Szata spoczynkowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nur białodzioby w szacie spoczynkowej

Szata spoczynkowa – jedno z kilku rodzajów charakterystycznego upierzenia, przyjmowanego przez dorosłe ptaki poza okresem toków i lęgów. Ze względu na funkcję ochronną ma przeważnie stonowane barwy. W przypadku ptaków występujących w określonych rejonach geograficznych funkcjonuje również nazwa „szata zimowa”. U niektórych gatunków ptaków podział na szatę spoczynkową i szatę godową nie występuje lub jest bardziej skomplikowany, niż prosty podział na szatę spoczynkową i szatę godową. W anglojęzycznym systemie Humphreya-Parkesa występuje podział na „szatę podstawową” (ang. basic plumage) i „szatę alternatywną” (ang. alternate plumage), która w przypadku ptaków strefy umiarkowanej może być kojarzona z „szatą godową”.

Toki – zachowanie lęgowe ptaków służące tworzeniu par dla celów rozrodczych. Toki obejmują zarówno aktywności przed jak i częściowo po akcie kopulacji.Lęg, ląg – w znaczeniu ogólnym: wylęganie się, wyklucie się, czyli wydobycie się zwierząt z jaj. W zoologii mianem lęg określane są wszystkie jaja danego zwierzęcia wysiadywane jednocześnie, a w ornitologii również wszystkie pisklęta pochodzące z jednego zniesienia, wychowywane przez jednych rodziców lub jeden cykl rozrodczy obejmujący okres od budowy gniazda po uzyskanie samodzielności przez pisklęta. W tym ostatnim znaczeniu termin lęg może być użyty w odniesieniu do pary ptaków lub do całego gatunku.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. David Burni, Ben Hoare, Joseph DiCostanzo, Phil Benstead: Ptaki. Encyklopedia. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009, s. 493. ISBN 978-83-01-15733-3.
  2. Irby J. Lovette, John W. Fitzpatrick: Handbook of Bird Biology. John Wiley & Sons, 2016, s. 126. ISBN 978-1-118-29104-7.
Szata godowa – zespół zewnętrznych cech wyglądu i ubarwienia, jakie pojawiają się u niektórych gatunków zwierząt w okresie godowym.
Reklama