Szamoty (Warszawa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Urząd dzielnicy Ursus w Szamotach

Szamoty – dawna wieś w gminie Skorosze, województwie warszawskim, w powiecie warszawskim, znajdująca się przy trakcie łączącym Warszawę z Pruszkowem; w latach 1952–1954 część Czechowic, w latach 1954–1977 część miasta Ursus, od 1977 część Warszawy wchodząca w skład dzielnicy Ursus.

Mobilis Spółka z o.o. – należące do spółdzielni Egged, będącej największym przewoźnikiem autobusowym w Izraelu, przedsiębiorstwo transportowe z Mościsk, obsługujące komunikację miejską w Warszawie, Bydgoszczy, Krakowie i Toruniu, a także będące właścicielem udziałów w dziewięciu Przedsiębiorstwach Komunikacji Samochodowej działających na terenie Mazowsza i Mazur.Ursus – dzielnica w lewobrzeżnej części Warszawy, w latach 1952–1977 samodzielne miasto, do 1954 roku znane jako Czechowice.

Informacje ogólne[ | edytuj kod]

Obszar – 1,8 km²

Szamoty graniczą:

 • od zachodu z Gołąbkami, Niedźwiadkiem.
 • od północy z dzielnicami Bemowo, Włochy i powiatem warszawskim zachodnim
 • od wschodu z dzielnicą Włochy
 • od południa ze Skoroszami


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ziemia warszawska – ziemia województwa mazowieckiego po włączeniu Księstwa Mazowieckiego do I Rzeczypospolitej w 1526 roku, wcześniej ziemia Księstwa Mazowieckiego. Stolicą ziemi była Warszawa.
  Warszawa Ursus Północny – przystanek kolejowy Polskich Kolei Państwowych położony na granicy warszawskich Włoch i Ursusa przy ul. Szamoty.
  Kolej Warszawsko-Wiedeńska (Варшавско-Венская железная дорога) – linia kolejowa łącząca Warszawę z granicą zaboru austriackiego (Galicją). Była pierwszą linią kolejową na ziemiach ówczesnego Królestwa Polskiego i drugą w Imperium Rosyjskim. Pierwszy odcinek wybudowano w 1845 roku, a w 1912 została upaństwowiona przez władze rosyjskie.
  Aleksander II Nikołajewicz, ros. Александр II Николаевич (ur. 29 kwietnia 1818 w Moskwie, zm. 13 marca 1881 w Petersburgu) – cesarz Wszechrusi, król Polski i wielki książę Finlandii oraz wielki książę Litwy w latach 1855-1881, syn Mikołaja I (1825-1855) z dynastii Romanowów i Charlotty Hohenzollern (1798-1860), księżniczki pruskiej, która po przejściu na prawosławie przyjęła imię Aleksandra Fiodorowna.
  Wojciech, Wociech – staropolskie męskie imię pochodzenia słowiańskiego. Żeńskim odpowiednikiem tego imienia jest Wojciecha. Wojciech imieniny obchodzi: 23 kwietnia.
  Samson – imię męskie pochodzenia biblijnego. Wywodzi się od hebrajskiego słowa oznaczającego „siłacz”. Wśród świętych - św. Samson opat z Dol z VI wieku.
  Warszawa Ursus – przystanek osobowy Polskich Kolei Państwowych, położony na terenie warszawskiego Ursusa przy ul. Wiosny Ludów. Z przystanku PKP Warszawa Ursus można dojechać elektrycznymi pociągami podmiejskimi m.in. do Śródmieścia stolicy, Otwocka, Pilawy i Skierniewic. Na przystanku zatrzymują się pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej, dla których przystanek Warszawa Ursus wyznacza granicę miejskiej i podmiejskiej strefy biletowej ZTM.

  Reklama