• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szarvas

  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Keresz (węg. Körös, rum. Criş(ul)) - rzeka we wschodnich Węgrzech, lewy dopływ Cisy. Długość - 128,6 km (363,3 km licząc od źródeł Białego Kereszu), powierzchnia zlewni - 27,5 tys. km².
  Poprad (węg. Poprád, niem. Deutschendorf) – miasto na Słowacji, w kraju preszowskim, w historycznym regionie Spisz. Największe miasto tego regionu.

  Szarvas (niem. Sarwasch, słow. Sarvaš) – miasto w południowo-wschodnich Węgrzech, w komitacie Békés, nad Kereszem (dopłwy Cisy). Liczy prawie 17,2 tys. mieszkańców (I 2011). Nazwa miasta oznacza po polsku "jeleń".

  Cisa (węg. Tisza, ukr. Тиса – Tysa, słow. i rum. Tisa, serb. Тиса – Tisa, niem. Theiß) – rzeka w środkowej Europie, lewostronny dopływ Dunaju. Długość wynosi 966 km (201 km na Ukrainie, 597 km na Węgrzech, 168 km w Serbii; przed regulacją – 1419 km), powierzchnia zlewni – 157 218 km², średni przepływ u ujścia – 776 m³/s.Słowacja, Republika Słowacka (słow. Slovensko, Slovenská republika) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami (240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami.

  Historia[]

  W Szarvas została założona przez słowackiego oświeconego profesora i inżyniera Samuela Tešedíka (węg. Sámuel Tessedik) pierwsza wyższa szkoła rolnicza w Królestwie Węgier. Miasto było odnowione przez Słowaków w XVIII wieku. Wielu z nich nadal tu mieszka. Niedaleko miasta znajduje się geometryczny środek Królestwa Węgier (sprzed roku 1920).

  Békés – jeden z komitatów współczesnych Węgier. Na północy graniczy z komitatem Hajdú-Bihar, od zachodu z komitatami Jász-Nagykun-Szolnok i Csongrád, od południa i wschodu z Rumunią. Komitat wchodzi w skład regionu unijnego "Południowa Nizina Węgierska" (Dél-Alföld).Węgry (węg. Magyarország) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej, od 1955 członek ONZ, od 1999 członek NATO, od 2004 członek Unii Europejskiej.

  Miasta partnerskie[]

 • Słowacja Poprad
 • Bibliografia[]

 • Węgierski Urząd Statystyczny • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.