• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szalona odwaga

  Przeczytaj także...
  Friendly fire (ang. dosł. przyjazny ogień) – termin zapożyczony z nomenklatury armii Stanów Zjednoczonych, w dosłownym tłumaczeniu oznacza on "przyjacielski ogień". Friendly fire to zwrot oznaczający przypadkowy ostrzał własnych (lub sojuszniczych) sił i środków. Przyczyną tego zjawiska może być omyłkowa identyfikacja celów jako wrogie lub wypadek związany z niską celnością (uderzenie skierowane w stronę przeciwnika trafia we własne oddziały).Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Szalona odwaga (Courage Under Fire) – amerykański dramat wojenny z 1996 w reżyserii Edwarda Zwicka z Denzelem Washingtonem i Meg Ryan w głównych rolach.

  Theodore Scott Glenn (ur. 26 stycznia 1941 roku w Pittsburghu w stanie Pensylwania) – amerykański aktor filmowy teatralny i telewizyjny, producent filmowy i kaskader.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Obsada[ | edytuj kod]

 • Sean Astin – Patella
 • Denzel Washington – Nathaniel Serling
 • Meg Ryan – Karen Emma Walden
 • Lou Diamond Phillips – Monfriez
 • Matt Damon – Ilario
 • Scott Glenn – Tony Gartner
 • Opis fabuły[ | edytuj kod]

  Podczas Wojny w Zatoce Perskiej podpułkownik Nathan Serling przez pomyłkę niszczy amerykański czołg, a kilku żołnierzy traci życie. Na rozkaz przełożonych tuszuje tę tragedię, walcząc przy tym by prawda wyszła na jaw. Po powrocie do Stanów Zjednoczonych otrzymuje zadanie by zbadać okoliczności śmierci kapitan Karen Emmy Walden, dowodzącej załogą medycznego helikoptera. Pani kapitan ma być pierwszą kobietą odznaczoną pośmiertnie Medalem Honoru. Śledztwo utrudnia fakt, że z trzech przesłuchiwanych świadków każdy przedstawia odmienną wersję wydarzeń w czasie działań wojennych, zaś ich oceny kandydatki do odznaczenia są całkowicie rozbieżne.

  Śmigłowiec lub helikopter (gr. héliks, D. hélikos – skręcony; pterón – skrzydło) – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), który wytwarza siłę nośną dzięki ruchowi obrotowemu wirnika lub wirników napędzanych przez silnik, a obecnie coraz częściej przez 2, a czasem nawet 3 silniki. Wirnik zbudowany jest z odpowiednio profilowanych łopat osadzonych w głowicy.Matthew Paige Damon (ur. 8 października 1970 w Cambridge) − amerykański aktor, scenarzysta i producent filmowy. Laureat Oscara wraz z Benem Affleckiem za najlepszy scenariusz oryginalny do filmu Buntownik z wyboru.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Plakat z filmu
 • Szalona odwaga w bazie IMDb (ang.)
 • Szalona odwaga w bazie Filmweb
 • Medal Honoru (ang. Congressional Medal of Honor – Medal Honoru Kongresu) – najwyższe odznaczenie wojskowe w Stanach Zjednoczonych, nadawane współcześnie przez Prezydenta Stanów Zjednoczonych w imieniu Kongresu, za wyjątkowe akty odwagi i męstwa z narażeniem życia, z przekroczeniem granic oraz ponad obowiązki. Medal przyznawany jest w trzech wersjach: Navy Medal of Honor (amerykańska marynarka wojenna), Army Medal of Honor (armia amerykańska) oraz Air Force Medal of Honor (amerykańskie siły powietrzne).I wojna w Zatoce Perskiej – konflikt zbrojny zapoczątkowany 2 sierpnia 1990 roku zbrojnym najazdem Iraku na Kuwejt, zakończony wyzwoleniem Kuwejtu przez międzynarodową koalicję wiosną 1991 roku, w ramach wojskowej operacji Desert Storm („Pustynna Burza”).
  Warto wiedzieć że... beta

  Denzel Hayes Washington Jr. (ur. 28 grudnia 1954 w Mount Vernon) – amerykański aktor, scenarzysta, reżyser i producent filmowy.
  Louis Diamond Upchurch (ur. 17 lutego 1962 w Subic Bay Naval Station, Filipiny), amerykański aktor. Jego ojciec był Amerykaninem pochodzenia szkocko-irlandzko-hawajsko-indiańskiego (z plemienia Czirokezów), zaś matka pochodziła z Filipin, ale prócz filipińskich przodków, posiadała także korzenie hiszpańskie, chińskie i japońskie.
  Meg Ryan, właśc. Margaret Mary Emily Anne Hyra (ur. 19 listopada 1961 w Fairfield) – amerykańska aktorka, znana z ról w komediach romantycznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.648 sek.