• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szczyt - budownictwo

  Przeczytaj także...
  Kolegiata Bożego Ciała – kościół parafialny obrządku rzymskokatolickiego w Bieczu o randze kolegiaty . Jeden z najświetniejszych zabytków gotyckiej architektury sakralnej w Polsce z licznymi cennymi zabytkami ruchomymi we wnętrzu. Charakterystyczny akcent w panoramie miasta.Biecz – miasto w południowo-wschodniej Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim. Siedziba gminy miejsko-wiejskiej Biecz. Leży nad rzeką Ropą, na jednym ze wzgórz Pogórza Karpackiego. Ze względu na swoją bogatą historię często jest nazywane perłą Podkarpacia lub małym Krakowem. Bywa także określany jako polskie Carcassonne, dzięki zachowanym fragmentom średniowiecznych murów miejskich i zabudowy.
  Pasewalk – miasto w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie w Niemczech, w powiecie Vorpommern-Greifswald, siedziba Związku Gmin Uecker-Randow-Tal. Do 3 września 2011 siedziba powiatu Uecker-Randow. Wcześniej, za czasów NRD, miasto znajdowało się w granicach okręgu Neubrandenburg.
  Szczyt kamienicy we Wrocławiu

  Szczyt – ściana na wysokości poddasza w dachu dwuspadowym, pulpitowym, półszczytowym.

  Ściany szczytowe kościołów i kamienic są często bogato zdobione. Zawierają otwory okienne (np. ostrołukowe lub okulusy), blendy lub sterczyny. Występują też szczyty o wykrojach falistych, wolutowych; szczyt zdobiony lizenami i pilastrami.

  Ze względu na kształt rozróżnia się:

  Suchań, (niem. Zachan) – miasto w woj. zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Suchań. Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 1436 mieszkańców.Blenda (niem. blende ślepe okno, ślepa wnęka) – płytka wnęka w ścianie, o wykroju arkady lub okna, stosowana przede wszystkim w celach estetycznych, rzadziej do odciążenia ściany.
 • szczyt sterczynowy
 • szczyt schodkowy (uskokowy)
 • szczyt wnękowy
 • Klasyczną formą szczytu jest fronton.

  Przykłady zdobionych szczytów:

 • kościoły
  1. kolegiata Bożego Ciała w Bieczu
  2. Barnisław (powiat policki)
  3. kościół w Suchaniu (powiat stargardzki)
  4. kaplica Świętego Ducha w Trzebiatowie (powiat gryficki)
  5. kościół w Widuchowej (powiat gryfiński)
  6. Pomorski Kościół Ewangelicki w Greifswaldzie (Niemcy)
  7. kościół św. Mikołaja w Pasewalku (Niemcy)
 • budynki świeckie
  1. Dom Wagi Miejskiej w Nysie
  2. Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie
  3. Ratusz w Stargardzie
  4. Ratusz w Chojnie
  5. Dom Kopernika w Toruniu


  Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie – wybudowany w XIV wieku w stylu gotyckim. Zamek stanowił siedzibę administratora dóbr ziemskich kapituły warmińskiej. Najsławniejszym administratorem pełniącym te obowiązki w latach 1516-1521 był Mikołaj Kopernik. Największa sala ekspozycyjna to dawny refektarz z finezyjnym sklepieniem kryształowym z ok. 1520. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Warmii i Mazur.Powiat gryfiński – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Gryfino. Obejmuje obszar Równiny Wełtyńskiej, Puszczy Bukowej, Doliny Dolnej Odry i zachodnią część Pojezierza Myśliborskiego.

  Przypisy

  1. Słownik terminologiczny Sztuk Pięknych, Wydawnictwo Naukowe PWN, Wyd. 5, Warszawa 2007, s. 400, ISBN 83-01-12365-6  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ratusz w Chojnie - jest to budowla gotycka z 1320 roku, posiada bogato zdobioną późnogotycką fasadę pochodzącą z XV wieku. Po zniszczeniu w 1945 roku odbudowana w 1986 roku, obecnie jedna z najpiękniejszych w Polsce, jest siedzibą centrum kultury. Mieści się pośrodku trapezoidalnego rynku (Plac Konstytucji 3 Maja).
  Dach pulpitowy - dach jednospadowy (o jednej połaci dachowej). Ściany boczne budynku zwane są szczytowymi, tylna ściana na wysokości poddasza nazywana jest ścianą pulpitową. Ściana ta, ze względów przeciwpożarowych może wystawać ponad dach.
  Powiat policki – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Police.
  Łuk – linia krzywa, według której prowadzony jest łęk. Jeden z najważniejszych elementów architektonicznych, o podstawowym znaczeniu dla kształtowania budowli poszczególnych epok. Jako konstrukcyjny, podparty na końcach, służący głównie do wzmacniania ścian, oraz w sklepieniach do przenoszenia na zewnątrz ciężaru własnego jak i dźwiganego (tzw. oporowy). Jako niekonstrukcyjny, służący dekoracji ścian – formowany w tynku lub stiuku.
  Powiat gryficki – powiat w północno-zachodniej Polsce, w woj. zachodniopomorskim, utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Siedzibą władz powiatu jest miasto Gryfice.
  Pinakle (inaczej fiala, sterczyna) – w architekturze gotyckiej i neogotyckiej pionowy element dekoracyjny w postaci smukłej kamiennej wieżyczki, zakończonej od góry ostrosłupem, którego krawędzie często dekorowane są żabkami i często zwieńczonej kwiatonem.
  Dach półszczytowy (przyczółkowy, dymnikowy) - odmiana dachu dwuspadowego z szerokim okapem umieszczonym w ścianie szczytowej. Znajdujący się nad okapem fragment ściany zwany jest półszczytem górnym lub przyczółkiem. Dach charakterystyczny jest dla architektury Podhala, stąd zwany jest również dachem zakopiańskim lub podhalańskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.