Szafuza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Szafuza (niem. Schaffhausen) – miasto (33 tys. mieszkańców) w północnej Szwajcarii nad Renem, położone przy granicy z Niemcami. Stolica kantonu o tej samej nazwie.

Schaffhausen – główna stacja kolejowa w Szafuzie, w kantonie Szafuza, w Szwajcarii, jest stacją końcową Rheinfallbahn i Seelinie. Jest to ważny węzeł kolejowy o znaczeniu ponadregionalnym.Sindelfingen – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, w regionie Stuttgart, w powiecie Böblingen. Leży ok. 2 km na północ od Böblingen. Jest największym miastem powiatu.

Historia[ | edytuj kod]

Szafuza biła własną monetę od 1005 r., gdy została niezależnym państwem-miastem. Przez pewien okres znajdowała się pod panowaniem Habsburgów, jednak odzyskała niezależność w 1415 r. W 1457 r. zjednoczyła się z Zurychem, a w 1501 r. została pełnoprawnym członkiem Konfederacji Szwajcarskiej. W 1857 r. doprowadzono do Szafuzy kolej. W 1869 roku Amerykanin Florentine Ariosto Jones założył tu fabrykę zegarków IWC.

Kadetten Schaffhausen, szwajcarski klub piłki ręcznej mężczyzn. Klub powstał w Schaffhausen. Obecnie występuje w Nationalliga A. Od sezonu 2004/05 w Kadetten występuje polak Leszek Starczan. W latach 2006-2008 barw klubu bronił - Artur Siódmiak, a wcześniej Szymon Szczucki.Mężczyzna – dojrzały płciowo męski osobnik z rodzaju Homo. Różnica w genotypie kobiety i mężczyzny (kobieta ma dwa chromosomy X, a mężczyzna chromosom X i chromosom Y) determinuje dymorfizm płciowy u ludzi.

1 kwietnia 1944 roku miasto ucierpiało z powodu omyłkowego amerykańskiego nalotu 8 Armii Powietrznej, w wyniku którego zginęło 37 osób.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Fussballclub Schaffhausen - szwajcarski klub piłkarski, grający obecnie w drugiej lidze, mający siedzibę w mieście Schaffhausen, stolicy kantonu o tej samej nazwie.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Szafuza (niem. Schaffhausen, fr. Schaffhouse, wł. Sciaffusa) – kanton w północnej Szwajcarii. Jego stolicą jest Szafuza.
Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Bombardowanie Szafuzy − amerykański nalot przeprowadzony 1 kwietnia 1944 roku, podczas którego omyłkowo zbombardowano szwajcarskie miasto Szafuza, jeden z kilku nalotów na Szwajcarię.

Reklama