• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Szadek - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Góry Prusinowskie – sołectwo w Polsce położone w województwie łódzkim, w powiecie zduńskowolskim, w gminie Szadek. W jego skład wchodzą dwie wsie: Góry Prusinowskie i Kolonia Góry Prusinowskie.
  Borki Prusinowskie – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie zduńskowolskim, w gminie Szadek.

  Szadek (do 1870 gmina Starostwo-Szadek) – gmina miejsko-wiejska w województwie łódzkim, w powiecie zduńskowolskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie sieradzkim.

  Siedziba gminy znajduje się w Szadku.

  Witacz od strony Kolonii Kwiatkowice

  Według danych z 31 grudnia 2007 gminę zamieszkiwało 7331 osób.

  Lichawa – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie zduńskowolskim, w gminie Szadek. W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa sieradzkiego.Kromolin Stary (do 2010 Stary Kromolin) – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie zduńskowolskim, w gminie Szadek.

  Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

  Według danych z roku 2007 gmina Szadek ma obszar 151,65 km², w tym:

  Powiat zduńskowolski – powiat w Polsce (województwo łódzkie), utworzony 6 listopada 1998 r. w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Zduńska Wola.Kromolin Nowy (do 2010 Nowy Kromolin) – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie zduńskowolskim, w gminie Szadek. Do końca 2009 r. formalnie część wsi Wielka Wieś pod nazwą Nowy Kromolin.
 • użytki rolne: 73%
 • użytki leśne: 21%
 • Gmina stanowi 41,07% powierzchni powiatu zduńskowolskiego.

  Rezerwaty przyrody[ | edytuj kod]

  Na terenie gminy znajduje się rezerwat przyrody Jamno chroniący naturalny las dębowo-jodłowy o cechach grądu subkontynentalnego.

  Demografia[ | edytuj kod]

  Dane z 31 grudnia 2007:

  Gmina Łask (1953-54 miasto Łask + gmina Wiewiórczyn) - gmina miejsko-wiejska w województwie łódzkim, w powiecie łaskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie sieradzkim.Prusinowice – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie zduńskowolskim, w gminie Szadek. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa sieradzkiego.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Szadek w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Szadek.png

  Sołectwa[ | edytuj kod]

  Boczki, Borki Prusinowskie, Choszczewo, Dziadkowice, Górna Wola, Góry Prusinowskie, Grzybów, Hamentów, Karczówek, Kobyla Miejska, Kotliny, Krokocice, Lichawa, Łobudzice, Piaski (Wola Przatowska), Prusinowice, Przatów Górny, Reduchów, Rzepiszew, Sikucin, Kromolin Stary, Szadkowice, Tarnówka, Wielka Wieś, Wilamów, Wola Krokocka, Wola Łobudzka.

  Wola Łobudzka – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie zduńskowolskim, w gminie Szadek. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.

  Pozostałe miejscowości[ | edytuj kod]

  Antonin, Babiniec, Brądy, Czarny Las- część Prusinowic, Jamno, Kornaty, Kotlinki, Kromolin Nowy, Łodzia, Marcelin, Ogrodzim, Przatów Dolny, Przybyłów, Rzeszówka, Wielka Wieś-Folwark

  Pełny wykaz miejscowości podstawowych gminy[ | edytuj kod]

  Sąsiednie gminy[ | edytuj kod]

  Łask, Warta, Wodzierady, Zadzim, Zduńska Wola

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Gmina Wodzierady – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie łaskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie sieradzkim.Szadek – miasto w woj. łódzkim, w powiecie zduńskowolskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Szadek. Położony jest na Wysoczyźnie Łaskiej, nad Pichną (prawy dopływ Warty), w otoczeniu lasów. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. sieradzkiego. Ośrodek usługowy regionu rolniczego, drobny przemysł włókienniczy i spożywczy.
  Warto wiedzieć że... beta

  Dziadkowice – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie zduńskowolskim, w gminie Szadek. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa sieradzkiego.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Gmina Starostwo-Szadek (od 1870 gmina Szadek) – dawna gmina wiejska istniejąca do 1870 roku w guberni kaliskiej. Siedzibą władz gminy był podszadecki folwark Starostwo-Szadek.
  Ogrodzim-Kolonia (Ogrodzim) – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie zduńskowolskim, w gminie Szadek.
  Wilamów – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie zduńskowolskim, w gminie Szadek. Miejscowość położona jest na Wysoczyźnie Łaskiej
  Wola Przatowska – część wsi Piaski w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie zduńskowolskim, w gminie Szadek.
  Województwo sieradzkie, województwo istniejące w latach 1975–1998 ze stolicą w Sieradzu; w 1999 zostało włączone do województwa łódzkiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.