• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Sześć stóp pod ziemią  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Fox Life – kanał telewizyjny, skierowany głównie do dorosłej publiczności. Stacja prezentuje najnowsze seriale, reality show oraz filmy wyprodukowane głównie w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.Illeana Douglas, właściwie Illeana Hesselberg (ur. 25 lipca 1965 w Quincy w stanie Massachusetts, USA) – amerykańska aktorka.

  Sześć stóp pod ziemią (ang. Six Feet Under) – wielokrotnie nagradzany, amerykański serial telewizyjny produkowany w latach 2001–2005 przez stację telewizyjną HBO, stworzony przez scenarzystę American Beauty Alana Balla.

  Akcja serialu skupia się wokół zakładu pogrzebowego „Fisher & Sons”, prowadzonego przez Fisherów i opowiada o ich życiu po śmierci głowy rodziny. Miejscem akcji jest współczesne Los Angeles. Tytuł oznacza w potocznym angielskim śmierć – 6 stóp (ok. 1,83 m) to tradycyjna głębokość, na której chowane są zwłoki zmarłego.

  Ostry dyżur – (tytuł oryginalny ER) amerykański serial telewizyjny autorstwa Michaela Crichtona. Pokazuje pracę w fikcyjnym szpitalu County General Hospital w Chicago. Serial został wyprodukowany przez Constant C Productions i Amblin Television we współpracy z Warner Bros. Television Production, Inc..Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Wyprodukowano łącznie 63 odcinki. Prawie każdy rozpoczynał się sceną śmierci osoby, której przygotowaniami do pogrzebu zajmował się potem zakład Fisherów.

  Spis treści

 • 1 Motyw przewodni
 • 2 Główni aktorzy
 • 3 Postaci
 • 4 Obsada okresowa (odcinki)
 • 4.1 Drzewo genealogiczne
 • 5 Lista odcinków
 • 6 Ścieżka dźwiękowa
 • 7 Odbiór serialu
 • 7.1 Opinie krytyków
 • 7.2 Nagrody
 • 7.2.1 Złote Globy
 • 7.2.2 Nagrody Emmy
 • 7.2.3 Nagroda Gildii Aktorów Filmowych
 • 8 Emisja
 • 9 Przypisy
 • 10 Linki zewnętrzne
 • Agnieszka Holland (ur. 28 listopada 1948 w Warszawie) – polska reżyser filmowa i teatralna, także scenarzystka filmowa.Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.

  Motyw przewodni[]

  Serial skupia się na ludzkiej śmiertelności i życiu ludzi, którzy mają z nią kontakt codziennie. Twórca produkcji, Alan Ball, wyjaśniając przesłanie serialu przytacza pytania na jakie ma odpowiedzieć:

  W Sześciu stopach pod ziemią to rodzina Fisherów analizuje te pytania. Przez 5 sezonów, 63 odcinków główne postaci doświadczają kryzysów będących w ścisłym związku z ich otoczeniem i żalu z nimi związanego. Alan Ball odnosi te przeżycia i wybór tytułu dla serialu ponownie do stałego założonego konceptu:

  Robert Heath Foxworth, bardziej znany jako Robert Foxworth (ur. 1 listopada 1941 r. w Houston w stanie Teksas) – amerykański aktor telewizyjny, teatralny i filmowy, także reżyser.Peter Facinelli (ur. 26 listopada 1973 w Nowym Jorku) – amerykański aktor, prawdopodobnie najbardziej znany z roli w serialu telewizyjnym stacji FOX Gliniarze bez odznak (Fastlane) oraz produkcji kinowej – filmu Zmierzch (opartego na książce o tym samym tytule) w roli doktora Carlisle Cullena.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Patricia Davies Clarkson (ur. 29 grudnia 1959 w Nowym Orleanie) – amerykańska aktorka, zwana "królową kina niezależnego", nominowana w 2004 roku do Oscara za rolę w filmie Wizyta u April.
  HBO (akronim od Home Box Office) – komercyjna, płatna, amerykańska stacja telewizyjna nadająca głównie filmy największych wytwórni filmowych z Hollywood oraz produkująca własne seriale telewizyjne. Transmituje też wiele walk boksu zawodowego. Dostępna jest głównie przez sieci kablowe. W skład HBO na terenie Polski wchodzi 5 kanałów: HBO HD, HBO 2 HD, HBO, HBO 2 i HBO Comedy. Spółka HBO jest też właścicielem kanału Cinemax.. Dodatkowo jest dostępna wypożyczalnia filmów HBO ON DEMAND (dawniej HBO Digital). W Polsce HBO jest producentem programów rozrywkowych HBO Na Stojaka i HBO Stand Up Comedy Club.
  Nagroda Gildii Aktorów Ekranowych (Screen Actors Guild Awards, SAG Awards) - doroczna nagroda przyznawana przez członków Gildii Aktorów Ekranowych w dziedzinie filmu i telewizji.
  Rodzina Soprano (ang. The Sopranos) – amerykański serial wyprodukowany przez HBO, opowiadający o fikcyjnej włosko-amerykańskiej rodzinie mafijnej z północnego New Jersey. Powstało sześć sezonów serialu, ostatni odcinek wyemitowano 10 czerwca 2007
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Alan Ball (ur. 13 maja 1957 r. w Atlancie w stanie Georgia) – amerykański scenarzysta, reżyser, producent i sporadycznie aktor, najlepiej znany jako autor scenariusza do filmu American Beauty (1999), za który otrzymał Oscara i Złoty Glob, oraz ze stworzenia serialu HBO Sześć stóp pod ziemią. Obecnie pracuje nad nową produkcją telewizji HBO, zatytułowaną Czysta krew (2007).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.052 sek.