• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szczecin Zdunowo

  Przeczytaj także...
  Szczecin Główny (do 1945 niem. Stettin Hauptbahnhof) – najważniejszy ze szczecińskich dworców, usytuowany przy ul. K. Kolumba na Nowym Mieście na lewym brzegu Odry. Jedna z najstarszych stacji kolejowych na terenie Polski.Stargard (tuż po wojnie Starogród, w latach 1950-2015 Stargard Szczeciński, niem. Stargard in Pommern, Stargard an der Ihna, łac. Stargardia) – miasto będące gminą o statusie miasta w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej, nad Iną. Początki istnienia stałych osad ludzkich sięgają VI wieku, jest jednym z najstarszych miast Polski. Najstarsze (obok Szczecina) miasto na Pomorzu – prawa miejskie uzyskało w 1243 r. Rozwojowi osady sprzyjało położenie przy krzyżujących się szlakach handlowych, prowadzących z Santoka do Wolina i ze Szczecina do Kołobrzegu. Ważny węzeł komunikacyjny oraz ośrodek przemysłowy, usługowy i kulturalny. Miasto jest siedzibą powiatu stargardzkiego i gminy. Wraz ze Szczecinem, Świnoujściem, Policami, Goleniowem i Gryfinem tworzy aglomerację szczecińską. Jest trzecim miastem pod względem liczby ludności w województwie i 56. w Polsce.
  Stargard – stacja kolejowa w Stargardzie, w województwie zachodniopomorskim, należąca do kategorii A, pod względem liczby pasażerów (w 2000 prawie 4 mln). Na stacji zatrzymują się pociągi pasażerskie wszystkich kategorii.
  Drewniana wiata przystankowa

  Szczecin Zdunowo – kolejowy przystanek osobowy na styku szczecińskich osiedli Zdunowo i Wielgowo (stąd jej niemiecka nazwa). Położona jest przy ul. Sokołowskiego.

  W roku 2017 przystanek obsługiwał 200–299 pasażerów na dobę.

  Odległość od dworca do ważniejszych stacji w pobliżu:

  Szczecin Dąbie to dworzec kolejowy i stacja węzłowa w Dąbiu, dzielnicy Szczecina, największy na Prawobrzeżu. Położony jest przy ul. Stacyjnej nieopodal rzeki Płoni. W okolicach stacji znajdują się 4 nastawnie: "SDB" (przy stacji) oraz "SDA", "SDA1" i "SDC".Wielgowo (niem. Augustwalde) – część miasta Szczecina na osiedlu Wielgowo-Sławociesze. Granice osiedla wyznaczają: droga krajowa nr 3, tory linii kolejowej Szczecin – Stargard Szczeciński oraz granica miasta. Od wschodu osiedle graniczy z gminą Kobylanka, a od północy z gminą Goleniów.
 • Szczecin Dąbie: 6,4 km
 • Stargard: 18,7 km
 • Szczecin Główny: 21,4 km (przez Dziewoklicz)
 • Stacje sąsiadujące (czynne):

 • Reptowo: 6,3 km
 • Informacje ogólne[ | edytuj kod]

  Na przystanku osobowym Szczecin Zdunowo zatrzymują się tylko pociągi osobowe. Jest położony na linii do Stargardu, nieopodal granicy miasta i Puszczy Goleniowskiej. Niemiecka nazwa (Hohenkrug-Augustwalde) oznacza w tłumaczeniu Zdunowo-Wielgowo. Najbliżej zlokalizowane przystanki ZDiTM to "Zdunowo Dworzec" (na południe od stacji) i "Wielgowo" (na północ).

  Puszcza Goleniowska (do 1945 niem. Gollnower Heide) – zwarty kompleks leśny o powierzchni ok. 630 km², położony na Równinie Goleniowskiej, na wschód od jeziora Dąbie i Zalewu Szczecińskiego. Leży głównie na terenie powiatu goleniowskiego; obrzeża należą do powiatów: kamieńskiego, stargardzkiego oraz miasta Szczecina.Przystanek osobowy (publiczny) – miejsce na szlaku kolejowym odpowiednio przystosowane do obsługi pasażerów, w którym zatrzymują się rozkładowo wyznaczone pociągi pasażerskie, wyłączając postoje dla potrzeb technicznych i pracowniczych.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Największe i najmniejsze stacje w Polsce. W: utk.gov.pl [on-line]. [dostęp 2019-12-18].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Szczecin Zdunowo w Ogólnopolskiej Bazie Kolejowej – bazakolejowa.pl
 • Warto wiedzieć że... beta

  Szczecin (niem. Stettin, szw. Stettin, łac. Sedinum lub Stetinum – miasto na prawach powiatu, stolica i największe miasto województwa zachodniopomorskiego, położone nad Odrą oraz jeziorem Dąbie. Szczecin jest trzecim pod względem zajmowanej powierzchni (300,55 km² z czego prawie 24% zajmują grunty pod wodami) i siódmym pod względem liczby ludności miastem Polski. Centrum aglomeracji szczecińskiej. Według danych z 30 czerwca 2012 roku miasto miało 409 211 mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.936 sek.