• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szklary - województwo opolskie

  Przeczytaj także...
  Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) – narodowa instytucja kultury podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa poprzez gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o zabytkach, wyznaczanie standardów ich ochrony i konserwacji oraz kształtowanie świadomości społecznej celem zachowania dziedzictwa kulturowego Polski dla przyszłych pokoleń. Instytut wydaje kwartalnik „Ochrona Zabytków”.Henryków (niem. Heinrichau) - wieś w Polsce, na Śląsku (Dolny Śląsk), położona w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, w gminie Ziębice.
  Szklary Górne – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie lubińskim, w gminie Lubin. Czwarta największa miejscowość w gminie pod względem ludności.

  Szklary (niem. Gläsendorf) – wieś w Polsce położona w województwie opolskim, w powiecie nyskim, w gminie Kamiennik.

  W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie opolskim.

  Obok miejscowości płynie niewielka rzeka Krynka, dopływ Oławy.

  Żeleźnik (niem. Eisenberg) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie strzelińskim, w gminie Strzelin. W latach 1975−1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wrocławskiego.Głowaczów – przysiółek w Polsce położony w województwie dolnośląskim, w powiecie strzelińskim, w gminie Przeworno.

  Zabytki[]

  Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są:

 • kościół par. pw. św. Michała Archanioła, z l. 1752-1765
 • młyn wodny, ob. dom nr 82, murowano-szachulcowy, z poł. XIX w.
 • Szlaki turystyczne[]

  szlak turystyczny zielony Henryków - Skalice - Skalickie Skałki - Skrzyżowanie nad Zuzanką - Bożnowice - Ostrężna - Miłocice - Gromnik - Jegłowa - Żeleźnik - Wawrzyszów - Grodków - Żarów - Starowice Dolne - Strzegów - Rogów - Samborowice - Szklary - Leśniczówka Wilemowice - Biskupi Las - Dębowiec - Ziębice

  Krynka (niem. Kryhn, Kernbach) – niewielka rzeka w województwach dolnośląskim i opolskim o długości ok. 36 km; prawy dopływ Oławy, okrąża Wzgórza Strzelińskie od wschodu. Wypływa w okolicach wsi Goworowice i, płynąc na północ, mija miejscowości: Kamiennik, Szklary, Sarby, Przeworno, Karszówek, Muchowiec. Do Oławy wpada poniżej Strzelina, naprzeciwko wsi Krzepice.Gmina Kamiennik – gmina wiejska w województwie opolskim, w powiecie nyskim na Wysoczyźnie Nyskiej. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie opolskim.

  Parafia[]

  Kościół parafialny wzmiankowany w Liber fundationis z ok. 1305 r. Obecny zbudowany w latach 1752-66, wyposażony w latach 1777-86, późnobarokowy z licznymi zabytkami z XVIII w., do 1810 r. należał do biskupów wrocławskich. Częściowo zniszczony w 1945 r. Kościół filialny w Sarbach przejęty został po wojnie jako opuszczony, poprotestancki. Po umieszczeniu w nim przywiezionego ze Wschodu obrazu Matki Boskiej (malowanego na desce) został poświęcony z tytułem Narodzenia NMP. Parafia obejmuje: Szklary, Głowaczów, Jagielnica, Jagielno, Mokrzyce, Samborowice, Sarby, Sarby Górne, Wieliczna, Wieliszów.

  Jagielno (niem. Deutsch Jägel) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie strzelińskim, w gminie Przeworno.Powiat nyski - powiat w Polsce (województwo opolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Nysa.

  Zobacz też[]

 • Szklary
 • Szklary Dolne
 • Szklary Górne
 • Przypisy

  1. GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.. [dostęp 2016-09-23].
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych - Poczta Polska. „Spis numerów adresowych”, 2013. Warszawa: Poczta Polska S.A.. 
  3. Landkreis Grottkau
  4. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz. U. z 2013 r. poz. 200)
  5. Rejestr zabytków nieruchomych woj. opolskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 22.12.2012]. s. 63.
  6. Informacje zawarte na stronie PTTK Strzelin; dostęp: 1.08.2015
  7. Parafialnastrona.pl, Obszar i statystyka - Parafia św. Michała Archanioła w Szklarach, www.szklary.parafialnastrona.pl [dostęp 2016-03-03].

  Bibliografia[]

 • Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie. Przedgórze Paczkowskie. Słownik Geografii Turystycznej Sudetów, tom 21 N-Ż, pod red. M. Staffy. Wrocław: Wydawnictwo I-BIS, 2008, s. 390-395.
 • Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Matka Boża (skr. MB), Theotokos (gr. Θεοτόκος), pot. Matka Boska, Boża Rodzicielka, Bogurodzica a. Bogarodzica – jeden z dwóch (obok „Najświętsza Maryja Panna”) oficjalnych tytułów Marii z Nazaretu, matki Jezusa, używany m.in. w Kościele katolickim i Kościołach prawosławnych (cs. Boharodzica). W wersji współczesnej tytuł ten brzmiałby Matka Boga.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Samborowice (niem. Polnisch Tschammendorf, od 1922 Alttschammendorf) – osada w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie strzelińskim, w gminie Przeworno.
  Wieliszów – przysiółek w Polsce położony w województwie dolnośląskim, w powiecie strzelińskim, w gminie Przeworno.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Jagielnica (niem. Polnisch Jägel, od 1922 Altjägel) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie strzelińskim, w gminie Przeworno.
  Skrzyżowanie nad Zuzanką – skrzyżowanie dróg w południowej części Wzgórz Strzelińskich (jedną z nich jest Średnia Droga), nad potokiem Zuzanka. Na skrzyżowaniu znajduje się węzeł szlaków turystycznych.
  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.