• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szczawnica  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]
  Przeczytaj także...
  Józef Szalay (także: Józef Szalaj, József Szalay; ur. 1802 w Drohobyczu, zm. 11 maja 1876 w Szczawnicy) – polski wydawca pochodzenia węgierskiego, urzędnik galicyjski, uznawany za twórcę uzdrowiska w Szczawnicy, które odziedziczył po ojcu Stefanie Szalayu w 1839 r.Radziejowa (1266 m n.p.m.) – najwyższy szczyt Beskidu Sądeckiego. Należy do Korony Gór Polski. Nazwa szczytu pochodzi od osoby o nazwisku lub przydomku Radziej.

  Szczawnicamiasto uzdrowiskowe w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej Szczawnica. Położone w Beskidach Zachodnich, nad potokiem Grajcarkiem.

  Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 6022 mieszkańców.

  Szafranówka (słow. Šafranovka) – szczyt o wysokości 742 m n.p.m. w głównym grzbiecie Małych Pieninach, na granicy polsko-słowackiej.Uzdrowisko – miejscowość dysponująca naturalnymi czynnikami leczniczymi, do których zalicza się wody mineralne oraz właściwości klimatyczne. Warunkiem powstania miejscowości uzdrowiskowej jest występowanie walorów przyrodniczych. Wody mineralne służą do kąpieli leczniczych i do kuracji pitnej, a właściwości klimatyczne stosowane są w klimatoterapii.

  Spis treści

 • 1 Położenie
 • 2 Historia
 • 3 Sport i rekreacja
 • 4 Uzdrowisko : 200 lat tradycji leczniczej
 • 5 Wody mineralne
 • 6 Szlaki turystyczne
 • 7 Współpraca międzynarodowa
 • 8 Demografia
 • 9 Zobacz też
 • 10 Przypisy
 • 11 Linki zewnętrzne
 • Położenie[]

  Szczawnica leży w dolinie potoku Grajcarka, który jest prawym dopływem Dunajca. Większa część zabudowy i terenów miasta znajduje się w obrębie Beskidu Sądeckiego, natomiast za doliną potoku Grajcarka wznoszą się już Pieniny. Zabudowa miasta zlokalizowana jest między Pieninami a pasmem Radziejowej (Beskid Sądecki).

  Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej PTTK w Szczawnicy – muzeum z ekspozycją poświęconą historii turystyki górskiej w Pieninach, położone w Szczawnicy, w sąsiedztwie schroniska PTTK "Orlica".Bronisław Maria Komorowski (ur. 4 czerwca 1952 w Obornikach Śląskich) – polski polityk, z wykształcenia historyk. Od 6 sierpnia 2010 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

  Miasto jest położone na wysokości od 430 do 510 m n.p.m.

  Według danych z 1 stycznia 2011 r. powierzchnia miasta wynosiła 32,90 km².

  W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa nowosądeckiego.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Grajcarek – rzeka u podnóża Małych Pienin, powstaje w Jaworkach z połączenia Białej i Czarnej Wody. Płynie przez Jaworki, Szlachtową i uchodzi do Dunajca w Szczawnicy, tuż powyżej charakterystycznej skały Kotuńka, na wysokości 430 m n.p.m. Zaraz za skrzyżowaniem dróg jest most, pod którym płynie Grajcarek, a za mostem zaczyna się Droga Pienińska.
  Czeremcha (1124 lub 1146 m n.p.m.) – zalesiony, niewybitny szczyt w Beskidzie Sądeckim, w Paśmie Radziejowej. Znajduje się w bocznym grzbiecie opadającym z Przehyby. Jest to szczyt zwornikowy, ponieważ odbiega stąd na zachód grzbiet Czeremchy Zachodniej. Na południowy zachód od wierzchołka jest ponadto drugi punkt zwornikowy, gdzie grzbiet (ten biegnący z Przehyby) rozgałęzia się tam na dwie odnogi: zachodnią z kulminacją Koszarki oraz południową ze szczytem Łysiny.
  Przejście graniczne Szczawnica - Lesnica – nieistniejące polsko-słowackie przejście graniczne turystyczne, położone w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Szczawnica, w miejscowości Szczawnica.
  Województwo małopolskie – jedno z 16 województw Polski. W obecnym kształcie powstało 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Województwo zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce (12 miejsce w kraju). Pod względem liczby mieszkańców (3 mln 298 tys. osób) województwo znajduje się na 4 miejscu w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu jedną z najwyższych w kraju (małopolskie – 217 osób/km², średnia krajowa – 122 osób/km²).
  Gmina Szczawnica – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, która została przekształcona z dawnej gminy miejskiej Szczawnica 1 stycznia 2008 r.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Stary cmentarz w Szczawnicy (tzw. Cmentarz Szalayowski) – zabytkowy cmentarz w Szczawnicy, czynny w XIX wieku. Cmentarz znajduje się poniżej ul. Głównej 1, na wprost od wylotu ul. Zdrojowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.