej władzy lokalnej, która zarządza różnorodnymi zespołami osad wiejskich położonych w danej okolicy.Bareket (hebr. ברקת; pol. Rubinowy) – moszaw położony w samorządzie regionu Chewel Modi’in, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.
  Szefela („nizina”) – równina w zachodnim Izraelu rozciągająca się od Jaffy na północy do Wadi el–Gazza w Strefie Gazy na południu. Obfituje w bardzo żyzną i urodzajną ziemię. Na równinie tej znajdują się liczne miasta i szlaki komunikacyjne. Spośród miast największe znaczenie miał tzw. Pentapol Filistyński: Gaza, Aszkelon, Aszdod, Ekron i Gat.

  Szoham (hebr. שוהם; pol. Onyks; oficjalna pisownia w ang. Shoham) - samorząd lokalny położony w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

  Położenie[]

  Leży w Szefeli w otoczeniu moszawów Beit Arif, Tirat Jehuda, Bareket, Beit Nehemia i Kfar Truman. Na zachód od miasteczka znajduje się międzynarodowe lotnisko im. Ben-Guriona, a na południe znajduje się baza logistyczna Tovala Sił Obronnych Izraela. Na wschód od miasteczka znajduje się granica Autonomii Palestyńskiej, strzeżona przez mur bezpieczeństwa.

  Autostrada 6 (hebr. כביש 6, Kvish Shisha) – jest autostradą położoną w Izraelu. Jest powszechnie znana jako Trans-Izraelska Autostrada (hebr. חוצה ישראל, Kvish Chotzeh Yisrael), chociaż oficjalnie nadano jej imię Icchaka Rabina (hebr. כביש יצחק רבין, Kvish Yitzḥak Rabin).Beit Arif (hebr.: בית עריף) – moszaw położony w samorządzie regionu Chewel Modi’in, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.

  W miejscowości znajduje się siedziba władz administracyjnych samorządu regionu Chewel Modi’in.

  Historia[]

  Osada została założona w 1993.

  Demografia[]

  Zgodnie z danymi Izraelskiego Centrum Danych Statystycznych w 2008 roku w mieście żyło 19,7 tys. mieszkańców, wszyscy Żydzi.

  Populacja miasta pod względem wieku:

  Moszaw (hebr. מושב; wioska, osada) – spółdzielnia rolnicza, które tworzyli syjoniści napływający masowo do Palestyny podczas aliji na początku XX wieku. W moszawach podobnie jak w kibucach kładzie się nacisk na pracę społeczną.Samorząd lokalny w Izraelu (hebr. מועצה מקומית‎, Moetza Mekomit) jest instancją lokalnej władzy samorządowej, która odpowiada za administrację nad miejscowością zbliżoną wielkością do miasta, ale bez niezbędnej liczby mieszkańców i innych wymogów by uzyskać prawa miejskie.

  Źródło danych: Central Bureau of Statistics.

  Edukacja[]

  W miejscowości znajduje się 5 szkół podstawowych Niccanim, Avnei Hoshen, Even Hen, Rabin i Tsukim, oraz 2 szkoły średnie Nachshon i Shoham. Uczy się w nich 6 tys. uczniów.

  Kultura i sport[]

  W miejscowości znajdują się ośrodki kultury, boisko do piłki nożnej oraz korty tenisowe. Centrum sportowe Yovav posiada pełen kompleks obiektów sportowych, włącznie z basen pływackim.

  Każdego roku organizowany jest Festiwal Sztuki oraz Międzynarodowy Wyścig Rowerów Górskich dla uczczenia pamięci premiera Icchaka Rabina.

  Dystrykt Centralny (hebr.: מחוז המרכז, Meḥoz haMerkaz) - jeden z sześciu administracyjnych dystryktów w Izraelu, z powierzchnią ziemi 1 293 km². Zamieszkany przez 1 613 700 mieszkańców (dane z 2005). Stolicą dystryktu jest Ramla.Centralne Biuro Statystyki Izraela (hebr. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה) jest izraelskim biurem rządowym, utworzonym w celu tworzenia statystyk pomocnych przy poznawaniu różnych zagadnień związanych z Izraelem. W skrócie jest nazywana CBS.

  Komunikacja[]

  Na wschód od miejscowości przebiega autostrada nr 6, brak jednak możliwości bezpośredniego wjazdu na nią. Z miejscowości wyjeżdża się dwoma drogami na wschód na drogę nr 444 ISR-HW444.png, którą jadąc na południe dojeżdża się do moszawu Beit Nehemia, lub jadąc na północ dojeżdża się do moszawu Bareket. Jedną drogą wyjeżdża się na południe na drogę nr 453 ISR-HW453.png, którą jadąc na wschód dojeżdża się do bazy wojskowej Tovala i moszawu Beit Nehemia, lub jadąc na zachód dojeżdża się do moszawu Kfar Truman. Lokalna droga prowadzi na zachód do moszawu Beit Arif.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Mur bezpieczeństwa, bariera bezpieczeństwa (hebr. גדר ההפרדה lub חומת ההפרדה – "płot rozdzielający", "mur separacji") – system fortyfikacji, bariera terenowa zbudowana z inicjatywy Izraela celem ochrony izraelskich obywateli przed ewentualnymi atakami terrorystycznymi ze strony mieszkańców Zachodniego Brzegu Jordanu.

  Przypisy

  1. Shoham In English (ang.). W: Shoham Municipality [on-line]. [dostęp 27 marca 2009].
  2. Mo'atza Mekomit Shoham (ang.). W: Flags Of The World [on-line]. [dostęp 27 marca 2009].
  3. Israel Central Bureau of Statistics (ang.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 6 maja 2008].

  Linki zewnętrzne[]

 • Zdjęcie satelitarne Shoham Google Maps
 • Mapa Shoham Amudanan
 • Tirat Jehuda (hebr.: טירת יהודה) – moszaw położony w samorządzie regionu Chewel Modi’in, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.Samorząd Regionu Chewel Modi’in (hebr. מועצה אזורית חבל מודיעין) – samorząd regionu położony w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kfar Truman (hebr.: כפר טרומן) – moszaw położony w samorządzie regionu Chewel Modi’in, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.
  Beit Nehemia (hebr. בית נחמיה; pol. Dom Nehemiasza) – moszaw położony w samorządzie regionu Chewel Modi’in, w Dystrykcie Centralnym, w Izraelu.
  Onyks – minerał, odmiana chalcedonu o równoległym ułożeniu warstw, na przemian białej i czarnej. Nazwa pochodzi z greckiego όνυξ i oznacza pazur (paznokieć, racica): nawiązuje do twardości, wyglądu i ostrych krawędzi tego minerału.. Biało-czarny onyks jest często nazywany zwyczajnym, arabskim lub czarnym. Onyks występuje również w kolorze zielonym i białym.
  Autonomia Palestyńska, właściwie: Palestyńskie Władze Narodowe (arab. السلطة الوطنية الفلسطينية, As-Sulta al-Watanijja al-Filastinijja; hebr. הרשות הפלסטינית, Haraszut HaFalastinit) – tymczasowa struktura administracyjna zarządzająca obszarem Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu Jordanu.
  Język hebrajski (hebr. עִבְרִית, trb. iwrit) – język z grupy kananejskiej języków semickich, należący do afroazjatyckiej rodziny językowej, zapisywany alfabetem hebrajskim.
  Logistyka – proces planowania, realizowania i kontrolowania sprawnego i efektywnego ekonomicznie przepływu surowców, materiałów, wyrobów gotowych oraz odpowiedniej informacji z punktu pochodzenia do punktu konsumpcji w celu zaspokojenia wymagań klienta. Działania logistyczne mogą obejmować (choć nie muszą się do nich ograniczać): obsługę klienta, prognozowanie popytu, przepływ informacji, kontrolę zapasów, czynności manipulacyjne, realizowanie zamówień, czynności reparacyjne i zaopatrywanie w części, lokalizację zakładów produkcyjnych i składów, procesy zaopatrzeniowe, pakowanie, obsługę zwrotów, gospodarowanie odpadami, transport i składowanie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.066 sek.