• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szczecińska Lista Przebojów

  Przeczytaj także...
  Polskie Radio Gdańsk (pełna nazwa: Rozgłośnia Regionalna Polskiego Radia w Gdańsku – Radio Gdańsk SA) – używa do identyfikacji antenowej nazwy Radio Gdańsk. Jest jedną z 17 samodzielnych rozgłośni publicznego Polskiego Radia realizujących odrębne programy regionalne, nadawane na teren poszczególnych województw.Polskie Radio Szczecin – jedna z 17 samodzielnych rozgłośni publicznego Polskiego Radia realizujących odrębne programy regionalne nadawane na teren poszczególnych województw, zrzeszonych w Audytorium 17. Jest jedyną z tych rozgłośni, która współtworzy od kwietnia 2008 europejską sieć radiową Euranet.
  Dżingiel, dżingel (ang. jingle = dzwonienie, brzęczenie) – przerywnik transmisji, krótki dźwięk, łatwo zapamiętywalny slogan lub melodyjka, używana przede wszystkim w programach radiowych, czy również niektórych programach telewizyjnych. Rodzaj spotu reklamującego trwający program lub aktualną rozgłośnię. Nazwa pochodzi od pierwotnej aranżacji stosowanych dżingli – odgłosu dzwoneczków (ang. jingle bells).

  Szczecińska Lista Przebojów (SLiP) – muzyczna audycja radiowa nadawana co tydzień, w każdy piątek od godziny 20:05 do 22:00 w Polskim Radiu Szczecin.

  Założona została przez Darka Gibałę. Po raz pierwszy pojawiła się na antenie Radia Szczecin 9 czerwca 1991 roku. Od początku funkcjonuje pod skróconą nazwą SLiP.

  Początkowo audycja nadawana była w niedziele (emisja godzinna), wówczas jeszcze w Programie IV Polskiego Radia

  Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.Audycja radiowa (łac. auditio = "słuchanie", "plotka") – jednostka, samodzielny odcinek programu radiowego. Może to być audycja muzyczna, słowno-muzyczna, słowna.

  Była to druga, po liście Radia Gdańsk regionalna lista radiowa na Pomorzu. Jako jedna z pierwszych audycji w kraju zasłynęła z tzw. dżingli. Jeden z pierwszych programów w kraju, w którym w 1993 roku pojawił się zupełnie jeszcze nieznany nikomu gatunek muzyczny zwany hip-hopem. Już po pierwszej emisji zdobyła ogromną popularność.

  Marek Wojciech Niedźwiecki (ur. 24 marca 1954 w Sieradzu) – polski dziennikarz muzyczny, prezenter Programu III Polskiego Radia (1982-2007, od 2010). Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. Okazjonalnie współpracuje z prasą muzyczną. Brat Piotra Niedźwieckiego, prezydenta Zduńskiej Woli. Dzieciństwo spędził w Szadku. Z wykształcenia inżynier budownictwa.Polskie Radio Program IV – (Czwórka, Radiowa Czwórka, Program Czwarty Polskiego Radia, dawniej Polskie Radio Bis i Polskie Radio Euro, oficjalny skrót PR4) – ogólnopolska, całodobowa, publiczna polska stacja radiowa, będąca częścią spółki akcyjnej Polskie Radio S.A. Stacja rozpoczęła regularną emisję programu 2 stycznia 1976 jako program IV Polskiego Radia.

  W ciągu tygodnia redakcja SLiP-u otrzymywała setki kartek i telefonów. W 1992 roku gościem specjalnym audycji na żywo był Marek Niedźwiecki.

  W 1994 roku, dyrekcja radia zaproponowała prowadzenie listy Joannie Buszko (obecnie Tyszkiewicz), która pozostała producentką i współautorką Listy Przebojów do roku 2003. Od prawie początku ze SLiP-em związany jest Marcin Gondziuk. Początkowo dostarczał informacji i ciekawostek o wykonawcach i przedstawiał w SLiP-ie skrót brytyjskiej listy przebojów, a obecnie jest – wraz z Sebastianem Roszkowskim – jednym z współprowadzących listę.

  Pomorze – kraina historyczna na terenie Polski i Niemiec, u ujścia Reknicy, Odry i Wisły do Morza Bałtyckiego. Nazwa regionu (kasz./pom. Pòmòrskô, Pòmòrzé, łac. Pomerania, niem./szw. Pommern) wywodzi się od geograficznego położenia regionu ,"kraina leżąca nad morzem czyli blisko morza" lub "ziemia «sięgająca» aż po morze".

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona listy • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.