• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szkoła Muzyczna w Rybniku

  Przeczytaj także...
  Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu – państwowa szkoła wyższa artystyczna powstała w 1920 roku. Ulokowana jest przy ul. Święty Marcin 87 w dawnym Domu Ewangelickim - Evangelisches Vereinhaus, zaprojektowanym w latach 1907-1908 przez architekta Johannesa z Charlottenburga.Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego – instytucja kulturalna działająca w Katowicach, założona w 1945 roku.
  Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (UMFC, daw. Akademia Muzyczna im. Fryderyka Chopina w Warszawie, PWSM w Warszawie, Konserwatorium Muzyczne w Warszawie) – najstarsza i największa uczelnia muzyczna w Polsce, a także jedna z najstarszych w Europie. Mieści się w Warszawie. Jako jedyna w Polsce posiada status uniwersytetu przymiotnikowego, ponieważ posiada zdolność nadawania stopnia doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o sztuce oraz doktora sztuk muzycznych w pięciu dyscyplinach. Posiada także uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego sztuk muzycznych w zakresie dyrygentury, kompozycji i teorii muzyki, instrumentalistyki i wokalistyki.

  Państwowa Szkoła Muzyczna im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybnikuszkoła muzyczna I i II stopnia w Rybniku kształcąca w trybie popołudniowym. Założona w 1933 roku przez Karola i Antoniego Szafranków, jest jedną z najstarszych szkół artystycznych na Śląsku.

  Uniwersytet Jagielloński (historyczne nazwy: Akademia Krakowska, Szkoła Główna Koronna, Szkoła Główna Krakowska, Uniwersytet Krakowski; łac. Universitas Jagellonica Cracoviensis) – najstarsza polska szkoła wyższa, jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie, mieszczący się w Krakowie.Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia powstała w 1935 r. w Warszawie jako Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Zespół utworzył i prowadził do 1939 r. Grzegorz Fitelberg. Po wojnie, w marcu 1945 r. orkiestra została reaktywowana w Katowicach przez Witolda Rowickiego. W roku 1947 dyrekcję artystyczną objął ponownie Grzegorz Fitelberg. Po jego śmierci w 1953 roku Zespołem kierowali kolejno Jan Krenz, Bohdan Wodiczko, Kazimierz Kord, Tadeusz Strugała, Jerzy Maksymiuk, Stanisław Wisłocki, Jacek Kaspszyk, Antoni Wit. We wrześniu 2000 r. dyrektorem naczelnym i programowym została Joanna Wnuk-Nazarowa. W latach 2001-2007 funkcję dyrektora artystycznego pełnił Gabriel Chmura, od stycznia 2009 stanowisko dyrektora muzycznego objął Jacek Kaspszyk a II dyrygentem został Michał Klauza. Tytuł pierwszego dyrygenta gościnnego NOSPR przyjął Stanisław Skrowaczewski, dyrygenta honorowego – Jan Krenz, opiekę artystyczną sprawuje Jerzy Semkow. 30 sierpnia 2012 r. funkcję dyrektora artystycznego i I dyrygenta NOSPR objął Alexander Liebreich. Od 2005 roku NOSPR jest organizatorem biennale Festiwal Prawykonań – Polska Muzyka Najnowsza.

  Historia[]

  Szkoła rozpoczęła swoją działalność 1 września 1933 roku. Jej założycielom, Karolowi i Antoniemu Szafrankom, absolwentom szkół i konserwatoriów muzycznych m.in. w Poznaniu i Berlinie, udało się zgromadzić nadzwyczajne, jak na tamte czasy, grono nauczycieli, oraz rzadką wówczas aparaturę nagrywającą. Wśród pierwszych pedagogów znaleźli się muzycy o najwyższych kwalifikacjach: Józefa Bula (muzykolog, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego), Józef Salacz (absolwent praskiego Konserwatorium, skrzypek WOSPR), Konstanty Borzyk (wiolonczelista, również członek WOSPR), Czesław Przystaś (teoretyk muzyki, wykładowca PWSM w Katowicach). Rozwój szkoły przerwała wojna, gdy Niemcy skonfiskowali majątek szkoły, a założycielom zakazano działalności pedagogicznej.

  Jan Szyrocki (ur. 29 grudnia 1931 w Łaziskach Rybnickich, zm. 9 kwietnia 2003 w Szczecinie) – polski muzyk i inżynier i nauczyciel akademicki; założyciel oraz – w latach 1952–2003 – dyrygent i dyrektor artystyczny Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej.Uniwersytet Śląski w Katowicach – polski uniwersytet w Katowicach; powstał 8 czerwca 1968 roku jako dziewiąta tego typu placówka w kraju.

  Powtórne otwarcie szkoły nastąpiło już w 1945, a w rok później na dawne stanowiska powrócili bracia Szafrankowie. W 1948 r. ich uczniowie wystąpili na koncercie w Filharmonii Śląskiej. W 1952 szkoła została upaństwowiona, otrzymała także budynek przy ul. Piecka (obecnie Piłsudskiego) 33, który zajmowała do roku 2003.

  Henryk Mikołaj Marek Górecki (ur. 6 grudnia 1933 w Czernicy, zm. 12 listopada 2010 w Katowicach) – polski kompozytor współczesnej muzyki poważnej. Profesor i rektor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach, wychowawca i pedagog muzyczny. Kawaler Orderu Orła Białego.Czesław Freund (ur. 20 marca 1947 w Szczepanowie, zm. 13 września 2013) – polski dyrygent i chórmistrz, profesor sztuk muzycznych.

  13 października 2003 przeniosła swą działalność do gmachu dawnego szpitala. Remont połączony z adaptacją budynku przy ul. Powstańców Śląskich 27 na potrzeby szkoły muzycznej trwał od lutego 2001 do września 2003 roku. Jego koszt wyniósł dwanaście milionów złotych. Obecnie placówka dysponuje powierzchnią 4525 metrów kwadratowych, ponad pięćdziesięcioma salami dydaktycznymi, salą koncertową oraz salą kameralną. Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez specjalną platformę oraz dwie windy.

  Jacek Meira (Niedziela) (ur. 18 stycznia 1961 w Rybniku) – polski muzyk i kompozytor jazzowy oraz wykładowca. Gra na kontrabasie.Karol Szafranek (ur. 14 grudnia 1904, zm. 29 lipca 1997) – polski pianista i pedagog, organizator szkolnictwa muzycznego.

  Znani absolwenci[]

 • Henryk Mikołaj Górecki, kompozytor, dr h.c. mult.
 • Jan Wincenty Hawel, dyrygent i kompozytor, prof. Akademii Muzycznej w Katowicach
 • Piotr Paleczny, pianista, prof. Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie
 • Jan Szyrocki, dyrygent chóralny, prof. Akademii Muzycznej w Poznaniu
 • Czesław Freund, dyrygent chóralny, prof. Akademii Muzycznej w Katowicach
 • Bogdan Gola, dyrygent, prof. Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie
 • Wiesław Szlachta, pianista i pedagog, prof. Chapelle Musicale Reine Elisabeth w Brukseli
 • Maria Warchoł-Sobiesiak, pianistka, prof. Uniwersytetu Śląskiego
 • Jacek Niedziela, muzyk jazzowy, prof. Akademii Muzycznej w Katowicach
 • Adam Makowicz, pianista jazzowy.
 • Lothar Dziwoki, muzyk jazzowy.
 • Ze szkołą była także związana Lidia Grychtołówna, pianistka i profesor Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji.

  Piotr Paleczny (ur. 10 maja 1946 w Rybniku) – polski pianista; laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych: w Sofii (1968), Monachium (1969),Trzecia Nagroda Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (1970) oraz konkursów w Plewen (1971) i Bordeaux (1972).Lothar Dziwoki (ur. 12 lipca 1942 w Radlinie) − polski muzyk jazzowy, puzonista, aranżer, wokalista i dyrygent oraz wykładowca na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

  Linki zewnętrzne[]

 • Historia szkoły
 • Ci, którzy rozsławili Rybnik • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – najstarsza wyższa uczelnia działająca na Górnym Śląsku.
  Uniwersytet Johanna Gutenberga w Moguncji (Johannes Gutenberg-Universität Mainz) jest jednym z najstarszych i największych uniwersytetów w Niemczech. Założony w roku 1477 przez arcybiskupa mogunckiego Teodoryka z Isenburga. Oferował naukę teologii, medycyny, prawa kościelnego, prawa rzymskiego oraz gramatyki, retoryki, dialektyki, arytmetyki, geometrii, astronomii i muzyki. Studiowało na nim wówczas około 200 studentów.
  Rybnik – miasto na prawach powiatu położone w południowej Polsce, w województwie śląskim. Największy ośrodek centralny aglomeracji rybnickiej i Rybnickiego Okręgu Węglowego. Historycznie leży na Górnym Śląsku.
  Adam Makowicz (ur. 18 sierpnia 1940 w Gnojniku na tzw. Zaolziu, Protektorat Czech i Moraw) – polski pianista jazzowy. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. Braci Szafranków w Rybniku.
  Jan Wincenty Hawel (ur. 10 lipca 1936 w Pszowie koło Wodzisławia Śląskiego) − polski kompozytor, dyrygent i pedagog.

  Reklama