• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szlak Rekreacyjny Rzeki Pilicy

  Przeczytaj także...
  Przedbórz – miasto w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim, położone na Wyżynie Przedborskiej nad rzeką Pilicą. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Przedbórz.Rączki – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie włoszczowskim, w gminie Kluczewsko. Przez Rączki przebiega droga wojewódzka nr 742.
  Przedborski Park Krajobrazowy – park krajobrazowy, utworzony w maju 1988 r. na granicy ówczesnego województwa piotrkowskiego i kieleckiego. Obecnie na terenie województwa świętokrzyskiego i łódzkiego. Rozpościera się od doliny Czarnej Włoszczowskiej na południu po północną część Pasma Przedborsko-Małogoskiego. Wraz z Spalskim Parkiem Krajobrazowym i Sulejowskim Parkiem Krajobrazowym należy do Zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych.

  szlak turystyczny niebieski Szlak Rekreacyjny Rzeki Pilicy – pieszy szlak w rejonie środkowego odcinka Pilicy o długości 122 km.

  Piotrków Trybunalski – miasto na prawach powiatu w centralnej Polsce, położone na zachodzie Równiny Piotrkowskiej. Drugie pod względem wielkości miasto w województwie łódzkim i 47. w Polsce. Był miastem królewskim.Tresta – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Tomaszów Mazowiecki. Około 11 km od Tomaszowa Mazowieckiego.

  Przebieg[ | edytuj kod]

  Piotrków TrybunalskiBarkowiceBronisławówSwolszewiceBorki – zapora na Pilicy – SmardzewiceTrestaZarzęcinSulejówTaraskaSzarbskoDąbrówkaDiabla GóraWacławówSkotnikiFaliszewTarasPrzedbórz – Biały Brzeg – okolice wsi RączkiKrzętów

  Sulejów – miasto w powiecie piotrkowskim, województwie łódzkim, siedziba gminy Sulejów, nad rzeką Pilicą i Radońką. Według danych z 31 grudnia 2008 r. miasto liczyło 6332 mieszkańców. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. piotrkowskiego. Po zbudowaniu w latach 1969–1973 tamy na Pilicy w Smardzewicach (w pobliżu Tomaszowa Mazowieckiego) i spiętrzeniu rzeki, w pobliżu miasta powstał Zalew Sulejowski. Był miastem królewskim.Smardzewice – wieś w Polsce położone w województwie łódzkim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Tomaszów Mazowiecki nad Zalewem Sulejowskim. W okolicy położony jest Ośrodek Hodowli Żubrów znajdujący się pod zarządem Kampinoskiego Parku Narodowego. Znane jest także Sanktuarium św. Anny oraz miejsce jej objawienia (ulica Wesoła, koło „sadzawki” - niedaleko kaplicy). W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa piotrkowskiego, zaś przed 1975 do województwa kieleckiego.

  Atrakcje krajoznawcze[ | edytuj kod]

 • Zabytki w miejscowościach
  1. Piotrków Trybunalski
  2. Sulejów
  3. Skotniki
  4. Przedbórz
 • Przyroda
  1. Pilica i Jezioro Sulejowskie
  2. Diabla Góra koło Skotnik
  3. Sulejowski Park Krajobrazowy
  4. okolice Przedborskiego Parku Krajobrazowego
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • http://szlaki.pttk.pl/lodzkie/012.html#pilica
 • Zalew Sulejowski (Zbiornik Sulejowski, Jezioro Sulejowskie) – sztucznie utworzony zbiornik wodny położony w województwie łódzkim, w powiatach piotrkowskim, opoczyńskim i tomaszowskim, na terenie gmin: Mniszków, Sulejów, Tomaszów Mazowiecki i Wolbórz.Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.
  Warto wiedzieć że... beta

  Taraska – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim, w gminie Aleksandrów. Wieś znajduje się w granicach Sulejowskiego Parku Krajobrazowego.
  Sulejowski Park Krajobrazowy – park krajobrazowy położony w województwie łódzkim, utworzony w październiku 1994. Powierzchnia parku wynosi 17 444 ha, jego otulina obejmuje 38 927 ha. Park znajduje się w środkowej części doliny Pilicy (od Skotnik i Łęgu Ręczyńskiego na południu po Smardzewice i Swolszewice Małe koło Tomaszowa Mazowieckiego na północy). Na Równinie Piotrkowskiej obejmuje teren do rejonu granicy Piotrkowa Trybunalskiego. Leży na terenie gmin: Ręczno, Aleksandrów, Tomaszów Mazowiecki, Sulejów, Wolbórz, Mniszków. Pewne części parku znajdują się również w Piotrkowie Trybunalskim.
  Diabla Góra - wzniesienie na Wzgórzach Opoczyńskich w województwie łódzkim, powiat opoczyński, gmina Żarnów o wysokości 285 m n.p.m. które jest najwyżej położonym miejscem w powiecie opoczyńskim. Znajduje się ono w dużym kompleksie leśnym będącym częściowo rezerwatem przyrody (Rezerwat przyrody Diabla Góra). Miało tam miejsce wiele potyczek oddziałów partyzanckich w czasie powstania styczniowego 1863 r. i w okresie II wojny światowej. Znajduje się tam pomnik w okolicy którego odbywają się nabożeństwa i spotkania kombatantów upamiętniające toczone tam walki.
  Pilica – rzeka w południowej i centralnej Polsce, najdłuższy lewy dopływ Wisły. Długość rzeki wynosi 319 km, a powierzchnia dorzecza 8341 km². Płynie przez Wyżynę Krakowsko-Częstochowską, Niziny Środkowopolskie oraz Nizinę Środkowomazowiecką i wpada do Wisły w okolicach wsi Ostrówek, w regionie geograficznym zwanym Doliną Środkowej Wisły.
  Skotniki – wieś w Polsce położona nad rzeką Pilicą na Wyżynie Przedborskiej w województwie łódzkim, w powiecie piotrkowskim, w gminie Aleksandrów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.69 sek.