Ulica Szlak Bursztynowy w Kaliszu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Szlak Bursztynowy w Kaliszu)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}

Ulica Szlak Bursztynowy (Trasa Bursztynowa) – ulica w Kaliszu o długości 3,25 km, jedna z głównych arterii miasta, stanowiąca obwodnicę śródmiejską. Zaczyna się przy ulicy Górnośląskiej, a kończy przy ulicy Łódzkiej.

Dopuszczalna masa całkowita (dmc.) – według kodeksu drogowego największa, określona właściwymi warunkami technicznymi, masa pojazdu, obciążonego osobami i ładunkiem, dopuszczonego do poruszania się po drodze.Rondo (skrzyżowanie z ruchem okrężnym) – jest skrzyżowaniem z przeszkodą w postaci wyspy środkowej i jezdnią wokół wyspy, na którym pojazdy zobowiązane są objeżdżać wyspę środkową w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara w krajach o ruchu prawostronnym lub w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara w krajach o ruchu lewostronnym. Są odstępstwa dotyczące minirond, gdzie długie pojazdy mogą przejeżdżać przez przejezdną wyspę.

Na odcinku Górnośląska–Częstochowska dwujezdniowa z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku.

Historia[ | edytuj kod]

Budowa trasy w październiku 2010

Koncepcja południowej obwodnicy Kalisza pojawiła się po raz pierwszy w niemieckim dokumencie planistycznym z 1940. W 1957 trasa ta, pod nazwą Arteria Południowa, określona została jako jedna z najważniejszych dla ruchu tranzytowego. Jej przebieg był utrzymywany i aktualizowany w kolejnych opracowaniach w 1961, 1971, 1985 i 1991. Ostateczny korytarz trasy został ustalony w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Kalisza z 1998.

Ulica Częstochowska – ulica w Kaliszu przebiegająca przez dzielnice Śródmieście, Czaszki, Rypinek i Zagorzynek. Pod względem długości mieści się na czwartym miejscu najdłuższych ulic miasta. Jest fragmentem drogi wojewódzkiej nr 450.Kalisz (gr. Καλισία, łac. Calisia, jid. קאַליש) – miasto na prawach powiatu w środkowo-zachodniej Polsce, położone na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Prosną, u ujścia Swędrni; historyczna stolica Wielkopolski, stolica Kaliskiego, drugi co do wielkości ośrodek województwa wielkopolskiego, siedziba powiatu kaliskiego, główny ośrodek aglomeracji kalisko-ostrowskiej i Kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego; stolica diecezji kaliskiej.

Pierwsze prace nad odcinkiem łączącym ulice Częstochowską i Łódzką o długości 1,3 km rozpoczęły się w 1999; do 2003 powstały mosty na Swędrni (Bursztynowy) i Prośnie (św. Wojciecha). Właściwa budowa trasy, biegnącej w większości po nasypie, nastąpiła w latach 2004–2005, a otwarcie odbyło się 16 września 2005. Na obu końcach tego odcinka ustawiono znaki z mapą szlaku bursztynowego.

Prosna – rzeka w środkowej Polsce, w dorzeczu Odry, lewy dopływ Warty; długość: 216,8 km, powierzchnia dorzecza: 4 924,7 km², różnica wysokości między źródłem a ujściem: ~190 m.Swędrnia – rzeka mająca swe źródło w Lipiczu Oleandrach w gminie Goszczanów (powiat sieradzki). Jest prawym dopływem Prosny i wpada do niej w granicach administracyjnych Kalisza.

Od grudnia 2007 do września 2008 wykonano 200-metrowy, dwujezdniowy odcinek od ul. Górnośląskiej do ul. Dworcowej wraz z przebudową fragmentów ww. ulic. Ostatni etap budowy (od ul. Dworcowej do ul. Częstochowskiej) rozpoczął się pod koniec 2009. Trasa pobiegła m.in. po skarpie nad Parkiem Przyjaźni, którą wzmocniono za pomocą pali wypełnionych żwirem. Powstały trzy ronda, na których ustawiono rzeźby autorstwa Roberta Sobocińskiego, ostatecznie pozostała tylko jedna z nich („Kosmogonia Ptolemeusza” na rondzie Klaudiusza Ptolemeusza). Uroczyste oddanie drogi do użytku nastąpiło w dniach 13–14 listopada 2010. Na odcinku tym wprowadzono zakaz wjazdu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 15 ton.

Obwodnica – droga prowadząca wokół miasta, dzielnicy, centrum lub śródmieścia umożliwiająca pojazdom ominięcie pewnego obszaru miejskiego i odciążenie jego ulic z tranzytowego ruchu międzymiastowego, międzydzielnicowego lub międzyosiedlowego.Herb Kalisza - obecnie obowiązujący herb miasta został zatwierdzony przez Radę Miejską w październiku 1990 roku. Ściśle nawiązuje do pierwowzoru z XIV wieku.

Komunikacja miejska[ | edytuj kod]

Przy ulicy znajduje się 10 przystanków autobusowych, z czego dwa nie są użytkowane.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Uchwała Nr LV/734/2010 Rady Miejskiej Kalisza z dnia 30 września 2010 roku. bip.kalisz.pl, 2010-09-30. [dostęp 2018-07-01].
  2. Kalisia Nowa nr 10-11-12/2010. kalisz.pl. [dostęp 2018-09-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-06-22)].
  3. Alfred Kaczmarek: Dzieje kaliskich ulic. Kalisz: Towarzystwo Miłośników Kalisza, 2002, s. 151. ISBN 83-918428-0-0.
  4. II odcinek Trasy Bursztynowej. inwestycje.kalisz.pl. [dostęp 2018-09-29].
  5. Bursztynowa jak w tunelu. zyciekalisza.pl. [dostęp 2018-07-01].
  6. Gdzie zniknęły rzeźby z kaliskich rond?. faktykaliskie.pl, 2016-07-22. [dostęp 2018-07-01].
  7. Z pozwoleniami na trasie. rc.fm, 2012-03-16. [dostęp 2018-07-01].
  8. Kalisz KLA – Rozkład jazdy. rozklad.com. [dostęp 2018-09-29].
Warto wiedzieć że... beta

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Pal – element składowy fundamentu palowego. Element konstrukcyjny pogrążany lub formowany w gruncie w celu przeniesienia obciążeń na głębiej zalegające, nośne warstwy podłoża gruntowego.
Przystanek autobusowy – element infrastruktury punktowej systemu transportu zbiorowego. Jest to wyznaczone miejsce oczekiwania przez pasażerów oraz zatrzymania i postoju autobusu w celu umożliwienia pasażerom wejścia/opuszczenia pojazdu.
Most św. Wojciecha – most drogowy na Prośnie w Kaliszu w ciągu Szlaku Bursztynowego (Trasy Bursztynowej) i drogi wojewódzkiej nr 450. Łączy on dzielnice Czaszki i Rajsków. Wybudowany został w latach 2002–2003, a oddany do użytku 16 września 2005 wraz z pierwszym odcinkiem Szlaku Bursztynowego.
Ulica Łódzka – jedna z najważniejszych i najruchliwszych ulic Kalisza. Ma około 4,7 km długości dzięki czemu plasuje się na trzecim miejscu pod względem najdłuższych ulic miasta. Jest częścią drogi krajowej nr 12. W pobliżu fabryki Winiary znajduje się podstrefa Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (SUiKZP), najczęściej określane w skrócie jako studium uwarunkowań lub studium - dokument sporządzany dla całego obszaru gminy, określający w sposób ogólny politykę przestrzenną i lokalne zasady zagospodarowania.

Reklama