• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szaleńcy - film 1928

  Przeczytaj także...
  Irena Gawęcka (ur. 21 maja 1901 w Buku, zm. 23 października 1982 we Francji) – polska aktorka kina niemego. Jako młoda dziewczyna brała udział w Powstaniu Wielkopolskim w oddziale zaopatrzenia, za co została odznaczona przez Naczelną Radę Ludową Krzyżem Zasługi Obywatelskiej. Następnie po maturze podróżowała po Europie, nic nie wiadomo o jej pracy aktorskiej w tym okresie. Po powrocie do kraju debiutowała w roku 1928 w filmie Szaleńcy, który był także debiutem reżyserskim Leonarda Buczkowskiego. Gawęcka przyczyniła się swoją rolą do sukcesu filmu. W 1929 r. wystąpiła w trzech kolejnych polskich filmach niemych. Gdy do kin wkroczył dźwięk, Gawęcka zagubiła się. Wystąpiła co prawda jeszcze w małej roli rybaczki w filmie Wiatr od morza, ale nie odniósł on sukcesu. Jej świetnie zapowiadająca się kariera aktorska uległa załamaniu. Po wojnie osiadła we Francji, gdzie zmarła.Leonard Buczkowski (ur. 5 sierpnia 1900 w Warszawie, zm. 19 lutego 1967 tamże) – polski reżyser i scenarzysta filmowy.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Szaleńcy (tyt. altern. My pierwsza brygada) – polski niemy film fabularny z 1928 r. w reż. Leonarda Buczkowskiego.

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Pierwsza Kompania Kadrowa – pododdział piechoty utworzony 3 sierpnia 1914 w Krakowie przez Józefa Piłsudskiego z połączenia członków "Strzelca" i Polskich Drużyn Strzeleckich jako zalążek Wojska Polskiego.

  W 1929 r. film został nagrodzony Grand Prix i Złotym Medalem podczas Wszechświatowej Wystawy w Paryżu. W 1934 r. film ponownie wszedł na ekrany już w wersji dźwiękowej (muzykę opracował Tadeusz Górzyński). Okazją była 20. rocznica wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej Legionów Polskich. Film zachował się w niekompletnej, niemej kopii.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Film fabularny – film fikcji, film aktorski przeznaczony głównie do wyświetlania w kinach. Jeden z głównych rodzajów filmowych obok filmu animowanego, filmu dokumentalnego i filmu oświatowego. Posiada fabułę, czyli dramaturgiczną, najczęściej wielowątkową opowieść.

  Obsada[]

 • Irena Gawęcka – Zofia
 • Aleksander Starża – Kazik, brat Zofii
 • Bolesław Szczurkiewicz – ojciec Zofii i Kazika, obywatel ziemski
 • Marian Czauski – student Jerzy Recki
 • Jerzy Kobusz – Filipek
 • Marek Ożóg – oficer rosyjski
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Szaleńcy w bazie Internet Movie Database (IMDb) (ang.)
 • Szaleńcy w bazie filmweb.pl
 • Szaleńcy w bazie filmpolski.pl
 • Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.Legiony Polskie – polskie oddziały wojskowe, którym początek dała Pierwsza Kompania Kadrowa utworzona 3 sierpnia 1914 w Krakowie z inicjatywy Józefa Piłsudskiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.