• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szlak rowerowy doliny Werry

  Przeczytaj także...
  Zamek Wartburg – zamek warowny w Turyngii (Niemcy) w pobliżu miasta Eisenach, 441 m n.p.m., od 1999 na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO.Krayenburg – ruiny zamku istniejącego od XII do XVII w. na wzgórzu Krayenberg, obecnie w granicach dzielnicy Tiefenort miasta Bad Salzungen, w powiecie Wartburg, w kraju związkowym Turyngia, w Niemczech.
  Turyngia, Wolny Kraj Turyngia (niem. Freistaat Thüringen) – kraj związkowy w Niemczech. Stolicą kraju związkowego jest miasto Erfurt.
  Droga rowerowa w Meiningen przy zamku Elżbiety
  Trasa w pobliżu Gerstungen
  Droga rowerowa w przełomie rzeki Werra w okolicach dzielnicy Treffurtu - Falken

  Szlak rowerowy doliny Werry (niem. Werratal-Radweg) – szlak rowerowy wzdłuż rzeki Werry, prowadzący od źródeł rzeki w miejscowościach Fehrenbach i Siegmundsburg do Hann. Münden, gdzie razem z Fuldą tworzy rzekę Wezerę. Całkowita długość trasy to ponad 300 km.

  Vacha – miasto w Niemczech, w zachodniej części kraju związkowego Turyngia w powiecie Wartburg, siedziba wspólnoty administracyjnej Vacha. Miasto bezpośrednio graniczy z krajem związkowym Hesja, leży nad rzeką Werra, liczy 3 687 mieszkańców (2009).Gerstungen – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, w powiecie Wartburg. 6 lipca 2018 do gminy przyłączono gminę Marksuhl oraz Wolfsburg-Unkeroda, które stały się automatycznie jej częściami (Ortsteil).

  Szlak przebiega przez następujące kraje związkowe Niemiec: Turyngia, Hesja i Dolna Saksonia.

  Przebieg szlaku[ | edytuj kod]

 • źródła rzeki Werra - Meiningen - ok. 80 km;
 • Meiningen - Bad Salzungen - ok. 50 km - szlak rowerowy jedziemy w kierunku dzielnicy Meiningen - Walldorf, następnie przez Wasungen, Wernshausen i Breitungen, gdzie znajdują się bazylika będąca częścią rozwiązanego w XVI wieku klasztoru. Z Breitungen jadąc wzdłuż mało ruchliwej drogi docieramy do Bad Salzungen przejeżdżając przez Immelborn i Barchfeld;
 • Bad Salzungen - Eisenach - ok. 80 km - opuszczamy Bad Salzungen przejeżdzając przez dzielnice Unterrohn i Tiefenort z którym można opcjonalnie zwiedzić znajdujące się na wzgórzu ruiny zamku Krayenburg. Następnie szlak prowadzi przez miejscowości Dorndorf, Vacha, Philippsthal, Heringen, Gerstungen, Herleshausen i Hörschel skąd prowadzi odbicie w kierunku Eisenach i największej atrakcji turystycznej szlaku - zamku Wartburg;
 • Eisenach - Eschwege - ok. 60 km - wracamy na trasę w Hörschel i kierujemy się w kierunku północnym do Creuzburg i dalej przez Mihla, Treffurt, Wanfried do Eschwege;
 • Eschwege - Hann. Münden - ok 60 km - wyjeżdżając z Eschwege w kierunku północnym przejeżdżamy w pobliżu okolicznych stawów. Pierwszą większą miejscowością na trasie jest uzdrowisko Bad Sooden-Allendorf, następnie Witzenhausen i Hedemünden;
 • Połączenia z innymi szlakami rowerowymi[ | edytuj kod]

  Szlak rowerowy doliny Werry łączy się m.in. z następującymi innymi szlakami rowerowymi:

  Walldorf – dzielnica miasta Meiningen w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, w powiecie Schmalkalden-Meiningen. Do 31 grudnia 2018 samodzielna gmina wchodząca w skład wspólnoty administracyjnej Wasungen-Amt Sand. Powierzchnia dzielnicy wynosi 12,16 km, zamieszkiwana jest przez 2094 mieszkańców (31 grudnia 2018). Schweinfurt - miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Frankonia, w regionie Main-Rhön, siedziba powiatu Schweinfurt, do którego jednak miasto nie należy.. Zamieszkuje je 53 247 mieszkańców (31 grudnia 2011). Najbliżej położone duże miasta: Norymberga ok. 100 km na południowej wschód, Frankfurt nad Menem - ok. 150 km na zachód i Lipsk - ok. 200 km na północ.
 • w Meiningen z szlakiem rowerowym Men-Werra, stanowiącym połączenie pomiędzy szlakiem rowerowym doliny rzeki Werry i rzeki Men w Schweinfurt;
 • w Bad Salzungen z szlakiem rowerowym Rhön prowadzącym do miasta Hammelburg w Bawarii;
 • w Witzenhausen z szlakiem rowerowym doliny Leine, prowadzącym w kierunku Hanoweru;
 • w Hann. Münden:
 • z szlakiem rowerowym doliny Wezery, prowadzącym do Bremerhaven, na wybrzeżu Morza Północnego;
 • z szlakiem rowerowym doliny Fuldy, kończącym się tu, a prowadzącym od źródeł rzeki Fulda, na górze Wasserkuppe.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Praca zbiorowa: Werratal-Radweg. Rodingersdorf: Verlag Esterbauer GmbH, 2013, s. 10. ISBN 978-3-85000-439-8.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa trasy.
 • Werratal Radweg na radreise wiki
 • Kraje związkowe Niemiec – Niemcy składają się obecnie z 16 krajów związkowych, w tym trzech miast na prawach kraju związkowego.Szlak rowerowy — trasa wycieczkowa dla rowerzystów, oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Zgodnie z normami znakowania PTTK, szlaki rowerowe oznaczone są białymi kwadratami z czarnym symbolem roweru i paskiem koloru szlaku (szlaki krajowe), lub literą R i numerem szlaku (szlaki międzynarodowe). Można jednak spotkać w terenie oznaczenia nie trzymające się tych norm (zwłaszcza starsze szlaki) np. biały kwadrat z symbolem roweru w kolorze szlaku. Ze względu na częstsze niż w przypadku szlaków pieszych umieszczanie oznakowania na drogach publicznych, znaki szlaków rowerowych uznane zostały za dodatkowe znaki drogowe, uzyskując symbole R-1, R-1a, R-1b, R-2, R-2a i R-3.
  Warto wiedzieć że... beta

  Hanower (niem. Hannover) – miasto w Niemczech, stolica kraju związkowego Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen) oraz związku komunalnego Region Hanower. Leży nad rzeką Leine. Rozwinięty przemysł środków transportu (samochody, lokomotywy, wagony), elektrotechniczny (zakłady Telefunken), chemiczny, włókienniczy, gumowy Continental AG i spożywczy (czekolada). Siedziba Stowarzyszenia Krajowego (Landesverbände) Technisches Hilfswerk obejmującego swym zasięgiem landy Dolna Saksonia oraz Brema.
  Bad Sooden-Allendorf – miasto uzdrowiskowe w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Kassel, w powiecie Werra-Meißner. Liczy 8 358 mieszkańców (30 czerwca 2012).
  Szlak rowerowy doliny Wezery (niem. Weser-Radweg) – szlak rowerowy wzdłuż rzeki Wezery, zaczynający się w Hann. Münden, gdzie rzeki Werra i Fulda dają początek rzece Wezera. Całkowita długość trasy to około 500 km.
  Wanfried – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Kassel, w powiecie Werra-Meißner. Liczy 4 166 mieszkańców (30 czerwca 2012).
  Mihla – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, w powiecie Wartburg, wchodzi w skład wspólnoty administracyjnej Mihla.
  Hammelburg – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Dolna Frankonia, w regionie Main-Rhön, w powiecie Bad Kissingen. Leży ok. 15 km na południowy zachód od Bad Kissingen, nad rzeką Soława Frankońska, przy drodze B27, B287 i linii kolejowej Bad Kissingen – Gemünden am Main - Frankfurt nad Menem/Würzburg.
  Philippsthal (Werra) – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Hesja, w rejencji Kassel, w powiecie Hersfeld-Rotenburg, nad rzeką Werrą. Liczy 4 195 mieszkańców (30 czerwca 2012).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.776 sek.