• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szczepan Keller

  Przeczytaj także...
  Ostróda (dawn. Ostród, niem. Osterode, prus. Austrāti) – miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim. Położone na Pojezierzu Iławskim, nad Jeziorem Drwęckim. Przez miasto przepływa rzeka Drwęca.Pelplin (kaszb. Pôłplëno, niem. Pelplin) – miasto w województwie pomorskim, w powiecie tczewskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Pelplin.
  20 października jest 293. (w latach przestępnych 294.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 72 dni. Jest to początek miesiąca Brumaire we francuskim kalendarzu rewolucyjnym.

  Szczepan Keller (ur. 10 lipca 1827 w Chmielnie, zm. 20 października 1872 w Pogódkach) - polski duchowny katolicki, działacz społeczny i oświatowy, pisarz ludowy

  Maturę uzyskał w 1849, następnie wstąpił do Seminarium Duchownego w Pelplinie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1853.

  Pisał utwory o charakterze moralizatorskim np.: "Pół kopy wykrętów pijackich", "Jad człowieczy gorszy od jadu żmii i padalca, czyli przekleństwa co znaczą i za co płacą", "Kawałki o szkole" oraz utwory religijne np.: Zbiór pieśni kościelnych. Na łamach "Szkoły Narodowej" polemizował z Florianem Ceynową na temat Kaszubów.

  Florian Ceynowa (także Cejnowa, kasz. Cenôwa, ur. 4 maja 1817 r. w Sławoszynie w pow. puckim, zm. 26 marca 1881 r. w Bukowcu k. Świecia) – pierwszy kaszubski działacz społeczny i narodowy, pisarz, publicysta, wydawca, badacz folkloru i języka kaszubskiego, twórca pisowni kaszubskiej i pierwszych kaszubskich utworów literackich, zw. „budzicielem Kaszub”, z zawodu lekarz.

  Prowadził szeroką działalność oświatową. Założył w Pelplinie bibliotekę polską, oraz czytelnię ludową. Był założycielem prywatnej szkoły katolickiej w Ostródzie, w której sam nauczał. W 1869 założył i przez pierwsze cztery lata redagował tygodnik religijno oświatowy "Pielgrzym". Czasopismo to wysuwało na pierwszy plan sprawy wyznaniowe, lecz także występowało w obronie ludności polskiej i przeciwstawiało się germanizacji. (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.058 sek.