• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szkarpawa

  Przeczytaj także...
  Głowa Gdańska (niem. Danziger Haupt) – miejsce rozwidlenia się Wisły na dwa ramiona: Wisłę gdańską - Martwa Wisła i elbląską - Szkarpawa, w pobliżu wsi Drewnica. W XVII wieku ważny posterunek obronny Gdańska. Była oddalona od centrum Gdańska o ok. 20 km. Forteca odegrała pewną rolę podczas wojen polsko-szwedzkich, gdzie jednak bardziej przysłużyła się atakującym Szwedom, niż obrońcom, dlatego pod koniec XVII wieku zdecydowano o jej likwidacji.Elbląg (łac. Elbinga, Elbingus, niem. Elbing, prus. Elbings, rus. Эльблонг) – miasto na prawach powiatu w województwie warmińsko-mazurskim, siedziba władz powiatu elbląskiego i gminy wiejskiej Elbląg, ale miasto nie wchodzi w ich skład, stanowiąc odrębną jednostkę samorządu terytorialnego. Od 1992 stolica diecezji elbląskiej. Najstarsze miasto w województwie, jedno z najstarszych w Polsce (rok założenia 1237, prawa miejskie 1246). Miasto posiadało prawo do czynnego uczestnictwie w akcie wyboru króla. Także najniżej położone miasto w Polsce. Leży u ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego. Według danych z 30 czerwca 2012 r. ma 123 977 mieszkańców.
  Osłonka (niem. Grenzdorf) – wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Nowy Dwór Gdański na obszarze Żuław Wiślanych nad Szkarpawą. Wieś wchodzi w skład sołectwa Marzęcino.

  Szkarpawarzeka będąca kiedyś jednym z ramion ujściowych Wisły, teraz oddzielona od niej śluzą Gdańska Głowa i praktycznie pozbawiona prądu.

  Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.Wisła Królewiecka – ramię ujściowe Szkarpawy o długości 11,5 km. Do Zalewu Wiślanego uchodzi w pobliżu Kobylej Kępy. Do lat siedemdziesiątych ważna droga wodna, podróżowały po niej jednostki płynące do Królewca. Po latach zdegradowania do roli kanału melioracyjnego na szlaku tym w latach 2006-2007 nastąpiły rewolucyjne zmiany. Przeprowadzono prace pogłębiarskie. Podniesiono do wysokości 15-16 metrów linie wysokiego napięcia. Naprawiono i uruchomiono mosty zwodzone w Sztutowie i Rybinie, które są otwierane dla jachtów. W 2009 roku w Sztutowie powstała marina „Baltica” – pierwsza na rzece przystań z infrastrukturą dla żeglarzy. Na całym szlaku z Gdańska do Elbląga i na Zalewie Wiślanym w ramach programu Pętla Żuław w latach 2008-2013 jest zaplanowana realizacja wielu inwestycje dla żeglarzy i wodniaków, m.in. budowa przystani, portów, a także podstawowej infrastruktury dla turystów wodnych w okolicy śluz, budowli wodnych.
  Most zwodzony na Szkarpawie w Drewnicy

  Uchodzi do Zalewu Wiślanego dwoma ramionami – właściwą Szkarpawą we wsi Osłonka, niedaleko ujścia Nogatu i odnogą zwaną Wisłą Królewiecką w Kobylej Kępie oddzielającą się od głównego koryta w odległości 16 km od Gdańskiej Głowy). Rzeka na całej długości jest obwałowana i żeglowna, stanowi część drogi wodnej Gdańsk - Elbląg, głębokość toru wodnego wynosi ok. 2,5 m, na niektórych odcinkach jest on oznakowany. Wody Szkarpawy według kryterium bakteriologicznego i fizykochemicznego zaliczane są do wód pozaklasowych. Szkarpawa dawniej nazywana była Wisłą Elbląską.

  Zalew Wiślany (ros. Zalew Kaliningradzki) – zalew słonawowodny, zatoka Morza Bałtyckiego o powierzchni 838 km² (w tym w granicach Polski 328 km²), część Zatoki Gdańskiej odcięta przez Mierzeję Wiślaną.Nogat – rzeka stanowiąca wschodnie ramię ujściowe Wisły, oddzielona od drugiego z ramion, Leniwki, śluzą w Białej Górze, żeglowna na całej długości. Uchodzi licznymi odnogami do Zalewu Wiślanego tworząc niewielką deltę.

  Zobacz też[]

 • Rzeki Polski
 • Linki zewnętrzne[]

 • Locja Szkarpawy dla żeglarzy i wodniaków Piotra Saleckiego [1]
 • Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².Gdańsk (łac. Dantiscum, Dantis, Gedanum, niem. Danzig) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia Motławy do Wisły, nad Zatoką Gdańską, na Pobrzeżu Gdańskim. Centrum kulturalne, naukowe i gospodarcze oraz węzeł komunikacyjny północnej Polski, stolica województwa pomorskiego. Ośrodek gospodarki morskiej z dużym portem handlowym.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rzeki Polski to zbiór rzek płynących przez teren Polski, który, biorąc pod uwagę uwarunkowania hydrograficzne, leży w zlewisku trzech mórz:

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.