• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szczęśliwego Nowego Jorku

  Przeczytaj także...
  Marek Kościkiewicz (ur. 22 lutego 1960) – polski muzyk, gitarzysta, wokalista, kompozytor, producent i autor tekstów. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Edward Redliński (ur. 1 maja 1940 we Frampolu koło Białegostoku – polski prozaik, scenarzysta i dramatopisarz, reporter.
  T.Love – polski zespół muzyczny założony w 1982 w Częstochowie. W początkach kariery, w latach 80. XX wieku, pozostający pod wpływem punk rocka, a z upływem czasu korzystający również ze stylistyki reggae, rock and rolla, glam rocka, pop rocka.

  Szczęśliwego Nowego Jorku – polski komediowy film fabularny reżyserowany przez Janusza Zaorskiego z 1997 roku.

  Szczęśliwego Nowego Jorku to kolejna adaptacja filmowa utworów Edwarda Redlińskiego: powieści Szczuropolacy i dramatu Cud na Greenpoincie.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Lista Przebojów Programu Trzeciego (Lista Przebojów Trójki) – polska radiowa lista przebojów nadawana na antenie Programu III Polskiego Radia. Od 24 kwietnia 1982 do 27 lipca 2007 prowadzona przez Marka Niedźwieckiego, a od 3 sierpnia 2007 do 27 marca 2010 przez Piotra Barona. Od 5 kwietnia 2010 prowadzona jest na zmianę przez obu dziennikarzy. Audycja nadawana jest w piątki w godz. 19.00-22.00.

  Obsada[]

 • Bogusław Linda – Janek („Andrew”, „Serfer”, „Lawyer”)
 • Zbigniew Zamachowski – Ignacy („Potejto”)
 • Cezary Pazura – Leszek („Azbest”)
 • Katarzyna Figura – Teresa („Teriza”), siostra „Azbesta”
 • Rafał Olbrychski – Jacek „Pank”, brat „Serfera”
 • Janusz Gajos – „Profesor”
 • Danuta Stenka – żona „Profesora”
 • Liliana Okowity – żona „Serfer”
 • Eugeniusz Priwieziencew – alfons „Czemp”
 • Katarzyna Szydłowska – prostytutka, córka „Czempa”
 • Zygmunt Hobot – milioner „Riczi”
 • Sławomir Pacek – Henio, narzeczony Teresy
 • Dorota Dobrowolska-Ferenc – Jadzia, żona Ignacego
 • Dorota Chotecka – żona „Azbesta”
 • Małgorzata Rożniatowska – matka „Azbesta”
 • Opis fabuły[]

  Głównymi bohaterami filmu jest sześcioro polskich emigrantów w Stanach Zjednoczonych w Nowym Jorku, wywodzących się z różnych środowisk w ojczyźnie. Oderwanie od tradycji i kulturowych korzeni, nieznajomość języka i realiów nowojorskiego życia powodują postępującą izolację przybyszów z Polski.

  Janusz Jerzy Gajos (ur. 23 września 1939 w Dąbrowie Górniczej) – polski aktor teatralny i filmowy, profesor nauki o sztukach pięknych, fotograf.Aya RL (początkowo - Aya Red Love) – polski zespół muzyczny założony w 1983 roku przez Igora Czerniawskiego, Pawła Kukiza i Jarosława Lacha.

  Ścieżka dźwiękowa[]

  Szczęśliwego Nowego Jorku - ścieżka dźwiękowa do filmu ukazała się 21 września 1997 roku nakładem wytwórni muzycznej Ariola Poland. Na płycie znalazły się nagrania m.in. takich wykonawców jak Golden Life, Lech Stawski i Raz, dwa, trzy. Album był promowany piosenką autorstwa Marka Kościkiewicza do utworu tytułowego w wykonaniu Artura Gadowskiego. Piosenka dotarła do 19. miejsca Listy Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Janusz Zaorski (ur. 19 września 1947 w Warszawie) – polski scenarzysta, reżyser i producent filmowy, były przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
  Lista utworów
  1. Artur Gadowski, Marek Kościkiewicz - "Szczęśliwego Nowego Jorku"
  2. "China Town" - motyw instrumentalny
  3. Guzik - "I'm coming straight from my culture - Part I"
  4. Cukier - motyw instrumentalny
  5. Golden Life - "Escape"
  6. "Żona profesora" - motyw instrumentalny
  7. Aya RL - "Ameryka"
  8. Golden Life - "Shake down the guns"
  9. Lech Stawski - "Biała mewa"
  10. Guzik - "I'm coming straight from my culture - Part II"
  11. Golden Life - "Follow me to the Riverland"
  12. Pivo - "Słońce, które znasz"
  13. T.Love - "Stany"
  14. Roan - "Wysoko ponad świat"
  15. Raz, dwa, trzy - "Pod niebem"

  Przypisy

  1. Szczęśliwego Nowego Jorku (pol.). muzyka.wp.pl. [dostęp 2015-03-12].
  2. LP3 - statystyki dla wykonawcy Marek Kościkiewicz & Artur Gadowski (pol.). www.lp3.pl. [dostęp 2015-03-12].

  Linki zewnętrzne[]

 • Szczęśliwego Nowego Jorku w bazie filmpolski.pl
 • Szczęśliwego Nowego Jorku w bazie filmweb.pl
 • Szczęśliwego Nowego Jorku w bazie stopklatka.pl
 • Cezary Andrzej Pazura (ur. 13 czerwca 1962 w Tomaszowie Mazowieckim) – polski aktor filmowy, kabaretowy i telewizyjny, komik, piosenkarz, reżyser. Starszy brat Radosława Pazury, który również jest aktorem.Zbigniew Zamachowski (ur. 17 lipca 1961 w Brzezinach) – polski aktor filmowy i teatralny, kompozytor muzyki do etiud filmowych oraz autor muzyki i tekstów piosenek, które sam wykonuje.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Film fabularny – film fikcji, film aktorski przeznaczony głównie do wyświetlania w kinach. Jeden z głównych rodzajów filmowych obok filmu animowanego, filmu dokumentalnego i filmu oświatowego. Posiada fabułę, czyli dramaturgiczną, najczęściej wielowątkową opowieść.
  Stopklatka.pl to pierwszy i zarazem najstarszy, polski internetowy portal filmowy , który zawiera informacje o filmach, serialach i aktorach. Serwis powstał w sierpniu 1996 (17 lat temu) jednak jego historia rozpoczęła się dużo wcześniej, bo w październiku 1986 roku (blisko 27 lat temu), kiedy to wyemitowano pierwszą audycję radiową o nazwie "Stopklatka" .
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Migracja, emigracja, imigracja – wędrówka ludności mająca na celu zmianę miejsca pobytu. Przemieszczanie się ludności jest całkowicie naturalnym zjawiskiem i występowało we wszystkich czasach. Nasilenie się migracji może nastąpić m.in. z przyczyn złej sytuacji gospodarczej w miejscu zamieszkania (migracje ekonomiczne) lub sytuacji politycznej nie odpowiadającej migrującym (migracje polityczne).
  Bogusław Linda (ur. 27 czerwca 1952 w Toruniu) – polski aktor, reżyser, scenarzysta teatralny i filmowy oraz pedagog.
  Eugeniusz Priwieziencew (ur. 17 sierpnia 1946 w Gdańsku, zm. 8 lipca 2005 w Warszawie) – polski aktor teatralny i filmowy, reżyser, scenarzysta, dramaturg.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.