• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szaradowo

  Przeczytaj także...
  Narodowy Instytut Dziedzictwa (NID) – narodowa instytucja kultury podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Misją NID jest tworzenie podstaw dla zrównoważonej ochrony dziedzictwa poprzez gromadzenie i upowszechnianie wiedzy o zabytkach, wyznaczanie standardów ich ochrony i konserwacji oraz kształtowanie świadomości społecznej celem zachowania dziedzictwa kulturowego Polski dla przyszłych pokoleń. Instytut wydaje kwartalnik „Ochrona Zabytków”.Prezbiterium, arch. chór kapłański – przestrzeń kościoła przeznaczona dla duchowieństwa oraz służby liturgicznej (m.in. ministrantów). Zwykle jest wydzielone od reszty świątyni podwyższeniem, balustradą lub łukiem tęczowym i wyodrębniające się wizualnie z bryły kościoła. Nazwa pochodzi od słowa prezbiter - ksiądz.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Szaradowo – (dawniej Vszeradowo), wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, w gminie Szubin.

  Historia[]

  Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1386 roku, kiedy to należała do rodu Pałuków. W XVIII wieku wchodziła w skład dóbr szubińskich.

  Powiat nakielski – powiat w Polsce (w zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Nakło nad Notecią.Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.

  Podział administracyjny[]

  W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego. 11 marca 2010 Szaradowo stało się odrębnym sołectwem, w skład którego wchodzą: Szaradowo, Zalesie: ul. Wierzbowa oraz Ameryczka.

  Demografia[]

  Według Narodowego Spisu Powszechnego (III 2011 r.) liczyła 103 mieszkańców. Jest 33. co do wielkości miejscowością gminy Szubin.

  Nekropolie[]

  Na terenie wsi zlokalizowany jest nieczynny cmentarz ewangelicki. Na cmentarzu parafialnym w Szaradowie pochowany jest Jan Bujarski, 22-letni powstaniec wielkopolski, który zginął pod Studzienkami.

  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).Województwo bydgoskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998. W 1999 roku włączone zostało do województwa kujawsko-pomorskiego.

  Grupy wyznaniowe[]

  Wieś należy do parafii św. Mikołaja.

  Zabytki[]

  Według rejestru zabytków NID na listę zabytków wpisana jest nawa kościoła parafialnego, lata: 1838, 1886; nr rej.: A/1589 z 17.05.2011.

  Klasycystyczny kościół pw. św. Mikołaja Biskupa pochodzi z 1838 roku, został odbudowany po pożarze 68 lat później. W świątyni znajdują się liczne zabytki. Ołtarz bogato rzeźbiony barokowo-klasycystyczny zestawiony ponownie w 1886 roku – rokokowy, płaskorzeźbiony tron z drugiej połowy XVIII. Z tego wieku pochodzą również: ambona (na której bokach znajdują się płaskorzeźby czterech Ewangelistów) i chrzcielnica z figurką św. Jana Chrzciciela na szczycie. Z 1888 roku pochodzą organy piszczałkowe, mechaniczne zbudowane przez organmistrza Józefa Gryszkiewicza z Poznania. W latach 1982 – 1994 powiększony o prezbiterium, zakrystię, salkę katechetyczną i wieżę.

  Województwo kujawsko-pomorskie – jedno z 16 województw leżące w północnej części Polski centralnej. Zostało utworzone na mocy ustawy z dnia 24 lipca 1998 r. w przybliżeniu z dawnych województw: bydgoskiego, toruńskiego i włocławskiego.Parafia pw. św. Mikołaja w Szaradowie – parafia rzymskokatolicka należąca do dekanatu Szubin oraz diecezji bydgoskiej. W jej skład wchodzą wioski: Szaradowo, Ameryczka, Elizewo, Rzemieniewice, Słonawy, Suchoręcz, Suchoręczek, Zalesie.

  Przypisy

  Gmina Szubin – gmina miejsko-wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.