• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szlak przez Wielecki Staw

  Przeczytaj także...
  Płonia (niem. Plöne) – rzeka w północno-zachodniej Polsce o długości 72,6 km; powierzchnia dorzecza wynosi 1171,2 km². Źródła na wysokości ok. 48 m n.p.m. na Pojezierzu Myśliborskim, uchodzi do jeziora Dąbie na wysokości 1 m n.p.m. Średni spadek 0,6‰, średni przepływ przy ujściu 4,5 m³/s. Maksymalna rozpiętość wahań stanów wody w dolnym biegu rzeki wynosi ok. 1,5 m.Daglezja zielona, jedlica zielona, jedlica Douglasa, jedlica Menziesa, (Pseudotsuga menziesii Carriere) – gatunek drzewa z rodziny sosnowatych. Występuje w zachodniej części Ameryki Północnej. Gatunek geograficznie dzielony jest na dwa podgatunki P. menziesii subsp. menziesii i P. menziesii subsp. glauca. W Polsce jest gatunkiem introdukowanym. Opis dotyczy podstawowego podgatunku subsp. menziesii, subsp. glauca (jedlica sina) odróżnia się pokrojem, igłami i szyszkami.
  Pomnik przyrody – prawnie chroniony twór przyrody, szczególnie cenny ze względów naukowych, zabytkowych, kulturowych i innych.

  szlak turystyczny czarny Szlak przez Wielecki Staw – czarny znakowany szlak turystyczny, w województwie zachodniopomorskim, na południowo-wschodnim pograniczu Szczecina i gminy Stare Czarnowo.

  Krótki spacerowy szlak łącznikowy, o długości 6,0 km, na północno-wschodnim skraju Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”. Szlak w dolinie Płoni, obchodzi Wielecki Staw, leżący w systemie sztucznych zbiorników na dawnym terenie cystersów z Kołbacza.

  Przebieg szlaku[ | edytuj kod]

  Kilometraż podano dla obu kierunków marszu:

  Szczeciński Park Krajobrazowy "Puszcza Bukowa" - utworzony 4 listopada 1981, o powierzchni 20 938 ha (w tym otulina 11 842 ha), w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w większości w gminie Stare Czarnowo, częściowo w granicach miasta Szczecina i gminy Gryfino. Położony w lasach Puszczy Bukowej na Wzgórzach Bukowych. Administracja parku mieści się w Gryfinie.Jezierzyce (do 1945 niem. Jeseritz) – część miasta Szczecina na osiedlu Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce, w odległości ok. 20 km od centrum Szczecina.
 • 0,0 km – 6,0 km - Szczecin-Śmierdnica (pętla autobusowa), ul. Pyrzycka - ul. Zadumana:
 • Szlak dolacz.svg szlak turystyczny niebieski Szlak im. Stanisława Grońskiego – odchodzi
 • Szlak start.svg szlak turystyczny żółty Szlak Buczynowych Wąwozów – odchodzi
 • 1,7 km – 4,3 km - Szczecin-Sosnówko, ul. Dobropole (pomnikowa daglezja zielona)
 • 3,6 km – 2,4 km - Wielecki Staw – południowo-wschodni brzeg
 • 4,4 km – 1,6 km - przejście na drugą stronę drogi krajowej nr 3
 • 5,7 km – 0,3 km - Szczecin-Jezierzyce (pętla autobusowa), ul. Mostowa - ul. Topolowa
 • Szlak dolacz.svg szlak turystyczny niebieski Szlak im. Stanisława Grońskiego
 • 6,0 km – 0,0 km - Szczecin-Jezierzyce, ul. Relaksowa
 • szlak turystyczny niebieski Szlak im. Stanisława Grońskiego – odchodzi
 • Przebieg szlaku zweryfikowany według danych z roku 2007.

  Droga krajowa nr 3 – droga krajowa w zachodniej części Polski o długości 504 km przebiegająca południkowo przez województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie. Stanowi polską część międzynarodowej trasy E65 z Malmö w Szwecji do miejscowości Chaniá na Krecie.Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

  0,1 km na północny wschód od końca szlaku w Szczecinie-Jezierzycach, ul. Gościnną prowadzi znakowany czerwony turystyczny Szlak Rekowski.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Antoni Adamczak: Szlaki turystyczne województwa szczecińskiego. Informator. Szczecin: Centralny Ośrodek Informacji Turystycznej. Oddział w Szczecinie, 1994, s. 28.
  2. Antoni Adamczak, Bogdan Kucharski: Okolice Szczecina. Warszawa: PTTK „Kraj”, 2000, s. 68, seria: Na szlaku. ISBN 83-7005-424-2.
  3. Szczecin, Police, plany miast w skali 1: 25 000. Warszawa: PPWK, 2007. ISBN 83-7329-890-8.
  Śmierdnica – część miasta Szczecina w osiedlu Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce, położona nad rzeką Płonią. Do 1972 roku samodzielna wieś. W latach 1945-54 siedziba gminy Śmierdnica.Wielecki Staw (niem. Wendsche See, Windsche See; po 1870 roku: Winschel See) – sztucznie zbudowany zbiornik, o powierzchni 2,65 ha, w gminie Stare Czarnowo, na pograniczu południowo-wschodniego Szczecina, w bliskim sąsiedztwie sztucznych zbiorników na Płoni: Staw Klasztorny i Staw Cysterski.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Województwo zachodniopomorskie – województwo położone w północno-zachodniej części Polski, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Graniczy na wschodzie z województwem pomorskim, na południu z województwami: wielkopolskim i lubuskim, a na zachodzie z niemieckimi krajami związkowymi: Brandenburgią i Meklemburgią-Pomorzem Przednim. Zajmuje obszar 22 892,48 km². Według danych z 31 grudnia 2011 r. miało 1,72 mln mieszkańców. Siedzibą władz województwa jest Szczecin.
  Stare Czarnowo – gmina wiejska w województwie zachodniopomorskim, w północno-wschodniej części powiatu gryfińskiego. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie szczecińskim.
  Pikietaż (kilometraż, kilometracja) – określenie miejsca na drodze lub linii kolejowej poprzez podanie odległości od jej początku. Odległość tę na ogół podaje się z dokładnością do 1 metra w formacie (km) xx+yyy lub xx,yyy (km), gdzie:
  Opactwo cystersów w Kołbaczu – zespół klasztorny pocysterski, XIII-XVI w., w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w gminie Stare Czarnowo, we wsi Kołbacz nad Płonią.
  Szczecin (niem. Stettin, szw. Stettin, łac. Sedinum lub Stetinum – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski. Centrum aglomeracji szczecińskiej. Według danych z 30 czerwca 2012 roku miasto miało 409 211 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.