• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szeregowiec Ryan  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Wietkong, (ang. Vietcong, wiet. Việt Cộng) – nazwa ukuta przez południowowietnamskich polityków i przyjęta przez żołnierzy amerykańskich, a potem przez światowe media, na określenie partyzantów należących w czasie wojny wietnamskiej do Narodowego Frontu Wyzwolenia Wietnamu Południowego (ang. National Front for the Liberation of South Vietnam, wiet. Mặt trận Dân tộc Giải phóng miền Nam Việt Nam).Adam Charles Goldberg (ur. 25 października 1970 w Santa Monica, Kalifornia) – amerykański aktor, reżyser, producent oraz kompozytor. Zazwyczaj obsadzany w filmach jako typowy młody nowojorczyk żydowskiego pochodzenia. Ten wizerunek sparodiował w filmie The Hebrew Hammer (2003).

  Szeregowiec Ryan (ang. Saving Private Ryan) – wyprodukowany w 1998 roku dramat wojenny, opowiadający o wydarzeniach z czasów II wojny światowej. Tłem fabuły jest operacja Overlord, czyli lądowanie aliantów w Normandii w czerwcu 1944 r.

  Spis treści

 • 1 Opis fabuły
 • 2 Obsada
 • 3 Ekipa
 • 4 Nagrody
 • 5 Ciekawostki
 • 6 Zobacz też
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Opis fabuły[]

  6 czerwca 1944 roku, Normandia. Trwało lądowanie wojsk alianckich we Francji. Kapitan John Miller, dowódca kompanii w batalionie rangerów lądującej na odcinku Omaha miał za sobą walki w Afryce Północnej, Sycylii i Włoszech. Nie był zawodowym wojskowym, lecz nauczycielem w liceum. Jedynym jego celem był powrót do żony, którą zostawił w domu.

  Janusz Zygmunt Kamiński (ur. 27 czerwca 1959 w Ziębicach) – operator filmowy i reżyser, dwukrotny laureat Nagrody Akademii Filmowej.Maximilian Carlo "Max" Martini (ur. 11 grudnia 1969 r. w Woodstock, w stanie Nowego Jorku) - amerykański aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, reżyser, scenarzysta i producent filmowy.

  Lądowanie okazało się masakrą. Jedynie kilkunastu żołnierzom udało się przeżyć. Pod ogniem nieprzyjaciela wysadzili zapory blokujące drogę, podpalili schron i zaszli wroga od tyłu. Wtedy możliwe stało się zajęcie plaży i wydm.

  Trzy dni po desancie dowództwo stwierdziło, że z czterech braci Ryanów zginęło trzech, a ostatni został uznany za zaginionego. Jeden poległ na odcinku Omaha, drugi na Utah, trzeci zaś tydzień wcześniej na Nowej Gwinei. Ich matce, od kilku lat wdowie, chciano zaoszczędzić cierpienia i doprowadzić do domu żywego, ostatniego syna, Jamesa.

  No. 74 Sticky bomb (dosłownie "lepka bomba", nazwa oficjalna № 74 ST Grenade) – nazwa ręcznego granatu przeciwpancernego opracowanego przez Brytyjczyków w roku 1940 i używanego przez armie brytyjską i kanadyjską podczas II wojny światowej.Mittlerer Schützenpanzerwagen Sd.Kfz.251 (m.SPW SdKfz.251) – podstawowy półgąsienicowy transporter opancerzony armii niemieckiej w czasie II wojny światowej, na bazie którego budowano też liczne inne pojazdy bojowe. Budowany był w czterech modelach produkcyjnych, od A do D, oraz 22 wersjach, z których podstawową i najliczniejszą stanowił transporter opancerzony Sd.Kfz.251/1.

  Miller otrzymał rozkaz odnalezienia żołnierza i sprowadzenia go na opanowaną plażę. Otrzymał pod rozkazy niewielki oddział i zadanie odnalezienia tytułowego szeregowca. Do grupy dostali się żołnierze z 2. Batalionu Rangerów, którzy na Omaha dostali się na skutek błędu nawigacyjnego (ich pierwotnym celem było Pointe du Hoc), a potem wyróżnili się w służbie. Przydział ten otrzymał także słabo wyszkolony, ale znający języki kapral Upham.

  Czeski Lew (czeski: Český lev) − czeska nagroda filmowa przyznawana za osiągnięcia filmowe i telewizyjne. Nagroda została ufundowana w 1993 roku. Jest to czeski odpowiednik Oscara. W Jury przyznającym nagrody zasiadają członkowie Czeskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej (CFTA). Początkowo nagrody były przyznawane produkcjom filmowym i telewizyjnym, jednak w 2004 roku powstała siostrzana nagroda Elsa przyznająca nagrody tylko za produkcje telewizyjne.Film dramatyczny – gatunek filmowy zawierający najczęściej utwory o charakterze fabularnym, rzadziej także dokumentalnym, których struktura ma za zadanie poruszyć emocje widza. Akcja filmu skupia się wokół głównego konfliktu. W zależności od typu konfliktu i problematyki występują różne odmiany gatunku.

  Żołnierze dotarli po kilku godzinach do wioski, o którą walczyli już alianci. Chwilę po przekroczeniu rogatek miejscowości zginął pierwszy członek grupy, Adrian Caparzo, zabity przez niemieckiego strzelca wyborowego Wolfganga Gottberga, który chwilę później sam poległ z ręki Jacksona. Potem, po oczyszczeniu całego miasta z Niemców, Rangerzy odnaleźli Jamesa Ryana. Okazało się jednak, że to zupełnie inny człowiek, którego z poszukiwanym Ryanem łączy tylko pierwsze imię i nazwisko.

  Edward Burns (ur. 29 stycznia 1968 w Woodside, hrabstwo Queens, stan Nowy Jork) - amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy.Amunicja – ogół rakiet, nabojów artyleryjskich, min, bomb lotniczych, torped, bomb głębinowych, granatów ręcznych oraz naboje do broni strzeleckiej.

  Żołnierze postanowili spędzić noc w kościele. Tam bardzo krytycznie wyrażali się o wysokich rangą oficerach i zwierzali się z dotychczasowej służby.

  Nad ranem grupa ponownie wyruszyła na poszukiwania i dotarła do amerykańskiego obozu. Tam zostawili jednego ze swoich kolegów, Pratta, który został ranny. Dowiedzieli się także od przygłuchego żołnierza, gdzie prawdopodobnie jest Ryan.

  Oddział udał się w stronę wioski, w której miał walczyć szukany szeregowiec. Natknęli się na niemiecką stację radiolokacyjną chronioną przez karabin maszynowy MG 42. Podczas akcji uciszenia kaemu zginął kolejny członek grupy - Wade. Amerykanie zabili zaś granatem dwóch Niemców i wzięli do niewoli trzeciego. Miller po przesłuchaniu chciał go rozstrzelać, jednak uratował go Upham. Po kłótni z kapitanem, podczas której o mało nie zginął z ręki rozwścieczonego dowódcy, udało mu się wywalczyć kompromis – puścić Niemca z zawiązanymi oczami i kazać mu przebyć tysiąc kroków. To wydarzenie całkowicie zatarło respekt, jaki wywołuje stopień wojskowy. Miller zaczął zwierzać się żołnierzom z życia prywatnego. Swoimi uczuciami podzielili się także pozostali żołnierze, niektórzy płakali. Od grupy chciał odłączyć się szeregowiec Reiben, jednak zrezygnował kiedy kapitan Miller wyznał kim był przed wojną.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Strzelec wyborowy – żołnierz lub członek innej uzbrojonej formacji wyszkolony w precyzyjnym strzelaniu na dużą odległość, obserwacji i maskowaniu. Uzbrojenie strzelca wyborowego stanowi karabin wyborowy, specjalnie wyselekcjonowana broń wyposażona w celownik optyczny, noktowizor lub inny celownik umożliwiający celne strzelanie na duże odległości. Zadaniem strzelca wyborowego na polu walki jest eliminowanie ważnych celów pojawiających się w krótkim czasie. Mogą nimi być strzelcy wyborowi wroga, łącznicy, obsługa broni ciężkiej (karabiny maszynowe, działa, moździerze), załogi pojazdów pancernych uszkodzonych na polu walki, dowódcy.

  W końcu grupa dotarła do zrujnowanego francuskiego miasta, gdzie wśród żołnierzy pilnujących mostu odnaleźli Ryana. Ten, dowiadując się o śmierci wszystkich braci, zachował zimną krew. Nie chciał odchodzić, mówiąc że na to nie zasłużył i że „musi pozostać z jedynymi braćmi, jacy mu zostali”.

  Miller był wściekły, ale po namyśle postanowił, że obecnie jedyny sens miała pomoc napotkanej grupie w walce z Niemcami, którzy mieli niedługo nadejść. Spadochroniarze byli uradowani nie tylko samym wsparciem kilku rangerów, ale i pomysłami Millera. Kapitan rozstawił w mieście kilka stanowisk kaemów, rozkazał skonstruowanie tzw. lepkich bomb, umieścił strzelca wyborowego na wieży, wyznaczył stanowiska.

  Sd.Kfz.2 (kleines Kettenkraftrad Sd.Kfz. 2, Kettenkrad lub NSU-Kettenkrad) – lekki pojazd wielozadaniowy (transport, holowanie dział, układanie kabli telefonicznych itp.) konstrukcji niemieckiej z okresu II wojny światowej.United States Army Rangers lub w skrócie rangers − elitarna formacja lekkiej piechoty Armii Stanów Zjednoczonych przeznaczona do operacji typu górskiego na terenie całego globu. Współcześnie jej trzon bojowy tworzą trzy bataliony wchodzące w skład 75 Pułku Ranger. Motto: Rangers Lead The Way!

  Po kilku godzinach przybyli Niemcy. Doszło do zażartej walki. Poległa w walce prawie cała ekipa ratownicza. Jackson i Parker zginęli na wieży kościelnej zniszczonej przez działo samobieżne, Henderson został zastrzelony długą serią, a Melish pchnięty bagnetem w pierś. Tego ostatniego mógł uratować Upham, który jako jedyny żołnierz amerykański w mieście posiadał jeszcze dość amunicji. Strach nie pozwolił mu jednak na wejście do pomieszczenia. Niemiec po zabiciu Melisha wyszedł na korytarz. Esesman widząc wystraszonego Uphama, niezdolnego do obrony własnej, po prostu go ominął. Później zginął Horvath, przed śmiercią niszcząc niemiecki czołg oraz zabijając w walce na bliskim dystansie kilku niemieckich żołnierzy.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).North American P-51 Mustang – amerykański jednosilnikowy myśliwiec okresu drugiej wojny światowej zaprojektowany na zlecenie RAF-u, produkowany w zakładach North American Aviation (NAA) w Stanach Zjednoczonych (zakłady w Kalifornii i Teksasie) oraz w znacznie mniejszej liczbie przez Commonwealth Aircraft Corporation w Australii. Używany był przez USA i ich sojuszników zarówno podczas drugiej wojny światowej, jak i wojny koreańskiej (jako samolot szturmowy). Udana konstrukcja z 1940 roku sprawiła, że ostatni projekt samolotu bojowego opartego na P-51 zamknięto dopiero w 1986 roku kończąc tym samym 46 lat rozwoju jednej konstrukcji. Obecnie wiele z tych maszyn znajduje się w rękach prywatnych. Latają one podczas pokazów i zawodów sportowych. Ogółem wyprodukowano 15-16 tys. mustangów.

  Tłumacz wyszedł z domu po minucie i ukrył się w leju, gdy reszta uciekała na drugą stronę mostu. Miller stracił słuch po wybuchu pocisku kilka metrów od niego. Zaraz potem został postrzelony w pierś. Nie mogąc się ruszyć pozostał na środku mostu osłaniany jedynie przez niemiecki motocykl półgąsienicowy. W jego kierunku jechał Tygrys. Kapitan, wiedząc, że i tak nie przeżyje, na pół przytomnie strzelał w czołg z pistoletu. Chwilę później samoloty North American P-51 Mustang pokonały niemieckie oddziały. Z dołu wyskoczył Upham, biorąc do niewoli siedmiu Niemców. W jednym z nich rozpoznał uwolnionego wcześniej przez żołnierzy oddziału jeńca z obsługi karabinu maszynowego. Zastrzelił go, pozostałych zaś wypuścił.

  Donaldo Guglielmo Farina (ur. 29 lutego 1944 w Chicago, zm. 22 lipca 2013 w Scottsdale) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny.Wojna (ang. war, fr. guerre, niem. Krieg, hiszp. guerra, łac. bellum) – zorganizowany konflikt zbrojny między państwami, narodami lub grupami etnicznymi i społecznymi.

  Przybyły posiłki – czołg M4 Sherman i pół kompanii piechoty. Umierającego Millera odnaleźli jedyni ocaleli z jego grupy - Reiben i Upham oraz Ryan. Tuż przed jego śmiercią Ryan wyznał, że nie zasługuje na powrót do domu. Miller powiedział mu prosto, żeby na to kiedyś zasłużył.

  Ostatnia scena filmu rozgrywa się kilkadziesiąt lat później, na cmentarzu. Ryan wraz z żoną, dziećmi i wnukami odwiedził grób Millera wyznając mu, że całe życie starał się żyć dobrze, i ma nadzieję, że przynajmniej w jego oczach tak będzie.

  Nagrody filmowe - nagrody nadawane filmom, ich twórcom oraz aktorom w różnych kategoriach. Nagrody są nadawane przez jury (zespół ekspertów, krytyków lub inna grupa osób, np. odpowiednia Akademia Filmowa) lub przez otwarty plebiscyt. Nagrody takie zwykle przyznawane są co roku w uroczysty sposób, na zakończenie festiwalu filmowego dla filmów w nim uczestniczących lub niezależnie od festiwalu spośród wcześniej wyselekcjonowanych (nominowanych) dzieł, lub spośród wszystkich filmów z danej kategorii. Niektóre nagrody festiwalowe mogą być w danym roku nie przyznane.Ted Danson, właściwie Edward Bridge Danson III (ur. 29 grudnia 1947 roku w San Diego, w stanie Kalifornia) – amerykański aktor i producent filmowy.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Matthew Paige Damon (ur. 8 października 1970 w Cambridge) − amerykański aktor, scenarzysta i producent filmowy. Laureat Oscara wraz z Benem Affleckiem za najlepszy scenariusz oryginalny do filmu Buntownik z wyboru.
  Tom Hanks, właśc. Thomas Jeffrey Hanks (ur. 9 lipca 1956 w Concord, Kalifornia) – amerykański aktor, reżyser i producent filmowy.
  Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (ang. British Academy of Film and Television Arts, BAFTA) − organizacja, przyznająca corocznie od 1948 roku nagrody w dziedzinie filmu, telewizji i mediów interaktywnych (gier komputerowych). Założona w 1947 r. jako The British Film Academy (Brytyjska Akademia Filmowa) przez Alexandra Kordę, Charlesa Laughtona, Davida Leana, Rogera Manvella, Carola Reeda i innych, połączona została w 1958 r. z The Guild of Television Producers and Directors, co pozwoliło stworzyć The Society of Film and Television, które w 1976 stało się British Academy of Film and Television Arts − BAFTA.
  Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.
  Barry Pepper, właśc. Barry Robert Pepper (ur. 4 kwietnia 1970 w Campbell River, na wyspie Vancouver, w Kolumbii Brytyjskiej) - kanadyjski aktor.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  John Towner Williams (ur. 8 lutego 1932 w Nowym Jorku) – amerykański kompozytor, głównie muzyki filmowej, dyrygent i pianista. Stworzył muzykę do prawie stu filmów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.